روش های تشخیص و درمان سرطان روده بزرگ | سرطان روده بزرگ چگونه تشخیص و درمان می شود؟

روش های تشخیص و درمان سرطان روده بزرگ | سرطان روده بزرگ چگونه تشخیص و درمان می شود؟

در مقاله  علائم و نشانه های سرطان روده بزرگ کدامند؟ در خصوص علائم و نشانه هایی که ممکن است در افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ نشان داده شود، توضیح داده شدند. در این نوشته برخی از روش های شناسایی و تشخیص سرطان روده بزرگ بویژه در کسانیکه علائمی از سرطان روده بزرگ ندارند، توضیح داده می شوند.

روش های شناسایی(Screening) یا تشخیص سرطان روده بزرگ به دو دسته تقسیم می شوند:

روش ها یا تست هایی که هم پلیپ روده بزرگ و هم سرطان را تشخیص می دهد: این تست ها به ساختاری که روده بزرگ دارد نگاه می کند و هرگونه حالت غیرمعمول را بررسی می کند. این کار توسط روش های مانند سیگمویدوسکوپ(Sigmoidoscope)، کلونوسکوپی، سی تی کلونوگرافی(CT Colonography) انجام می شود. پلیپ هایی که با این روش پیدا می شوند را می توان پیش از سرطانی شدن از میان برداشت.

روش های اختصاصی تشخیص سرطان روده بزرگ: این روش ها مدفوع را از حیث علائم سرطان روده بررسی می کند. این نوع از تست ها کمتر تهاجمی بده و راحت تر انجام می گیرند. با این تست ها احتمال تشخیص پلیپ وجود ندارد.

اینکه از کدام روش تشخیص سرطان روده بزرگ استفاده می شود، مهم نیست، بلکه انجام این تست های تشخیصی سرطان روده بزرگ و تشخیص به موقع سرطان مهم است.

روش های درمان سرطان روده بزرگ(Colorectal cancer)

همانند بسیاری دیگر از انواع سرطان ها، درمان سرطان روده بزرگ هم به میزان پیشرفت و گسترش سرطان روده بزرگ بستگی دارد. ضمنا عواملی مانند مسدود کردن یا ایجاد سوراخ در روده بزرگ، اینکه آیا از جراحی قبلی برای سرطان روده بافت سرطانی هنوز باقیمانده است و وضعیت سلامت عمومی فرد در درمان سرطان روده بزرگ موثر است.

درمان های سرطان از جمله سرطان روده در یک تقسیم بندی به دو نوع روش های درمان موضعی(local treatment) به معنای اینکه درمان تومور سرطانی بدون تاثیرگذاری و آسیب به دیگر اعضای بدن صورت می پذیرد و شامل روش های جراحی (که بسته به اینکه سرطان در قسمت کالن یا راست روده روده بزرگ است نوع عمل جراحی متفاوت است)، پرتو درمانی یا اشعه درمانی و برداشتن بافت سرطانی (Ablation/embolization). این روش درمانی بیشتر در مراحل اولیه سرطان روده بزرگ کاربرد و تاثیر دارند، اما در حالات دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

روش دوم سرطان روده بزرگ روش سیستماتیک(Systematic Treatment) است. در این روش سرطان روده بزرگ با استفاده از دارو که از طریق خوردن یا تزریق وارد خون می شود، انجام می پذیرد. به این روش از درمان سرطان، روش سیستماتیک می گویند به این جهت که به هر عضو سرطانی در بدن قابل دستیابی است. در چارچوب این روش از روش های شیمی درمانی، درمان هدفمند(targeted therapy) و ایمونوتراپی(Immunotherapy) استفاده می شود.

معمولا پزشکانی مانند متخصص دستگاه گوارش، جراح روده، جراح سرطان، متخصص پرتو درمانی و دارو درمانی در درمان سرطان روده بزرگ مشارکت دارند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
روش های تشخیص و درمان سرطان روده بزرگ | سرطان روده بزرگ چگونه تشخیص و درمان می شود؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)