روش های درمان سرطان ریه کدامند؟ سرطان ریه چگونه درمان می شود؟

روش های درمان سرطان ریه کدامند؟ سرطان ریه چگونه درمان می شود؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/09

روش های درمان سرطان ها مشابه است و در بسیاری موارد از روش های مشابهی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. درخصوص سرطان ریه از روش های درمانی زیر استفاده می شود.

جراحی: در درمان سرطان ریه جراحی ریه یک عمل پیچیده است که باید توسط یک پزشک متخصص و ماهر انجام پذیرد. انواع روش های جراحی سرطان ریه شامل نومونکتومی(pneumonectomy)، لوبکتومی(lobectomy)، سگمنتکتومی(Segmentectomy or wedge resection) و اسلیو رزکشن(Sleeve resection) است.

در روش نومونکتومی، کل ریه برداشته می شود. این روش زمانیکه تومور به مرکز قفسه سینه نزدیک است، بکار برده می شود.

در لوبکتومی(lobectomy) کل لوب(بخشی از ریه) که تومور دارد برداشته می شود.

در سگمنتکتومی، تنها بخشی از لوب که آلوده به سلول های سرطانی است برداشته می شود.

در اسلیو رزکشن روش جراحی سرطان ریه است که برای درمان مسیرهای بزرگ جریان هوا بکار برده می شود. نام آن اسلیو(به انگلیسی یعنی آستین) است به این جهت است که اگر این مسیرهای جریان هوا را به آستین تشبیه کنیم، این جراحی به این صورت است که قسمتی از آستین از لبه آستین تا بازوها را بریده و سپس لبه آستین را به بالای ان متصل کنیم. این روش به جهت اینکه کل ریه برداشته نشود و عملکرد ریه بیشتر باشد، کاربرد دارد.

آبلشن رادیو فرکانسی(Radiofrequency ablation/RFA): این روش درمان سرطان ریه برای افرادی که تومور سرطان کوچک ریه دارند بویژه اگر در دیواره خارجی ریه ها باشند و نتوانند جراحی را تحمل کنند، کاربرد دارد. در این روش امواج رادیویی پرتوان برای حرارت دادن یا گرم کردن بکار برده می شود. در این روش یک ابزار سوزن مانند نازک از طریق پوست وارد می شود تا جاییکه نوک سوزن به تومور برسد. مسیر و مکان سوزن از طریق سی تی اسکن مشخص می شود. هنگامیکه سوزن به تومور رسید، یک جریان الکتریکی به این ابزار وارد می شود که تومور را حرارت داده و سلول های سرطانی را از بین می برد.

پرتو درمانی در این روش که در درمان بسیاری از سرطان ها کاربرد دارد، از اشعه ایکس برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود.

شیمی درمانی که در آن داروهایی به داخل رگ ها تزریق شده تا از طریق دهان مصرف می شود.

درمان هدفمند(Targeted therapy) که از داروهایی که سلول های سرطانی را هدف قرار می دهند استفاده می شود.

ایمونوتراپی(Immunotherapy) که در آن به سلول های سیستم ایمنی بدن کمک می شود که سلول های سرطان را از بین ببرند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 351
تعداد کل آرا: 3714
تعداد کل بازدیدها: 1339544

نظرات کاربران

*