روش های درمان سرطان هیپوفیز | سرطان های هیپوفیز چگونه درمان می شوند؟

روش های درمان سرطان هیپوفیز | سرطان های هیپوفیز چگونه درمان می شوند؟

تقریبا تمام تومورهای هیپوفیز آدنوما و از نوع خوش خیم هستند و سرطانی محسوب نمی شوند. درمان آدنوما هیپوفیز به این بستگی دارد که هیپوفیز هورمون های مازاد تولید می کند یا خیر و اگر این چنین است چه هورمون هایی تولید می کند. همچنین اندازه تومور آدنوما یعی اینکه میکروآدنوما یا ماکروآدنوما هستند در روش درمانی موثر است.

روش های درمان تومورهای هیپوفیز شامل موارد زیر می شوند:

جراحی برای درمان سرطان های هیپوفیز

درمان اصلی بسیاری از تومورها یا سرطان های هیپوفیز جراحی است. اثربخشی جراحی هیپوفیز به مکان، اندازه و گسترش تومور سرطانی به اعضای مجاور بستگی دارد. دو روش جراحی سرطان های هیپوفیز وجود دارد.

روش جراحی ترنسفنویدال(Transsphenoidal surgery) که شایعترین روش برداشتن تومورهای هیپوفیز است و در این روش جراحی از مسیر سینوس اسفنوید که سورخی در جمجمه و در پشت مجاری بینی و زیر مغز است، انجام می شود.

روش دیگر جراحی سرطان های هیپوفیز کرانیوتومی(Craniotomy) است. برای تومورهای بزرگ و دشوارتر، کرانیوتومی انجام می شود. در این روش جراحی، جراح سوراخی در جلوی جمجمه و به سمت یک طرف جمجمه ایجاد می کند. جراح باید بین لوب های مختلف مغز کار کند تا به تومور هیپوفیز برسد. این روش ریسک بیشتری در آسیب به مغز داشته و عوارض جانبی نیز دارد.

دارو درمانی برای درمان سرطان های هیپوفیز

داروهایی که ترشح هورمون ها را مسدود کرده و از عوارض و مشکلات ناشی از ترشح این هورمون ها جلوگیری می کند. برای آدنوماهای مختلف هیپوفیز که در مقاله ..... تشریح شدند. داروهای مختلفی بکار می روند. دارو درمانی برای درمان آدنوما لاکتوتروف(تومورهای ترشح کننده پرولاکتین)، سوماتوتروف(Somatotroph adenoma) که ترشح کننده هورمون رشد هستند، آدنوما کورتیکوتروف(Corticotroph adenoma) که ترشح کننده هورمون ACTH یا کورتیزول است، آدنوما تیروتروف بکار می روند. همچنین در مورد آدنوماهای غیرکارکردی که هورمون هایی ترشح نکرده ممکن است علاوه بر روش های جراحی یا پرتو درمانی از داروهایی مانند دوپامین یا سوماتوستاتین آنالوگ استفاده شوند.

پرتو درمانی در درمان سرطان هیپوفیز

همانطور که می دانید در پرتو درمانی(radiation) از اشعه ایکس یا ذره امواج به منظور از بین بردن تومورها استفاده می شود. این روش درمانی توسط متخصص پرتودرمانی سرطان انجام می شود. پرتو درمانی در درمان سرطان های هیپوفیز هنگامیکه نتوان از جراحی استفاده کرد، استفاده می شود. همچنین در مواردیکه بخشی از تومور سرطان هیپوفیز باقی مانده یا سرطان هیپوفیز بازگشته است که عوارض و علائم آن را نمی تواند با دارو کنترل کرد، از پرتو درمانی استفاده می شود.

پرتو درمانی معمولا چند بار در هفته و در یک دوره 4 تا 6 هفته ای انجام می شود. روش پرتو درمانی سرطان ها معمولا عوارضی دارد مانند اینکه به سلول های سالم هیپوفیز و مغز آسیب می زند. ضمن اینکه بر ممکن است به اعصاب بویژه اعصاب بینایی هم آسیب زده شود.

البته روش ها و تکنیک های جدید پرتو درمانی ریسک روش پرتو درمانی سرطان را کم می کنند. در روش های جدید پرتو درمانی به گونه ای انجام می شود اشعه تابانده شده دقیقا روی غده هیپوفیز تمرکز داشته باشد و به دیگر بخش های هیپوفیز یا مغز آسیب وارد نشود.

لازم به ذکر است که در درمان سرطان های هیپوفیز معمولا ترکیبی از روش های درمانی مختلف و بسته به عواملی مانند نوع تومور(تومور کارکردی یا غیر کارکردی)، آدنوما هیپوفیز یا کارسینوما و شرایط و وضعیت سلامتی بیمار توجه می شود.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
روش های درمان سرطان هیپوفیز | سرطان های هیپوفیز چگونه درمان می شوند؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)