روش های تشخیص و درمان سرطان دهانه رحم کدامند؟ سرطان دهانه رحم چگونه درمان می شود؟

روش های تشخیص و درمان سرطان دهانه رحم کدامند؟ سرطان دهانه رحم چگونه درمان می شود؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/30

در مقاله سرطان دهانه رحم چیست و انواع سرطان دهانه رحم کدام است؟ درخصوص سرطان دهانه رحم و در مقاله علائم و نشانه های سرطان دهانه رحم یا گردن رحم کدامند؟ درخصوص علائم و نشانه های سرطان دهانه رحم توضیح داده شد. در این نوشته درخصوص روش های تشخیص و درمان سرطان دهانه رحم توضیح داده می شود.

همانند بسیاری از دیگر انواع سرطان ها، سرطان دهانه رحم هم مراحل رشد و گسترش مختلفی دارند که درمان هر کدام از آنها در مراحل مختلف رشد سرطان رحم متفاوت است.

در مراحل اولیه سرطان دهانه رحم، جراحی یا اشعه درمانی(radiation) به همراه شیمی درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. در مراحل بعدی سرطان دهانه رحم، اشعه درمانی به همراه شیمی درمانی از جمله روش های درمانی اصلی برای درمان سرطان دهانه رحم هستند. در مراحل پیشرفته سرطان دهانه رحم، شیمی درمانی به منظور درمان سرطان دهانه رحم مورد استفاده قرار می گیرد.

در درمان جراحی سرطان دهانه رحم، از جراحی به منظور تشخیص سرطان دهانه رحم، میزان گسترش سرطان دهانه رحم و درمان اولیه سرطان دهانه رحم استفاده می شود. انواع مختلفی از جراحی های سرطان دهانه رحم مورد استفاده قرار می گیرد که برخی از آنها به منظور از بین بردن بافت دهانه رحم و برخی دیگر به منظور از بین بردن سرطان دهانه رحم مورد استفاده قرار می گیرد.

کرایوسرجری(Cryosurgery)، جراحی لیزر، کنیزیشن(Conization) که قطعه ای مخروطی شکل از دهانه رحم برداشته می شود و هیسترکتومی(Hysterectomy) ساده از جمله جراحی های سرطان دهانه رحم هستند.

معمولا در درمان سرطان دهانه رحم پزشکان متخصص سرطان های سیستم تناسلی زنان به همراه متخصصان رادیو درمانی و دارو درمانی سرطان و متخصص زنان و زایمان دخیل هستند.

اشعه درمانی برای درمان سرطان دهانه رحم

در اشعه درمانی از انرژی اشعه ایکس یا ذرات رادیو اکتیو برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود. دو نوع اشعه درمانی برای درمان سرطان دهانه رحم مورد استفاده قرار می گیرد:

اشعه درمانی تابش خارجی(External beam radiation therapy): در این روش اشعه درمانی اشعه ایکس از خارج از بدن به بافت سرطانی تابانده می شود. این روش با روش های اشعه ایکس رایج شباهت دارد، اما دوز اشعه بالاتر است.

براکیتراپی(Brachytherapy): در این روش که در واقع اشعه درمانی داخلی است، منبع تابش اشعه در نزدیکی بافت سرطانی قرار می گیرد. در این حالت بافت سرطانی تنها فاصله کوتاهی را طی می کند. نوع براکیتراپی که بیشتر برای درمان سرطان دهانه رحم مورد استفاده قرار می گیرد، براکیتراپی درون حفره ای (intracavitary brachytherapy) است. در این روش منبع اشعه درون دستگاهی داخل واژن قرار می گیرد. این درمان ممکن است بخشی از درمان سرطان رحم و در کنار دیگر روش ها باشد یا بطور مجزا صورت می پذیرد. از لحاظ میزان یا دوز تابش اشعه براکیتراپی هم در دو حالت دوز پایین(Low dose rate brachytherapy) و براکیتراپی دوز بالا(High dose rate brachytherapy) وجود دارد.

شیمی درمانی در درمان سرطان دهانه رحم در کنار دیگر روش های درمان سرطان دهانه رحم یا به تنهایی مورد استفاده قرار می گیرد. شیمی درمانی از داروهای ضد سرطانی که بطور مستقیم به رگ ها تزریق می شوند یا از طریق دهان مصرف می شوند، گفته می شود. این داروها وارد خون شده و تمامی قسمت های بدن را می گیرند و سبب می شوند که سلول های سرطانی تمام قسمت های بدن را از بین ببرد. شیمی درمانی معمولا بصورت دوره هایی که هر دوره با یک دروه بازیابی یا ریکاوری همراه است، انجام می پذیرد. شیمی درمانی روشی کمتر شایع برای درمان سرطان دهانه رحم است. معمولا شیمی درمانی در کنار اشعه درمانی در بیشتر مراحل سرطان دهانه رحم مورد استفاده قرار می گیرد و در واقع شیمی درمانی کمک می کند که اشعه درمانی موثرتر واقع شود. داروهای سیپلاتین(Cisplatin)، کاربوپلاتین(Carboplatin)، پاکلیتاکسل(Paclitaxel)، توپوتکان(Topotecan) و جمیستابین از جمله داروهای شیمی درمانی برای سرطان رحم هستند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3649
تعداد کل بازدیدها: 1292491

نظرات کاربران

*