روش های تشخیص عینک آفتابی اصل و استاندارد

روش های تشخیص عینک آفتابی اصل و استاندارد

استفاده از عینک آفتابی به منظور محافظت از چشمان در برابر اشعه های آفتاب بویژه اشعه ماورا بنفش بسیار مفید و موثر است، ضمن اینکه جنبه زیبایی نیز دارد و در ترکیب با لباس های زیبا می تواند ظاهری زیبا و جذاب به شما بدهد. در زیر نکاتی درخصوص انتخاب یک عینک اصل، استاندارد و با کیفیت به شما گفته می شود.

نکته اول در تشخیص عینک مناسب و استاندارد این است که در ضمن اینکه عینک انتخابی شما باید زیبا و متناسب با صورت و پوشش شما باشد، اما مهمتر از آن این است که باید استانداردهای لازم برای محافظت از چشمان شما را نیز داشته باشد. بنابراین در انتخاب عینک اولویت خود را در انتخاب عینک هایی بگذارید که استانداردهای محافظتی بهتر و درجه بالاتری دارند و مسئله زیبایی را در رده های بعدی قرار دهید.

در زمینه محافظت از چشمان مهمترین کارکرد عینک های آفتابی محافظت از چشم در برابر اشعه ماوراء بنفش(UV) است. اشعه ماورا بنفش در دو نوع A و B وجود دارند که یک عینک آفتابی استاندارد و اصل باید 99% اشعه ماورا بنفش نوع B و 95% اشعه ماوراء بنفش نوع A را جذب کند.

نکته دوم در انتخاب عینک آفتابی استاندارد این است که اندازه شیشه و در واقع پوشش چشمان شما توسط عینک آفتابی باید بزرگ باشد تا از ورود نور و اشعه های آفتاب به چشم خودداری کند.

نکته سوم: از لحاظ ظاهر و اندازه عینک که البته بیشتر جنبه زیبایی دارد بهتر است عینک های دایره شکل برای صورت هایی که گرد نیستند انتخاب شوند و عینک هایی که دایره شکل نیستند برای صورت های گرد انتخاب شوند. نکته مهمتر در انتخاب ظاهر و شکل عینک ها این است که عینک هایی را انتخاب کنید که سبک باشند تا به گوش شما آسیب نزنند و همچنین عینک هایی را انتخاب کنید که دسته هایی با اندازه مناسب دارند به گونه ای که فاصله مناسبی بین شیشه عینک و پلک های شما باشد.

نکته چهارم در تشخیص عینک های آفتابی رنگ شیشه آن است. توجه کنید که رنگ شیشه ها تنها جنبه زیبایی و تزئینی ندارد و هر رنگی اگر جنس شیشه استاندارد باشد، از لحاظ عملکرد و محافظت از چشم نیز متفاوت است. عملکرد و کاربرد هر یک از انواع لنزهای عینک های آفتابی به شرح زیر هستند:

  • لنز های خاکستری رنگ شدت نور را بدون تاثیر بر کنتراست(تضاد) و انحراف رنگ ها کاهش می دهند.
  • لنزهای قهوه ای رنگ کمی کنتراست را با مسدود کردن نور آبی ارتقا می دهد. لنزهای قهوه ای برای استفاده در محیط های برفی مناسب هستند و یا در مکان هایی که تابش مستقیم نور یا بازتاب نور وجود دارد.
  • لنزهای زرد رنگ کنتراست نور را به میزان زیادی ارتقا می دهند زیرا بیشتر نور آبی ساتع شده از آفتاب را مسدود می کنند. این لنزها برای کسانی مانند شکارچیان که نیاز دارند تقریبا به طور مستقیم به نور آفتاب نگاه کنند، بسیار مفید است. البته هر فعالیتی مشابه کار شکارچیان مانند رانندگی در یک جاده بیابانی و در زیر نور مستقیم آفتاب نیز نیازمند چنین عینک های آفتابی است.
  • لنزهای قرمز یا نارنجی رنگ برای استفاده در روزهای نیمه ابری یا ابری مناسب هستند.
  • لنزهای بنفش رنگ نیز برای کسانی مانند شکارچیانی که می خواهند اهداف خود را در پس زمینه ای از رنگ سبز ببینند مناسب است.
  • لنزهای آبی و سبز نیز به میزان قابل توجهی کنتراست را ارتقا می دهند و می توان از آنها در جاهاییکه نور زرد زیاد است استفاده کرد.

توجه کنید که با توجه به توضیحات بالا می توان گفت که برای استفاده معمولی و روزمره عینک های آفتابی با لنزهای خاکستری یا قهوه ای توصیه می شوند چون بدون اینکه تاثیر زیادی بر رنگ اجسام بگذارند، چشمان شما را در برابر اشعه آفتاب محافظت می کنند.

نکته پنجم که در تشخیص و انتخاب یک عینک آفتابی استاندارد و اصل باید مورد توجه قرار دهید میزان انحراف نور است. برای این کار لنز/شیشه های عینک را در مقابل نور فلورسنت نگاه دارید، با بالا و پایین بردن عینک سعی کنید ببینید که انحراف موج روی می دهد یا خیر. اگر انحراف موج نور وجود نداشته باشد، یعنی عینک آفتابی استاندارد و با کیفیتی است.

نکته ششم: همچنین می توانید لنزهای عینک را در پس زمینه ای طرح دار حرکت دهید، اگر این طرح ها به هم ریخته دیده شوند، نشانه نامرغوب و بی استاندارد بودن عینک است.

نکته هفتم: برای تشخیص استاندارد و اصل بودن لنزها می توانید عینک آفتابی را به چشم بزنید و به سطح منظمی مانند لبه میز یا خطوط بین کاشی ها نگاه کنید و در همین حالت سرتان را به بالا و پایین یا طرفین حرکت دهید، اگر در این حالت خطوط با حرکت چشم شما همچنان صاف باقی ماندند، لنزهای عینک شما استاندارد است و در غیر اینصورت عینک آفتابی شما غیر استاندارد است.

نکته هشتم: همچنین می توانید برای بررسی مرغوبیت و استاندارد بودن لنزهای عینک آفتابی، آنها را در مقابل یک ریموت کنترل(تلویزیون) قرار دهید. اگر با فشردن دکمه ریموت کنترل از پشت لنز عینک آفتابی تلویزیون روشن شد، نشانه این است که عینک آفتابی شما استاندارد و اصل نیست، اما اگر ریموت کنترل عمل نکرد نشانه اصل و با کیفیت بودن لنزهای عینک آفتابی است.

نکته نهم: جنس و کیفیت لنزها نیز بسیار مهم است. لنزهایی که از جنس پلیرتان ان ایکس تی(Polyurethane NXT) هستند، ضد خش، منعطف، سبک و شفاف هستند، البته کمی هم گرانتر! توجه کنید که عینک هایی که لنزهای آنها از جنس شیشه است سنگین تر و گرانتر هستند و ممکن است با کوچکترین ضربه ای شکسته شوند. لنزهای از جنس پلی کربنات نیز به اندازه پلیرتان ضد خش نبوده و شفافیت کافی ندارند. توجه کنید که لنزهایی از جنس اکریلیک نیز وجود دارند که دوام و شفافیت دیگر انواع لنزها را ندارند، ضمن اینکه با کمی حرارت بالا تغییر شکل می دهند. بنابراین بهترین جنس همان پلیرتان و بعد لنزهای شیشه ای است.

نکته دهم و توصیه آخر این است که سعی کنید عینک های آفتابی را از یک فروشگاه عینک معتبر تهیه کنید و به مارک ها و کلماتی که روی دسته و بدنه عینک حک شده است نیز توجه کنید تا بتوانید یک عینک آفتابی استاندارد با نشان و مارک معتبر خریداری کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 839
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)