روش های تشخیص چرم اصل و طبیعی از چرم مصنوعی و تقلبی

روش های تشخیص چرم اصل و طبیعی از چرم مصنوعی و تقلبی

بسیاری از ما مایل به خرید محصولات چرمی هستیم، اما به دلیل اینکه از اصل بودن آن محصول چرم و اصل بودن چرم آن اطمینان نداریم، مایل به پرداخت مبلغ بالاتری که بابت محصولات چرمی از ما می گیرند، نیستیم و در نهایت با تردید سراغ چنین محصولات  و فروشگاه های محصولات چرمی می رویم. در زیر نکاتی درخصوص نحوه تشخیص چرم اصل از چرم تقلبی آورده می شوند تا به شما در یک خرید مطمئن محصولات چرمی کمک کنند.

اول اینکه سعی کنید از فروشگاه های معتبر و فروشگاه هایی که نماینده یک شرکت تولید کننده چرم هستند، محصولات چرمی را خریداری کنید. اگر از نمایندگان شرکت های تولید کننده چرم خریداری کنید، تقریبا بطور قطع این اطمینان را دارید که محصول خریداری شده شما چرم اصل است و پولی که بابت آن می دهید، هدر نرفته است.

البته فروشگاه های برند و نمایندگی تولید کنندگان چرم ممکن است بواسطه برند شان قیمت بسیار بالاتری را نسبت به دیگر فروشگاه ها از شما دریافت کنند. بنابراین اگر خواستید از جای دیگری محصولات چرمی را خریداری کنید، به نکات زیر در هنگام خرید یک محصول چرمی مانند کیف چرمی، کفش چرمی و لباس چرمی توجه کنید.

راهکار اول این است که چرم طبیعی دارای بوی خاص خودش است که تقریبا همه ی ما آن را می شناسیم. البته ممکن است احتمال تقلب در این زمینه هم وجود داشته باشند و با استفاده از عطرهایی با بوی چرم مصنوعی محصول چرمی را به آن بوی چرم آغشته کرده باشند. بنابراین به دیگر نکات تشخیص چرم اصل در ادامه توجه کنید.

راهکار دوم تشخیص چرم طبیعی و اصل توجه به جنس چرم است یعنی اینکه به پشت آن محصولی که از جنس چرم است دقت کنید که اگر پرز دار است نشانه چرم اصل است. برای محصولاتی مانند کاپشن یا دستکش های چرمی سعی کنید که به درز های دوخت دقت کنید که اگر از نخ باشند نشانه این است که چرم مصنوعی است و چرم اصل و طبیعی نیست.

راهکار سوم: چرم طبیعی و اصل هنگامیکه بر روی آن دست می کشید یک دست نیست، یعنی در برخی از قسمت های محصول نازک تر و در دیگر نقاط ضخیم تر هستند. چون پوست حیوانی که چرم از آن ساخته شده است ضخامت یکنواختی ندارد در حالیکه چرم های مصنوعی و تقلبی بواسطه استفاده از دستگاه سطح یکنواختی دارند.

راهکار چهارم: چرم طبیعی دارای طرح و سطح غیر یکنواخت و تکراری است و خطوطی ممکن است روی آن مشاهده شود، بنابراین اگر سطح یکنواخت و یک شکلی را در محصول چرمی مشاهده کردید، احتمال مصنوعی بودن آن وجود دارد.

راهکار پنجم تشخیص چرم اصل و طبیعی دست کشیدن بر روی محصول چرمی و حسی است که شما از آن دریافت می کنید. چرم طبیعی حس گرما به دست شما منتقل می کند در حالیکه چرم مصنوعی این حس را منتقل نمی کند.

راهکار ششم برای تشخیص طبیعی و اصل بودن چرم که البته در یک فروشگاه محصولات چرمی نمی توانید آن را امتحان کنید این است که پارچه یا محصول چرمی را آتش بزنید. چرم طبیعی به راحتی آتش نگرفته و تغییر شکل نمی دهد، در حالیکه چرم مصنوعی به دلیل استفاده از مواد پلاستیکی در آن در معرض حرارت آتش به سرعت جمع شده و تغییر شکل می دهد.

نکته آخر اینکه مرغوبترین چرم ها چرم های گاو و بوفالو، بعد گوسفند و بز است که در هنگام خرید می توانید از فروشنده در خصوص نوع چرم بپرسید و سپس به خرید اقدام کنید. البته چرم ها از دیگر حیواناتی مانند تمساح و کوسه نیز گرفته می شوند که بسیار کمیاب و البته گران هستند.

اگر مایل به آشنایی با نحوه نگهدرای از محصولات چرمی تان هستید، می توانید مقاله چگونه از چرم مراقبت کنیم را نیز مطالعه نمایید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 173
تعداد کل آرا: 2575
تعداد کل بازدیدها: 626059


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)