روش های درمان سرطان بیضه

روش های درمان سرطان بیضه
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/13

در مقاله روش های تشخیص سرطان بیضه درخصوص روش های تشخیص سرطان بیضه توضیح داده شد. پس از تشخیص سرطان بیضه، تصمیماتی به منظور درمان سرطان بیضه باید گرفته شود.

درمان سرطان بیضه با توجه به میزان پیشرفت سرطان بیضه و عوامل دیگر مانند وضعیت سلامتی بیمار انجام می شود. بدین منظور پزشکان یکی از روش های درمانی زیر برای سرطان بیضه را انتخاب می کنند.

جراحی برای درمان سرطان بیضه

معمولا اولین گزینه درمان سرطان بیضه جراحی است. در جراحی سرطان بیضه، بیضه های سرطانی برداشته می شوند. به این کار ارکیکتومی رادیکال اینگونال(Radical inguinal orchiectomy) می گویند. بدین منظور با سوراخ کردن ناحیه شکم، طناب متصل کننده بیضه به شکم قطع شده و اقداماتی به منظور جلوگیری از سرایت سلول های سرطانی بیضه به دیگر قسمت های بدن انجام می شود.

ممکن است در حین این عمل جراحی سرطان بیضه غدد لنفاوی ناحیه شکم نیز برداشته شود که نوع دومی از جراحی بیضه نامیده می شود.

پرتو درمانی دیگر روش درمان سرطان بیضه است. در پرتو درمانی که اشعه های پرتوان گاما یا ایکس استفاده می شود تا سلول های سرطانی تخریب شده یا سرعت رشد آنها کم شود. این روش درمانی برای درمان سرطان بیضه تنها در صورتیکه سرطان به غدد لنفاوی سرایت کرده باشد، استفاده می شود.

شیمی درمانی که استفاده از داروهای خاص برای درمان سرطان است یا از طریق تزریق یا خوردن دارو انجام می شود. این روش درمانی هم در مواردیکه سلول های سرطانی از تومور اصلی در بیضه خارج شده و به غدد لنفاوی یا دیگر ارگان ها رسیده اند، کاربرد دارد و بطور سیستماتیک انجام می شود. بدین معنی که داروها به کل قسمت های بدن رفته و سلول های سرطانی را از بین می برند.

کاشت سلول های بنیادی برای سرطان بیضه دیگر روش درمانی سرطانی بیضه است. شیمی درمانی یکی از پرکاربردترین روش های درمان سرطان ها از جمله سرطان بیضه است اما عوارضی دارد از جمله اینکه مغز استخوان که محل تشکیل سلول های خون هستند را تخریب می کند که این عوارضی مخرب مانند خونریزی، عفونت یا کاهش سلول های خون دارد. کاشت سلول های بنیادی به پزشکان این امکان را می دهد که از دوز بالای شیمی درمانی استفاده کند. در این روش سلول های بنیادی چند هفته پیش از درمان با استفاده از دستگاه های خاصی جمع آوری می شوند. سپس سلول های بنیادی فریز شده و سپس بیمار دوز بالای داروهای شیمی درمانی را دریافت می کند.

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3648
تعداد کل بازدیدها: 1291119

نظرات کاربران

*