روش های تقویت و بهبود عملکرد خودرو

روش های تقویت و بهبود عملکرد خودرو

راه و روش های مختلف و متعددی به منظور تقویت و بهبود عملکرد خودرویشان هم از لحاظ قدرت موتور و شتاب گیری و هم از لحاظ فرمانپذیری وجود دارد که بسیاری از آنها نیازمند مراجعه به یک متخصص تیونینگ(tuning) یا تعمیرکار حرفه ای است که ممکن است هزینه های گزافی نیز به همراه داشته باشد. اما در این نوشته سعی می شود چند روش ساده و کم هزینه برای بهبود عملکرد خودرو که هر شخصی می تواند یا خود این تغییرات و بهبودها روی خودرو را انجام دهد یا با مراجعه به یک تعمیرکار و متخصص خودرو آنها را انجام دهد، توضیح داده شوند. توجه کنید که انجام کلیه این کارها در کنار هم می توانند به تقویت و بهبود عملکرد خودرو کمک کنند و استفاده از یک یا دو روش ممکن است نتیجه دلخواه را در بر نداشته باشد. موارد ذکر شده در زیر بیشتر بر عملکرد قوای محرکه و سرعت و شتاب گیری خودرو تاثیرگذار هستند.

انجام سرویس های دوره ای: تعویض روغن، فیلتر هوا، پمپ روغن و پمپ بنزین و غیره

یکی از مهمترین نکات در بهبود و تقویت عملکرد خودرو از حیث قدرت موتور و شتاب پذیری انجام آنچه به آن سرویس های دوره ای می گویند که بر حسب میزان کیلومتر صورت گرفته انجام می شود، می باشد. این سرویس های شامل تعویض روغن موتور، تعویض پمپ روغن موتور، تعویض پمپ بنزین، تعویض آب رادیاتور و استفاده از ضد یخ، تعویض فیلتر هوای موتور و کابین خودرو می شود که هر کدام از آنها را باید در فواصل منظم و پس از طی کردن مقدار کیلومتر مشخصی بازدید یا تعویض کنیم. از میان این موارد مهمترین آنها روغن موتور و آب رادیاتور است که درون موتور در جریان است. توجه کنید که آب و روغن دو عنصر بسیار مهم در عملکرد موتور یک خودرو هستند که اگر از نوع مرغوب استفاده نشوند یا بطور منظم و دوره ای تعویض نگردند، تاثیر مهمی در عملکرد موتور و شتاب گیری خودرو دارد.

برای نمونه فواصل و نوع روغن موتور محصولات رنو موجود در ایران در شکل زیر آمده اند:

 روش های تقویت و بهبود عملکرد خودرو

استفاده و نصب دریچه(منیفولد) هوای خنک(cold air intake)

 دریچه یا منیفولد هوای معمولی که روی خودروها نصب می شوند تنها عملکردی معمولی داشته و طوری طراحی شده اند که صدای تولید آنها به حداقل برسد. با نصب دریچه های هوای خنک که در بازار می توانید خریداری کنید، می توانید هم قدرت موتور را افزایش داده و هم بازده آن را بهبود دهید. این دریچه های هوا معمولا قطر بیشتری نسبتی به دریچه های معمولی دارند و طوری طراحی شده اند که هوا بهترین و مستقیم ترین مسیر ورود به ساسات(مخزن ورود هوا به موتور) را طی کند. برای مقایسه می توان موتور را به یک دونده تشبیه کرد و این دریچه ها را به بینی و محل تنفس دونده که اگر راه ورود و تنفس دونده بهتر باشد، بهتر می تواند تنفس کرده و بدود. ضمن اینکه هرچه هوا خنک تر باشد اکسیژن چگال تر بوده و امکان سوخت گرمتر و در نتیجه قدرت بیشتری را برای موتور فراهم می کند. عکس زیر یک نمونه از این دریچه هوای خنک موتور را نشان می دهد:

روش های تقویت و بهبود عملکرد خودرو

استفاده از اگزوزهای قوی تر و بزرگتر

اگر دریچه های ورودی هوا را به راه ورود هوا به بدن یک دونده تشبیه کنیم، اگزوزها را می توان به راه خروج و در واقع بازدم یک دونده تشبیه کرد، بنابراین اگزوزهایی خودرو نیز با مرغوب، بزرگ و قدرتمند باشند. اگزوزهای موجود بر روی خودروها که دارای مبدل کاتالیزوری هستند عملکرد چندان مطلوبی از این حیث ندارند، شما برای بهبود عملکرد خودرو می توانید تغییرات و اصطلاحاتی در سیستم اگزوز از طریق تغییر در مبدل کاتالیزوری، لوله های جلو و منیفولدها انجام دهید یا کل سیستم اگزوز خودرو را با یک سیستم جدید که از منیفولد(جاییکه به موتور می رسد) تا مافلر(صدا گیر) را شامل می شود، با یک سیستم بهتر جایگزین کنید. دقت کنید که قطر بیشتر لوله های اگزوز سبب بازدهی بیشتر قوای محرکه مخصوصا در خودروهای توربوشارژ می شود.

تنظیم واحد کنترل مرکزی موتور(ECU)

واحد کنترل مرکزی موتور(Engine Control Unit) قطعی در خودروست که عملکرد موتور خودرو را از حیث هوا و سوخت و دیگر پارامترها کنترل می کند. هوای ورودی به موتور از لحاظ چگالی هوا و دما کنترل می شود. همچنین اگر موتور زیاد سست کار کند، ای سی یو سوخت به ترکیب سوخت و هوا اضافه می کند تا تعادل برقرار گردد و اگر سوخت بیشتر باشد، فرایند بالعکس می شود. ECU های موجود در خودروهای کارخانه ای معمولا طوری تنظیم شده اند که عملکرد متعادلی به خودرو بدهند، شما می توانید با ECU های جدید یا برنامه ریزی جدید برای ECU انجام دهید تا قدرت و عملکرد خودرو بهبود یابد.

از لاستیک های بهتر و اسپرت استفاده کنید

لاستیک ها بسیار در عملکرد خودروی شما تاثیرگذارند؛ چسبندگی خوب تایرها به زمین سبب می شود که قدرت تولید شده توسط موتور خودرو به زمین منتقل شده و خودرو با توان بیشتری روی جاده حرکت کند. تایرها معمولا رتبه بندی از لحاظ سرعت دارند که بر روی آنها درج شده است. بیشتر خودروها معمولا از رتبه بندی s برخوردارند که امکان حرکت تا سرعت 180 کیلومتر را میسر می سازد. لاستیک های با رتبه/درجه Z امکان حرکت خودرو تا سرعت 240 کیلومتر را ممکن می سازد. شما می توانید بعد از بهبود عملکرد قوای محرکه به منظور شتاب گیری و عملکرد بهتر خودرویتان از این نوع تایرها استفاده کنید.

استفاده از شمع های بهتر و قوی تر

شمع های موتور خودرو بسیار در عملکرد موتور تاثیرگذارند. نکته اول این است که به منظور بهبود عملکرد موتور خودرو و شتاب گیری بهتر، سعی کنید که از شمع های بهتر و قوی تر موجود در بازار استفاده کنید. اگر هم امکان خرید شمع های جدید و قوی تر را ندارید، شمع ها را در فواصل منظمی که دفترچه راهنما یا تعمیرکاران خودرو توصیه می کنند، تعویض کنید. شمع ها معمولا از مس ساخت شده اند، اما شمع موتور مرغوب تر از جنس ایریدیوم ساخته شده اند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 283
تعداد کل نظرات : 142
تعداد کل آرا: 1232
تعداد کل بازدیدها: 172431


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)