روش های درمان سرطان تخمدان | سرطان تخمدان چگونه درمان می شود؟

روش های درمان سرطان تخمدان | سرطان تخمدان چگونه درمان می شود؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/11

در مقاله روش های تشخیص سرطان تخمدان | سرطان تخمدان چگونه تشخیص داده می شود؟ درخصوص روش های تشخیص سرطان تخمدان توضیح داده شد. پس از تشخیص سرطان تخمدان معمولا اقدامات درمانی انجام می شود که در مقاله زیر درخصوص روش های درمانی سرطان تخمدان توضیح داده می شود.

برای درمان سرطان تخمدان از روش های رایج درمان سرطان ها و روش هایی که شاید بتوان گفت خاص درمان سرطان تخمدان است، مانند هورمون درمانی استفاده می شود. روش های جراحی، شیمی درمانی، پرتو درمانی، درمان هدفمند از جمله روش های مرسوم درمان سرطان تخمدان هستند و روش هورمون درمانی هم مختص سرطان تخمدان است.

انتخاب روش های درمانی سرطان تخمدان به عوامل مختلفی از جمله نوع سرطان تخمدان، میزان پیشرفت سرطان تخمدان و همچنین شرایط و وضعیت کلی سلامتی بیمار بستگی دارد.

جراحی: معمولا جراحی برای برداشتن تومورهای سرطانی مختلف از جمله انواع تومورهای سرطان تخمدان انجام می شود و اولین گزینه محسوب می شود. میزان جراحی به مرحله پیشرفت جراحی بستگی دارد. جراحی سرطان تخمدان انواعی دارد که در زیر برخی از آنها به اختصار توضیح داده می شوند:

سالپینگو اوفورکتومی(Salpingo-oophorectomy) که جراحی است که در آن تخمدان ها و لوله های فالوپ برداشته می شوند.

هیسترکتومی(Hysterectomy) که نوعی جراحی است که در آن رحم و بافت های اطراف آن که آسیب دیده اند، برداشته می شوند. اگر تنها رحم برداشته می شود، هیسترکتومی جزئی(partial hysterectomy) نامیده می شود. در زنان در دوره پیش از یائسگی بعد از این جراحی یائسگی سریعا آغاز می شود.

قطع غدد لنفاوی: در این جراحی غدد لنفاوی در ناحیه لگن و نزدیک رگ آئورت برداشته می شود.

جراحی سیتوریداکتیو یا حجم برداری(Cytoreductive or debulking surgery): این جراحی سرطان تخمدان در حالتی است که سرطان تخمدان بیش از ناحیه لگن رفته و جراح تا جای ممکن بافت های سرطانی را بر می دارد. در این جراحی سرطان تخمدان ممکن است بافت هایی از مثانه یا دیگر ارگان های بدن بیمار برداشته شوند. این جراحی به کاهش علائم و دردهای سرطان تخمدان و اثربخش تر کردن دیگر روش های درمانی از جمله شیمی درمانی کمک می کند.

شیمی درمانی روشی است که در درمان بسیاری از سرطان ها از جمله سرطان تخمدان استفاده می شود. در این روش داروهای خاصی برای از بین بردن سلول های سرطان به کار می روند. درمان سیتوتوکسیک(Cytotoxic) که به معنای درمان با داروهای کشنده و مهلک سلول است نام دیگر شیمی درمانی است که در آن داروهایی به منظور جلوگیری از تکثیر و رشد سلول های سرطان مورد استفاده قرار می گیرد.

شیمی درمانی در درمان سرطان تخمدان در مواردیکه سلول های سرطان را نمی توان با جراحی برداشت، استفاده می شود. معمولا شیمی درمانی سرطان تخمدان در 3 تا 6 جلسه یا چرخه انجام می شوند. این دوره ها معمولا سه تا چهار هفته بوده تا به بدن اجازه دهد که بازیابی شوند.

درمان هدفمند سرطان تخمدان از جمله روش های جدید تر درمانی است که مسیرها و عملکردهای خاصی از سلول های سرطان را هدف قرار می دهد. برخلاف روش های سنتی شیمی درمانی، درمان هدفمند سلول های سالم و معمولی را هدف قرار نمی دهد و تنها سلول های سرطان و مخرب را هدف قرار داده و از بین می برند.

هورمون درمانی(Hormone Therapy) روشی است که به منظور جلوگیری از رسیدن استروژن به سلول های سرطانی استفاده می شود. قطع کردن تامین استروژن رشد سلول های سرطانی را کم می کند. هورمون درمانی معمولا با داروهایی به نام گوزرلین، لوپرولید، تاموکسیفن انجام می شود.

پرتو درمانی کمتر در درمان سرطان تخمدان انجام می شود و تنها در مواردیکه رده های کوچکی از سرطان در سیستم تناسلی زن یا درمان علائم و عوارض سرطان پیشرفته تخمدان بکار برده می شود.

معمولا پس از جراحی سرطان تخمدان، اقداماتی به منظور بررسی میزان موفقیت عمل جراحی سرطان تخمدان انجام می دهد تست های آزمایشگاهی از جمله آنهاست. همانند بسیاری دیگر از سرطان ها، سرطان تخمدان در حالت پیشرفته احتمال موفقیت کمتری دارد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3649
تعداد کل بازدیدها: 1292538

نظرات کاربران

*