روش های تشخیص و درمان سرطان رحم

روش های تشخیص و درمان سرطان رحم

همانطور که در مقاله سرطان رحم چیست، نحوه ابتلا به سرطان رحم و انواع سرطان رحم کدامند؟ ذکر شد، بیشتر سرطان های رحم از نوع سرطان مخاط رحم یا سرطان آندومتریال هستند که از داخل رحم آغاز می شوند. در نتیجه نمی توان آنها را با تست پپ(Pap test) تشخیص داد. بدین منظور باید نمونه ای از بافت آندومتریال باید برداشته شده و در زیر میکروسکوپ بررسی شود. بدین منظور از یکی از روش ها و رویه های زیر باید استفاده شود:

بیوپسی آندومتریال(Endometrial biopsy): در این روش بافت از ناحیه مخاط رحم با وارد کردن یک لوله نازک و منعطف از طریق دهانه رحم برداشته می شود. این لوله به آرامی مقدار کمی از بافت مخاط رحم/آندومتریوم را بر می دارد و سپس نمونه بافت را بر می دارد. سپس یک آسیب شناس این بافت را از حیث وجود سلول های سرطانی در زیر میکروسکوپ بررسی می کند.

باز کردن رحم و کورتاژ(Dilatation and curettage): رویه ای که در آن نمونه هایی از بافت های لایه درونی رحم برداشته می شود. بدین منظور دهانه رحم تعریض شده و یک کورتاژ(curette) که ابزاری شبیه به قاشق است به داخل رحم وارد شده تا بافت آن برداشته شود. نمونه بافت برداشته شده در زیر میکروسکوپ از حیث علائم بیماری بررسی می شوند.

هیستروسکوپی(Hysteroscopy): روشی که در آن هیستروسکوپ به داخل واژن و دهانه رحم وارد شده و با استفاده از نوع و لنز تصویربرداری می شود.

در کنار ابزارها و روش های فوق از روش های تشخیصی زیر به منظور تشخیص سرطان رحم یا مخاط رحم استفاده می شود:

معاینه فیزکی یا بررسی سوابق بیمار که بدین منظور بدن از حیث زوائد و غدد بررسی می شوند.

بررسی با استفاده از امواج فراصوت(سونوگرافی): در این روش برای معاینه واژن، رحم یا لوله های فالوپ و مثانه استفاده می شود. بدین منظور یک لوله فراصوت به واژن وارد شده و با دریافت امواج پرتوان از بافت های ارگان هایی مانند رحم تصویری از رحم شکل گرفته که به آن سونوگرام می گویند. با نگاه کردن و بررسی سونوگرام دکتر مشکلات موجود در بافت رحم را تشخیص می دهد.

درمان سرطان رحم

خوشبختانه سرطان مخاط رحم یا سرطان آندومتریال از جمله سرطان هایی است که به دلیل اینکه زود تشخیص داده می شود، راحت درمان می شود. بنابراین یک از شرایط درمان سرطان که خوش خیم و در مراحل اولیه بودن سرطان است، وجود دارد.

نکته دیگر در درمان سرطان رحم این است که مشخص شود، سلول های سرطانی چگونه در زیر میکروسکوپ به نظر می رسند.

در نهایت اینکه سلول های سرطانی از پروژسترون متاثر هستند یا خیر از دیگر عوامل تاثیرگذار بر سرطان رحم است.

برای درمان سرطان رحم مانند بسیاری دیگر از سرطان ها از روش های جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی یا هورمون درمانی استفاده می شود. در روش جراحی برای درمان سرطان مخاط رحم هیسترکتومی شکمی به معنای برداشتن کامل رحم همراه با برداشتن لوله رحم/فالوپ و تخمدان که به آن سالپنگو اوفورکتومی گفته می شود، استفاده می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
روش های تشخیص و درمان سرطان رحم
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)