روش های تشخیص سرطان چشم | انواع سرطان چشم چگونه تشخیص داده می شوند؟

روش های تشخیص سرطان چشم | انواع سرطان چشم چگونه تشخیص داده می شوند؟

در مقاله سرطان چشم چیست و انواع سرطان چشم کدامند؟ درخصوص انواع سرطان های چشم توضیح داده شد و گفته شد که دو نوع رایج سرطان چشم ملانوما چشم یا لنفوم چشم(Eye lymphoma) هستند. در این نوشته روش های تشخیصی که برای تشخیص و متعاقبا درمان سرطان های چشم بویژه دو نوع شایع تر آن یعنی ملانوما چشم یا لنفوم چشم بکار برده می شوند، توضیح داده می شوند.

برای تشخیص انواع سرطان چشم از روش های مرسوم تشخیص سرطان از جمله معاینه، تصویربرداری، نمونه برداری، آزمایش خون و غیره استفاده می شود که در زیر هر کدام از این روش های تشخیصی در خصوص سرطان ملانوما چشم یا لنفوم چشم توضیح داده می شود.

روش های تشخیص ملانوما چشم

اولین روش تشخیصی سرطان ملانوما چشم، معاینه چشم است که توسط متخصص چشم صورت می پذیرد. این روش مهمترین قدم در تشخیص سرطان چشم است. پزشک در این گام از تشخیص سرطان چشم درخصوص علائم یا مشکلاتی که احتمالا در چشم دارید از شما سوال می پرسد و چشم را از حیث مواردی مانند بزرگ شدن رگ های خونی که می تواند نشانه یک تومور داخل چشم باشد، بررسی می کند. همچنین متخصصان چشم از ابزارهای چشم پزشکی برای مشاهده داخل چشم استفاده می کند. خوشبختانه ملانوما چشم از جمله انواع سرطان هایی است که در بیشتر موارد با معاینه چشم قابل تشخیص است و کمتر می شود که از روش های تصویربرداری مانند اکوگرافی یا بیوپسی استفاده شود.

روش های دیگر تشخیص سرطان های چشم از جمله ملانوما چشم شامل استفاده از تست ها یا روش های تصویربرداری مانند امواج صوتی، اشعه ایکس یا تصویربرداری مغناطیسی/MRI می شود که از طریق آنها تصویری از داخل چشم بدست می آید. روش های تشخیصی تصویربرداری به دلایل مختلفی از جمله یافتن ناحیه مشکوک به سرطان، تشخیص میزان گسترش سرطان یا در مراحل بعد از درمان به منظور تشخیص اثربخشی درمان سرطان چشم مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده از امواج فراصوت یا اکوگرافی یکی از روش های تست مرسوم برای تشخیص ملانوما چشم است. اکوگرافی از امواج فرکانس بالا به منظور تصویربرداری استفاده می کند. در مورد چشم ابزاری سیخ مانند در مقابل پلک یا کره چشم قرار گرفته و امواج صوتی به چشم ارسال می شود و از بازگشت/اکو این امواج تصویری بدست می آید که در صفحه کامپیوتر قابل مشاهده است.

برای معاینه چشم از روش مشابه اکوگرافی هم که به آن توموگرافی نوری(Optical coherence tomography) نامیده می شود و در آن به جای امواج صوتی از امواج نوری به منظور تصویربردای استفاده می شود.

آنژیوگرافی فلورسین(Fluorescein angiography) روشی است که در آن مایع فلورسین به خون تزریق می شود و سپس از قسمت عقب چشم با استفاده از نور خاصی که سبب درخشان شدن فلورسین می شود، استفاده می کنند. این کار سبب می شود که پزشک متخصص بتواند رگ های خونی درون چشم را مشاهده کند. البته این روش برای تشخیص سرطان ملانوما چشم چندان اثربخش نیست اما دیگر مشکلات و امراض چشمی با این روش تشخیصی قابل تشخیص هستند.

تصویربرداری اشعه ایکس از قفسه سینه، دیگر روش تشخیص ملانوما چشم است و در مواردیکه ملانوما تشخیص داده شده است و باید میزان گسترش آن مشخص شود، از عکس برداری قفسه سینه با اشعه ایکس استفاده می شود. تصویربرداری اشعه ایکس بصورت سرپایی(outpatient) انجام می گیرد.

سی تی اسکن(Computed tomography/CT scan) از دیگر روش های تشخیص سرطان چشم است. در سی تی اسکن از اشعه ایکس به منظور تولید تصاویر بین بخشی از قسمت های مختلف بدن استفاده می شود. این تست به منظور تشخیص اینکه ملانوما به خارج از چشم هم گسترش یافته یا خیر، استفاده می شود. در واقع گسترش سرطان چشم با این روش تشخیص داده می شود.

MRI دیگر روش عکسبرداری از چشم به منظور تشخیص سرطان چشم است که این روش هم میزان گسترش یا رشد تومور را مشخص می کند. این روش تصویربرداری برای مشاهده تومورهای مغزی بسیار مفید است. همچنین برای تشخیص اینکه آیا سرطان ها از جمله سرطان چشم یا ملانوما به مغز یا طناب نخاعی گسترش یافته است نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

بیوپسی/بایوپسی(Biopsy) شایعترین نوع سرطان است. در بیشتر سرطان ها تشخیص با برداشتن تکه کوچکی از تومور و بررسی آن در زیر میکروسکوپ انجام می شود. البته درخصوص سرطان های چشم مانند ملانوما روش بیوپسی معمولا استفاده نمی شود چون با معاینه و روش های تشخیصی تصویربرداری از چشم که در بالا ذکر شد، سرطان های چشم قابل تشخیص هستند. ضمنا در بیوپسی چشم احتمال آسیب زدن به چشم نیز وجود دارد.

برای نمونه برداری بافتی یا بیوپسی چشم در حالت بیهوشی یا بی حسی چشم، سوزن بسیار نازکی به داخل چشم فرو رفته و سلول های تومور سرطانی به داخل سرنج کوچکی کشیده می شود و سپس به یک آزمایشگاه آسیب شناسی برای تشخیص سرطان ارسال می شود.

با آزمایش های خون هم می توان سرطان ملانوما چشم را تشخیص داد. اما این کار معمولا بعد از تشخیص اولیه ملانوما صورت می پذیرد. در واقع اگر شما ملانوما داشته باشید، دکتر آزمایش خون را به منظور تشخیص عملکرد صحیح کبد درخواست می کند. بعضا مواردی وجود دارند که سرطان چشم به کبد نیز رسیده است.

روش های تشخیص لنفوم چشم یا لیمفوما چشم(Eye lymphoma)

برای تشخیص سرطان لنفومی چشم اولین گام معاینه و بررسی چشم است. بدین منظور پزشک متخصص چشم ابتدا سوالاتی درخصوص علائم و نشانه های بروز کرده در فرد پرسیده و با ابزارهای مخصوص خود چشم را از حیث وجود ناهنجاری مانند تومور بررسی می کند. معمولا اگر سرطان لنفومی در چشم وجود داشته باشد علائمی مانند کدر یا تیره شدن ویتروس(Vitreous) یا مایع زجاجی که مایع ژله ای داخل چشم است، از خود بروز می دهد.

در روش های تشخیص تصویربرداری مانند اکوگرافی یا استفاده از امواج فراصوت، اشعه ایکس یا تصویربرداری MRI به منظور تصویربرداری از چشم استفاده می شود.

استفاده از امواج فراصوتی به منظور مشخص کردن اندازه، شکل و موقعیت تومور سرطانی در چشم که ممکن است در معاینه اولیه چشم تشخیص داده نشود، استفاده می شود.

تصویربرداری MRI که از سر صورت می پذیرد نه تنها به منظور مشاهده بهتر داخل چشم بلکه مشاهده لنفوم های داخل مغز و مننژ که محل گسترش سرطان لنفوم چشم هستند، استفاده می شود.

سی تی اسکن(CT Scan) و پت اسکن(Positron Emission Tomography/PET) از دیگر روش های تشخیص سرطان لنفوم چشم هستند که دید بهتری از وضعیت فرد مبتلا به سرطان چشم بدست می دهد. در پت اسکن نوعی قند رادیواکتیو که به FDG=Fluorodeoxyglucose معروف است وارد رگ ها شده(مقدار این ماده رادیو اکتیو کم است و معمولا ظرف یک روز از بدن دفع می شود) و چون سلول های سرطان گلوکز بیشتری جذب می کنند بیشتر این قند رادیواکتیو را به خود جذب کرده و هنگام تصویربرداری پت اسکن که حدود یکساعت پس از تزریق انجام می گیرد، این سلول های سرطانی تشخیص داده می شوند.

بایوپسی یا نمونه برداری بافتی هم دیگر روش تشخیصی است که معمولا به منظور اطمینان از وجود سرطان لنفومی چشم استفاده می شود. بدین منظور معمولا از بی حسی یا بیهوشی استفاده می شود و نمونه از مایع زجاجی را با وارد کردن ابزاری کوچک به داخل چشم بر می دارند.

پونکسیون کمری(Lumbar puncture/spinal tap) دیگر روشی است که به منظور تشخیص وجود سلول های سرطان در ناحیه مغز یا نخاع و در واقع میزان گسترش سرطان چشم استفاده می شود.

بدین منظور معمولا قسمتی از کمر را بی حسی موضعی کرده و سوزنی در بین استخوان های کمر وارد کرده تا مایع را از آن خارج کرده و این مایع را از حیث وجود سلول های لنفومی زیر میکروسکوپ بررسی کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 285
تعداد کل آرا: 2921
تعداد کل بازدیدها: 797248


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)