روش های درمان سرطان آلت تناسلی مردان

روش های درمان سرطان آلت تناسلی مردان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/12

در مقاله روش های تشخیص سرطان آلت تناسلی | سرطان آلت تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟ روش های تشخیص سرطان آلت تناسلی مردان توضیح داده شد. پس از تشخیص سرطان و نوع سرطان آلت تناسلی، پزشکان با بررسی موارد مختلفی از جمله مرحله رشد و گسترش سرطان روش درمان سرطان را انتخاب می کنند. عواملی که در انتخاب روش درمان سرطان در نظر گرفته می شوند شامل نوع مرحله رشد سرطان، سلامت کلی فیزیکی فرد، عوارض جانبی و ترجیحات فرد در انتخاب روش درمانی بررسی می شوند.

روش های مرسوم درمان سرطان آلت تناسلی به شرح زیر هستند:

جراحی: در مواردیکه سرطان آلت تناسلی در مراحل پیشرفته است، بخشی یا تمام آلت تناسلی باید همراه با تومور برداشته شود. در مرحله ای از سرطان آلت تناسلی که غدد لنفاوی هم ممکن است سرطانی شده باشند، پزشکان معمولا به جای برداشتن کل غده لنفاوی نمونه برداری از غده لنفاوی انجام می شود.

ختنه کردن

اگر سرطان تنها بر روی پیش پوست باشد، ختنه کردن معمولا سرطان را درمان می کند. این کار هم پیش پوست و هم پوست های مجاور را بر می دارد. ختنه کردن معمولا پیش از پرتودرمانی سرطان آلت تناسلی و برای برداشتن پیش پوست انجام می شود. پرتو درمانی منجر به تورم و قبض  شدن پیش پوست شده و می تواند منجر به مشکلات دیگری نیز شود.

قطع کردن تومور

در این روش تومور سرطانی آلت تناسلی به همراه پوست های سالم و معمولی مجاور با یک چاقو جراحی برداشته می شود. اگر تومور کوچک باشد، پوست باقیمانده را می توان به یکدیگر متصل کرد. این جراحی شبیه به بیوپسی کلی است.

جراحی موهس(Mohs surgery): با استفاده از تکنیک های موهس، جراح لایه ای از پوست که تومور آن ها را گرفته است را برداشته و نمونه را در زیر میکروسکوپ فورا بررسی می کند. اگر سرطانی باشد، لایه دیگری برداشته می شود و بررسی می شود. این کار تا زمانیکه سلول های مورد بررسی سرطانی نباشند، انجام می شود. این پروسه کمی کند است، اما سبب می شود که سلول های سالم نزدیک تومور حفظ شوند. این تکنیک خاصی است که تنها توسط پزشکان خبره مورد استفاده قرار می گیرد. این روش برای سرطان های کارسینوما این سیتو(Carcinoma in Situ) که تنها لایه بالای پوست سرطانی شده است، بکار می رود.

پنکتومی جزئی یا کلی(Partial or Total Penectomy)

این نوع از عمل جراحی سرطان آلت تناسلی تمام یا بخشی از آلت تناسلی برداشته می شود. این بهترین روش درمان سرطان هایی است که عمیقا به داخل آلت تناسلی نفوذ کرده است، بکار می رود.

در مواردی هم که سرطان آلت تناسلی مردان به غدد لنفاوی نفوذ کرده است، غدد لنفاوی در ناحیه تناسلی بررسی شده و در صورت لزوم برداشته می شوند.

درمان موضعی سرطان آلت تناسلی مردان

 برخی از سرطان های آلت تناسلی که در مرحله اولیه قرار دارند را می تواند با روش های درمانی غیر از جراحی درمان کرد. نمونه های این روش ها شامل پرتو درمانی، آبلشن لیزری، کریوتراپی(Cryotherapy) و استفاده از دارو مستقیما بر روی پوست آلت تناسلی می شوند.

آبلشن لیزری(Laser ablation) روشی است که در آن پرتو اشعه لیزر برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. این روش درمانی سرطان آلت تناسلی برای کارسینوما سلول های اسکواموس و همچنین کارسینوما سلول های بازار نازک بکار برده می شود.

کریوسرجری(Cryosurgery) دیگر روش درمانی سرطان آلت تناسلی مردان است که در آن از نیروژن مایع برای فریز کردن و از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. این روش برای سرطان های وروکوس آلت تناسلی و همچنین کارسینوما این سیتو سر آلت تناسلی کاربرد دارد. این روش درمانی معمولا در یک جلسه چند بار تکرار می شوند. بعد از فریز کردن قسمت سرطانی آلت تناسلی ورم، سرخ شدگی و خشن شدن پوست ایجاد می شود و ممکن است از این زخم ها مایعاتی خارج شوند که چندین ماه زمان می برند تا بهبود یابند.

شیمی درمانی موضعی روشی دیگر درمان سرطان آلت تناسلی است که در آن داروی ضد سرطان مستقیما یا با تزریق یا با پوست به رگ وارد می شود. در این روش از فلوروراسیل 5(5-Fluorouracil) بصورت کرم به مدت چند هفته استفاده می شود. این روش برای سلول های سرطانی لایه بالایی پوست آلت تناسلی کاربرد دارد، اما برای سرطان های آلت تناسلی که عمیق هستند، کاربرد ندارد. مزیت شیمی درمانی موضعی این است که عوارض جانبی شیمی درمانی کلی را ندارد.

ایموکوئیمد(lmiquimod) دارویی است که بصورت کرم برای درمان کارسینوما آلت تناسلی بکار می رود. این دارو از جمله درمانی های ایمونوتراپی است و سبب می شود که سیستم ایمنی بدن به این زائده پوستی واکنش نشان داده و آن را از بین ببرد. این درمان هفته ای چند بار و در چند هفته انجام می شود.

پرتودرمانی در درمان سرطان آلت تناسلی

پرتو درمانی از اشعه های پرتوان به منظور تخریب سلول های سرطانی استفاده می کند. این روش برای مراحل اولیه سرطان آلت تناسلی و به جای جراحی بکار می رود. اگر سرطان به چندین غده لنفاوی رسیده است، این روش در کنار جراحی غده لنفاوی برای کاهش ریسک بازگشت سرطان انجام می شود. برای سرطان های پیشرفته آلت تناسلی، پرتو درمانی به منظور جلوگیری از رشد سرطان یا کم کردن دردها و علائم سرطان آلت تناسلی بکار می رود.

در مردانی که ختنه نشده اند، پیش پوست پیش از پرتو درمانی برداشته می شود. دلیل این کار این است که پرتودرمانی سبب می شود که ورم و انقباض در پیش پوست بوجود آید که مشکلات دیگری نیز ایجاد می کند.

پرتو درمانی به دو روش پرتو درمانی اشعه خارجی که در آن اشعه ها مستقیما بر روی تومور متمرکز می شوند.

براکیتراپی(Brachytherapy)

در این روش یک منبع رادیواکتیو در کنار یا درون تومور آلت تناسلی قرار می گیرد. پرتو رادیواکتیو در فاصله کوتاهی حرکت می کنند، بنابراین بافت های سالم کناری تحت تاثیر پرتو قرار نمی گیرند.

شیمی درمانی هم دیگر روش درمانی سرطان آلت تناسلی است. شیمی درمانی برای درمان سرطان آلت تناسلی به دو صورت انجام می شود: روش شیمی درمانی موضعی که در بالا ذکر شد و روش شیمی درمانی سیستماتیک که در آن داروهای شیمی درمانی به کل بدن وارد می شود. در این روش داروهای شیمی درمانی از طریق جریان خون به کل بدن وارد شده و سلول های سرطانی را از بین می برد. این روش در حالتیکه سرطان آلت تناسلی به غدد لنفاوی هم سرایت کرده است، کاربرد دارد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 351
تعداد کل آرا: 3714
تعداد کل بازدیدها: 1339563

نظرات کاربران

*