روش های درمان سرطان مری | سرطان مری چگونه درمان می شود؟

روش های درمان سرطان مری | سرطان مری چگونه درمان می شود؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/05

در مقاله روش های تشخیص سرطان مری کدامند؟ درخصوص روش های تشخیص سرطان مری و اینکه چه روش هایی به منظور تشخیص سرطان مری وجود دارد، توضیح داده شد. در این مقاله روش های درمان سرطان مری توضیح داده می شود و احتمال درمان کامل و بازگشت به سلامتی در سرطان مری بررسی می شود.

ابتدا باید این نکته ذکر شود که در بسیاری از سرطان ها درمان قطعی و بازگشت بسته به نوع و شدت یا میزان گسترش سرطان ممکن است وجود نداشته باشد. در مورد سرطان مری نیز همین حالت وجود دارد و سرطان مری قابل درمان و در واقع در برخی حالات زنده نگهداشتن بیماری مبتلا به سرطان مری است، اما اینکه سرطان کاملا از بین برود و درمان قطعی(Curable) باشد ممکن است در حالت تومور بدخیم سرطانی وجود نداشته باشد.

درمان سرطان مری هم به مرحله پیشرفت سرطان و میزان گسترش یا بزرگ بودن تومور سرطانی مری بستگی دارد. همانند دیگر انواع سرطان ها در سرطان مری هم از روش های جراحی، شیمی درمانی یا پرتو درمانی/اشعه درمانی استفاده می شود. روش های جدید درمان سرطان ها مانند درمان آندوسکوپیک، فوتوداینامیک(photodynamic) و درمان هدفمند نیز در درمان سرطان مری مورد استفاده قرار می گیرند.

در روش جراحی سرطان مری ممکن است از ازوفاگکتومی(esophagectomy) یا برداشتن کل مری استفاده شود. اگر کل مری برداشته شود معمولا تکه ای از روده برای متصل کردن دهان به معده با مری برداشته شده جایگزین می شود. در غیر اینصورت از روش گاسترستومی زیرپوستی(گذاشتن لوله) برای آوردن غذا و مایعات به داخل معده استفاده می شود. در این روش لوله ای خالی در زیر پوست قرار داده شده و به داخل معده متصل می شود تا از طریق آن غذا وارد معده شود.

شیمی درمانی و   پرتو درمانی

معمولا روش های شیمی درمانی و پرتودرمانی پیش از جراحی برای کوچک کردن تومور سرطان مری استفاده می شود. پروتکل های شیمی درمانی گوناگونی وجود دارند که از آنها استفاده می شود.

درمان هدفمند در واقع هدف قرار دادن ژن های ایجاد کننده سرطان هستند. در اغلب انواع سرطان ها ژن هایی که جهش یا تغییریافته اند عامل ایجاد سرطان هستند. در درمان هدفمند داروهای خاص روی پروتئین ها روی سلول های سرطانی/تومورها قرار می گیرند که رشد این سلول ها را مسدود می کنند. این روش ایمونوتراپی(immunotherapy) است که برخلاف دیگر روش ها(شیمی درمانی) تنها تومورها یا سلول های سرطانی را از بین می برد و نه همه سلول های بدن را.

درمان آندوسکوپیک(Endoscopic treatment): اگر سرطان مری به دیواره مری محدود شده و به غدد لنفاوی یا دیگر ارگان ها سرایت نکرده است(سرطان مری مرحله 1)، جراحی به همراه آندوسکوپی انجام می شود.

درمان فوتوداینامیک: در سرطان مری خوش خیم که اندازه سلول های سرطانی کوچک هستند و به دیگر سلول ها سرایت نکرده اند، از روش فوتوداینامیک استفاده می شود. در این روش داروهای حساس به نور به بدن تزریق شده و توسط سلول ها جذب می شوند – که البته دو تا سه روز بیشتر در سلول ها نمی مانند. البته سلول های سرطان این داروها را مدت بیشتری نگه می دارند. هنگامیکه بیمار در معرض نور لیزر قرار می گیرد، این دارو ها سلول های سرطانی را از بین می برند. این روش به دلیل اینکه نور لیزر نمی تواند در عمق بدن نفوذ کند کمتر استفاده شده و بیشتر در مورد سرطان های خوش خیم با تومورهای کوچک استفاده می شوند. البته در درمان سرطان مری این روش درمانی تایید شده و جواب داده است.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 351
تعداد کل آرا: 3714
تعداد کل بازدیدها: 1339617

نظرات کاربران

*