روش های درمان سرطان تیروئید

روش های درمان سرطان تیروئید
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/14

در مقاله روش های تشخیص سرطان تیروئید درخصوص روش های تشخیص سرطان تیروئید توضیح داده شد. در این مقاله روش های درمانی که پس از تشخیص سرطان تیروئید بکار میروند تشریح می شوند.

توجه شود که بسته به نوع و مرحله پیشرفت سرطان تیروئید، ممکن است از بیش از یک روش درمان تیروئید بهره گرفته شود. ضمن اینکه در درمان تیروئید پزشکان جراح، متخصص غدد، متخصص پرتودرمانی و متخصص دارو درمانی سرطان دخیل هستند. پس از بررسی پزشکان یا تیم پزشکی معالج سرطان تیروئید معمولا از یکی از روش های درمانی یا ترکیبی از روش های درمانی زیر برای درمان سرطان تیروئید استفاده می شود.

جراحی برای درمان سرطان تیروئید

جراحی روش اصلی درمان بیشتر موارد سرطان تیروئید است که در بیشتر انواع سرطان تیروئید به غیر از برخی از انواع سرطان آناپلاستیک تیروئید، استفاده می شود. اگر سرطان تیروئید با بیوپسی تشخیص داده شود، جراحی برای از بین بردن تومور، بخشی یا تمامی غده تیروئید انجام می شود. روشهای جراحی تیروئید انواع زیر را دارند:

لوبکتومی(Lobectomy) که برای درمان سرطان متمایز شده تیروئید یعنی سرطان های پاپیلاری و فولیکولار تیروئید بکار می رود. این نوع سرطان ها از این جهت فراتر از غده تیروئید نرفته اند و غده سرطانی آنها کوچک است، با جراحی لوبکتومی درمان می شوند.

تیروئیدکتومی(Thyroidectomy) دیگر روش جراحی سرطان تیروئید است که در آن جراح غده تیروئید را بطور کل بر می دارد. در روش تیروئیدکتومی مانند لوبکتومی جراحی با ایجاد سوراخ کوچکی در گردن انجام می شود.  البته در این روش ممکن است بسته به تشخیص بخش عمده ای از تیروئید یا قسمت کمی از آن و یا بطور کل غده سرطانی تیروئید برداشته شود.

برداشتن غده/گره لنفاوی

اگر سرطان تیروئید به غدد لنفاوی موجود در گردن سرایت کرده باشد، این غده یا غدد هم همزمان با عمل جراحی تیروئید برداشته می شوند. این روش برای درمان سرطان های مدولری(Meullary) تیروئید یا سرطان آناپلاستیک تیروئید مفید است.

برای سرطان های پاپیلاری و فولیکولار که در آن 1 یا 2 غده لنفاوی بزرگ شده دارد، غده لفناوی بزرگ شده برداشته می شود و مانده سلول های سرطانی با رادیواکتیو یدی درمان می شوند.

درمان رادیواکتیو یدی(Radioactive iodine treatment)

غده تیروئید تقریبا تمام ید موجود در بدن را جذب می کند. هنگامیکه رادیواکتیو یدی انجام می شود این ید ها در سلول های تیروئید جمع می شوند. پرتودرمانی می تواند غده تیروئید یا هرگونه سلول تیروئید که شامل سلول های سرطانی نیز می شوند را تخریب کنند. دوز رادیواکتیو که در اینجا بکار برده شده است، بسیار قوی تر از آن چیزی است که برای اسکن رادیو ید که در مقاله تشخیص سرطان تیروئید ذکر شد، استفاده می شود. این روش درمانی برای درمان بافت های تیروئید که با جراحی از بین نرفته اند، انجام می شود.

درمان هورمون تیروئید برای سرطان تیروئید

استفاده قرص های روزانه هورمون تیروئید به دو جهت انجام می شود؛ حفظ متابولیسم معمول بدن با جایگزین کردن هورمون های از دست رفته تیروئید بعد از جراحی، جلوگیری از رشد هرگونه سلول سرطانی باقیمانده

بعد از جراحی تیروئیدکتومی بدن دیگر هورمون تیروئید تولید نمی کند بنابراین بیمار باید هورمون تیروئید بصورت قرص مصرف کند تا جایگزین هورمون های طبیعی بدن شود. مصرف قرص های هورمون تیروئید به پیشگیری از بازگشت سرطان های تیروئید کمک می کند.

درمان سرطان تیروئید با پرتودرمانی خارجی (External Beam Radiation Therapy)

در این روش درمانی سرطان تیروئید از اشعه پرتوان برای از بین بردن سلول های سرطان یا کم کردن سرعت رشد سلول ها استفاده می شود. در این روش اشعه متمرکز شده ای از خارج از بدن به سلول های سرطانی تیروئید تابانده می شود. این روش معمولا برای سرطان های مدولری تیروئید یا آناپلاستیک بکار برده می شود و برای سرطان هایی که با رادیو ید درمانی درمان می شوند، کاربرد ندارد.

شیمی درمانی هم که روش درمانی تقریبا تمامی سرطان هاست برای درمان سرطان تیروئید هم بکار می رود. در این روش داروهایی از طریق دهان یا با تزریق به رگ مصرف می شوند. این روش درمانی سیستماتیک است؛ یعنی دارو وارد جریان خون شده و در سراسر بدن جریان می یابد تا سلول های سرطانی تمام بدن را از بین ببرد. البته خوشبختانه(به جهت عوارض جانبی که شیمی درمانی دارد) شیمی درمانی کمتر در درمان سرطان های تیروئید بکار برده می شود و در درمان سرطان های آناپلاستیک تیروئید در کنار روش های پرتودرمانی انجام می شود.

روش درمانی هدفمند(Targeted Therapy) هم که از جمله روش های نوین درمان سرطان ها است، در درمان سرطان تیروئید نیز بکار می رود. اخیرا داروهایی برای درمان هدفمند انواعی سرطان های تیروئید از جمله سرطان مدولری، پاپیلاری و فولیکولار تیروئید تولید شده اند. در درمان هدفمند، تنها سلول های سرطانی که سریع رشد می کنند، هدف قرار می گیرند و از بین می روند. بنابراین عوارض جانبی درمانی هایی مانند شیمی درمانی را ندارند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3649
تعداد کل بازدیدها: 1292438

نظرات کاربران

*