روش های تشخیص و درمان سرطان فوق کلیوی یا سرطان غده آدرنال

روش های تشخیص و درمان سرطان فوق کلیوی یا سرطان غده آدرنال

در مقاله سرطان غده آدرنال یا سرطان غده فوق کلیوی چیست؟ علائم و نشانه های سرطان غده آدرنال یا غده فوق کلیوی در مورد سرطان غده آدرنال و علائم و نشانه آن توضیح داده شد. حال در این مقاله در مورد روش های تشخیص و درمان سرطان غده فوق کلیوی یا غده آدرنال توضیح داده می شود.

روش های تشخیص و رویه های درمان سرطان غده آدرنال به علائم و نشانه هایی که بیمار از خود نشان می دهد، بستگی دارند. در واقع روش های تشخیص و درمان سرطان غده فوق کلیوی یا غده آدرنال به میزان پیشرفت و نشانه هایی که از سرطان از خود نشان داده است، وابسته است. معمولا از روش های زیر به منظور تشخیص و معاینه سرطان غده فوق کلیوی یا سرطان غده آدرنال استفاده می شود:

معاینه بدنی و بررسی سوابق بیمار سرطانی: بررسی یا معاینه بدن برای بررسی نشانه های کلی از سلامتی، از جمله بررسی وجود نشانه های سرطان مانند تومور یا زائده یا هر نشانه غیرمعمول برای تشخیص سرطان غده فوق کلیوی یا غده آدرنال انجام می پذیرند. همچنین سوابق بیماری ها و درمان ها این بیمار سرطانی هم بررسی می شود.

آزمایش ادرار 24 ساعته از دیگر روش های تشخیص سرطان غده آدرنال است. با انجام این آزمایش مقادیر کورتیزول و 17 کتوستروئید(17-ketosteroids) سنجیده می شوند. مقادیر بیش از حد این هورمون ها می توانند نشانه سرطان غده آدرنال باشند.

تست دوز پایین دگزامتازون: در این تست مقادیر کمی از دگزامتازون تزریق می شوند، سپس سطح کورتیزول در نمونه خون یا نمونه ادرار سه روزه بررسی می شود تا مشخص شود که آیا غده آدرنال بیش از حد کورتیزول تولید می کند یا خیر. شبیه همین تست را با دوز بالای دگزامتازون انجام می دهند با این تفاوت که در حالت دوز بالا بررسی می شود که آیا غده هیپوفیز هم به غده آدرنال دستور ترشح بیشتر کورتیزول را می دهد.

آزمایش خون برای بررسی میزان پتاسیم و سدیم خون که وارد ارگان ها و بافت های بدن می شوند، بررسی می شوند. مقادیر کم یا زیاد این مواد در خون می تواند نشانه ای از این نوع سرطان باشد.

سی تی اسکن(CT Scan/CAT Scan) که در واقع از بدن با اشعه ایکس تصویر برداری کامپیوتری می شود و در ان غده های بدن مشخص می شود. شبیه به همین کار یعنی تصویربرداری برای تشخیص غدد و تومورهای موجود در بدن از جمله تومور غده فوق کلیوی/آدرنال با دستگاه های MRI انجام می گیرد.

روش های تشخیص دیگر مانند اسکن MIBG که از تزریق مواد رادیواکتیو برای تشخیص سرطان استفاده می شود و روش بیوپسی یعنی نمونه برداری بافتی یا سلولی و بررسی آن زیر میکروسکوپ نیز برای تشخیص سرطان غده فوق کلیوی یا غده آدرنال استفاده می شود.

برای درمان سرطان غده آدرنال با توجه و در نظر گرفتن مرحله پیشرفت سرطان(اندازه تومور، میزان گسترش تومور و غیره)، سلامت عمومی فرد، سابقه بیماری و موارد دیگر از روش های مختلفی مانند جراحی، شیمی درمانی و غیره انجام می گیرد. البته مانند بسیاری از سرطان های دیگر، سرطان غده آدرنال نیز در مراحل اولیه رشد و گسترش راحت تر و سریعتر درمان می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
روش های تشخیص و درمان سرطان فوق کلیوی یا سرطان غده آدرنال
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)