روش های درمان آندومتریوز

روش های درمان آندومتریوز
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/29

در مقاله در مورد روش های جلوگیری/پیشگیری از آندومتریوز(endometriosis) توضیح داده شد. در این مقاله در مورد روش های درمان و بهبود آندومتریوز توضیح داده می شود.

هیچ درمان قطعی و همیشگی برای آندومتریوز وجود ندارد اما درمان و بهبود علائمی همچون درد و ناباروری وجود دارد. درمان ها به میزان شدت علائم و اینکه زن قصد باردار شدن دارد یا خیر، بستگی دارد. اگر تنها علائم درد در زن وجود داشته باشد، هورمون درمانی به منظور کاهش سطح استروژن و کوچک کردن ایمپلنت و همچنین کم کردن درد انجام می شود. اما اگر زن قصد باردار شدن داشته باشد، جراحی، درمان ناباروری یا هر دو این روش ها ممکن است موثر باشد.

همه زنان مبتلا به آندومتریوز درد ندارند. آندومتریوز هم همیشه در طول زمان شدید و بدتر نمی شود. در زمان بارداری، معمولا آندومتریوز بهبود می یابد. همچنین پس از یائسگی علائم آندومتریوز بیشتر می شود. اگر زن مبتلا به آندومتریوز درد کمی داشته باشد، هیچ برنامه ای برای حاملگی در آینده نداشته باشد یا نزدیک به زمان یائسگی نباشد، زن نیاز چندانی به درمان ندارد.

داروهای مورد استفاده در درمان آندومتریوز

اگر زن درد و خونریزی داشته باشد اما قصد باردار شدن به زودی را نداشته باشد، هورمون های ضدبارداری یا درمان های ضد التهابی تنها مواردی هستند که به منظور کنترل درد نیاز هستند. هورمون های ضدبارداری به جلوگیری/پیشگیری از تشدید آندومتریوز کمک می کنند. اگر زن علائم شدید آندومتریوز داشته باشد یا اگر هورمون های ضدبارداری و درمان های ضدالتهاب موثر نباشد، ممکن است نیاز به هورمون درمانی شدید باشد.

البته درمان های دیگری علاوه بر دارو درمانی به منظور تسکین دردها وجود دارند که از جمله آن می تواند به گرم کردن شکم و ورزش های منظم اشاره کرد.

در حالت شدید و حسب تشخیص پزشک معالج آندومتریوز از روش های جراحی نیز ممکن است استفاده شود. جراحی در حالتیکه هورمون درمانی موثر نبوده و توده ها به دیگر ارگان های بدن سرایت کرده اند، استفاده می شود. در جراحی بافت های زخمی و توده های آندومتریوز برداشته می شوند. جراحی معمولا از طریق ایجاد یک سوراخ و به روش لاپاروسکوپی انجام می شود.

لاپاروسکوپی می تواند درد آندومتریوز را تسکین داده و شانس بارداری را بیشتر کند. در حالت شدید، برداشتن رحم یا تخمدان(هیسترکتومی یا اوفرکتومی) هم از جمله روش های درمان آندومتریوز است. جراحی این عیب را دارد که یائسگی زودهنگام را سبب می شود. این روش درمان آندومتریوز تنها در حالتی استفاده می شود که زن قصد باردار شدن نداشته یا روش های دیگر درمان موثر نبودند.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 390
تعداد کل آرا: 4142
تعداد کل بازدیدها: 1731233

نظرات کاربران

*