روش های تشخیص سرطان کلیه

روش های تشخیص سرطان کلیه

در مقاله سرطان کلیه چگونه ایجاد می شود و انواع سرطان کلیه کدامند؟ درخصوص سرطان کلیه و نحوه ابتلا به سرطان کلیه توضیح داده شد و در مقاله علائم و نشانه های سرطان کلیه کدامند؟ علائم و نشانه های سرطان کلیه بیان شد. در این مقاله برخی از روش های تشخیص سرطان کلیه توضیح داده می شوند.

همانند دیگر سرطان ها، تشخیص سرطان کلیه هم با معاینه فیزیکی و بررسی سوابق پزشکی بیمار آغاز می شود. بدین منظور سوابق پزشکی کامل بیمار از لحاظ بیماری هایی که داشته و داروهایی که مصرف کرده است، بررسی می شود. همچنین در معاینه بدن بیمار وجود هر گونه ناهنجاری مانند زائده گوشتی یا امثالهم بررسی می شود.

روش تشخیصی دیگری که برای تشخیص سرطان کلیه بکار برده می شود، آزمایش خون است. این تست ها معمولا به منظور بررسی اینکه آیا سرطان به دیگر قسمت های بدن بیمار سرایت کرده و همچنین وضعیت کلی سلامتی بیمار انجام می شود.

آزمایش ادرار از روش های خاص تشخیص سرطان کلیه است و به منظور بررسی وجود مشکل در کلیه بیمار انجام می شود.

تست های شیمیایی و میکروسکوپی روی نمونه ادرار به منظور بررسی وجود مقادیر کم خون یا دیگر مواد در ادرار بررسی می شود. تقریبا نیمی از تمام بیماران مبتلا به سرطان کلیه در ادرارشان خون دارند. کارسینوما سلول های انتقالی نیازمند آزمایش های خاصی از نمونه ادرار هستند که سلول های واقعی سرطانی را در ادرار نشان می دهد.

آزمایش خون کامل(CBC) از دیگر روش های تشخیص سرطان کلیه است. این آزمایش به منظور اندازه گیری سلول های مختلف خونی یعنی گلبول های قرمز خون و گلبول های سفید خون انجام می پذیرد که معمولا در افراد مبتلا به سرطان کلیه نتایج این آزمایش غیرمعمول است. کم خونی بسیار در افراد مبتلا به سرطان کلیه شایع است.

آزمایش مواد شیمیایی خون که در افرادیکه سرطان کلیه دارند سطح برخی از مواد در خون تحت تاثیر قرار می گیرد. برای مثال سطح بالای آنزیم های کبدی معمولا در افراد مبتلا به سرطان کبد دیده می شود. سطح بالای کلسیم در خون می تواند نشان دهنده شیوع سرطان کلیه به استخوان ها باشد که معمولا با مشاهده این مورد اسکن استخوان انجام می شود.

روش های عکس برداری و تصویر برداری مانند تصویربرداری با اشعه ایکس، MRI، امواج صوتی، عکس برداری IVP(Intravenous pyelogram) که نوعی عکس برداری با تزریق مواد به داخل رگ ها از سیستم ادراری است و عکس برداری با استفاده از مواد رادیواکتیو انجام می پذیرد. تصویربرداری معمولا به دلیل بررسی نواحی مشکوک به سرطان در کلیه، میزان شیوع سرطان و بررسی اثربخشی درمان سرطان ها انجام می شود. بعضا از روش های آنژیوگرافی، عکس برداری از قفسه سینه و اسکن استخوان(Bone scan) نیز استفاده می شود.

سرطان کلیه این مزیت را دارد که معمولا با بررسی های اولیه شامل آزمایشات و عکس برداری قابل تشخیص است و تقریبا با قطعیت می توان سرطان کلیه را مشخص کرد. البته بعضا ممکن است برخی از پزشکان از روش های دیگر مانند بیوپسی یا نمونه برداری بافتی نیز استفاده کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
روش های تشخیص سرطان کلیه
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)