روش های تشخیص سرطان کبد: سرطان کبد چگونه تشخیص داده می شود؟

روش های تشخیص سرطان کبد: سرطان کبد چگونه تشخیص داده می شود؟

معمولا بیماران پس از مشاهده برخی از علائم سرطان کبد یا عارضه و مشکل دیگری در بدن به پزشک مراجعه می کند که پزشکان اگر احتمال ابتلا به سرطان کبد را بدهند، از روش های تشخیصی زیر به منظور تشخیص سرطان کبد استفاده می کنند.

همانند بسیاری دیگر از سرطان ها، به منظور تشخیص سرطان کبد، ابتدا سوابق بیمار از حیث بیماری هایی که مبتلا شده و همچنین داروهایی که استفاده کرده و عوامل ریسکی که احتمال ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهند، بررسی می شود. اگر معاینه بیمار و بررسی های اولیه نشان دهند که شما به سرطان کبد مبتلا هستید، دیگر اقدامات تشخیصی به منظور بررسی سرطان کبد انجام می پذیرد که در ادامه توضیح داده می شوند.

روش های تصویربرداری یا عکس برداری

روش های عکس برداری برای تشخیص سرطان کبد شامل تصویربرداری اشعه ایکس، تصویربرداری با میدان مغناطیسی(MRI) یا تصویربرداری با امواج فراصوتی می شود. این روش های تصویربرداری از کبد به دلایل زیر صورت می پذیرد:

یافتن نقاط مشکوکی که می توانند سلول های سرطانی باشند

تشخیص سرطان کبد

کمک به پزشک متخصص به منظور هدایت سوزن بیوپسی(نمونه برداری بافتی) به سمت ناحیه مشکوک که در عکس برداری مشخص می شود.

تشخیص میزان گسترش یا پخش شدن سرطان در بدن

کمک به انجام درست روش های درمانی

مشخص کردن اثربخشی درمان

بررسی امکان بازگشت سرطان

 

روش آلتراسونوگرافی است که نوعی عکس برداری سونوگرفی با امواج فراصوت است و در آن از بازگشت امواج تابانده شده به بدن تصویری ویدئویی بدست می دهد که قسمت های مختلف و وضعیت یک عضو بدن را مشخص می کند.

سی تی اسکن(CT Scan) که با استفاده از اشعه ایکس تصویری کامل و تمام بخشی از بدن را بدست می دهد. سی تی اسکن ناحیه شکمی می تواند انواع سرطان های کبدی را مشخص کند. زیرا که اندازه، شکل و موقعیت هر نوع تومور را در کبد یا نقطه دیگری در بدن یا رگ های خونی نزدیک آن مشخص می کند.

MRI که همانند سی تی اسکن تصویر کاملی از کبد بدست می دهد، اما عکس برداری در آن توسط امواج مغناطیسی صورت می پذیرد. تصویربرداری MRI در تشخیص تومورهای کبدی بسیار موثر است و قابلیت تشخیص تومورهای خوش خیم از بدخیم را دارند. همچنین با MRI می توان رگ های خونی داخل و و اطراف کبد را تشخیص داد.

آنژیوگرافی دیگر روش تشخیص سرطان کبد است که با اشعه ایکس داخل رگ های خونی مشاهده می شود. در این روش تصویربرداری، یک مایع متمایز کننده به رگ ها تزریق می شود تا وضعیت رگ ها در تصویر مشخص و متمایز باشد. آنژیوگرافی رگ هایی که خون به کبد می رسانند را مشخص کرده و این به پزشک کمک می کند که تشخیص دهد که آیا تومور سرطانی قابل برداشتن است یا خیر.

اسکن مغز استخوان دیگر روش تشخیص سرطان کبد است که البته برای تشخیص سرطان های متاستیز/سرایت کرده به استخوان ها استفاده می شود. این روش برای تشخیص سرطان کبد کمتر استفاده می شود اما در افراد مبتلا به سرطان کبد که نشانه هایی از درد استخوان را داشته به منظور تشخیص میزان گسترش سرطان استفاده می شود.

لاپاروسکوپی و بیوپسی هم از دیگر روش های تشخیصی سرطان های کبد هستند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
روش های تشخیص سرطان کبد: سرطان کبد چگونه تشخیص داده می شود؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)