روش های تشخیص سرطان پیشابراه | سرطان پیشابراه چگونه تشخیص داده می شود؟

 روش های تشخیص سرطان پیشابراه | سرطان پیشابراه چگونه تشخیص داده می شود؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/14

همانند بسیاری از سرطان ها تشخیص سرطان پیشابراه(Urethral cancer) با استفاده از روش های مختلفی انجام می شود. این روش های یا در کنار هم برای تشخیص سرطان پیشابراه استفاده می شوند یا هر کدام جداگانه و حسب نوع سرطان پیشابراه مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله روش های تشخیص سرطان پیشابراه ذکر می شوند.

معاینه فیزیکی/بالینی و بررسی سوابق پزشکی بیمار از جمله شایعترین روش های تشخیص هرگونه بیماری از جمله سرطان پیشاب راه است. بدین منظور بدن از حیث علائم کلی سلامتی فرد و همچنین وجود زائده های بر روی بدن، بررسی می شود. سوابق ابتلا به بیماری و داروهایی که فرد پیش از این مصرف کرده است و مواردیکه می توانند جزء عوامل ریسکی/ریسک فاکتورهای سرطان پیشابراه محسوب شوند نیز بررسی می شوند. قطعا اگر علائمی نیز در فرد بروز کرده باشد که حاکی از سرطان پیشابراه باشند، نیز توسط پزشک بررسی می شوند.

تست های آزمایشگاهی که شامل انواع تست ها/آزمایشهایی می شوند که از نمونه خون، ادرار، بافت یا دیگر مواد موجود در بدن برای تشخیص یک نوع بیماری مانند سرطان پیشابراه استفاده می کنند. این تست ها به پزشک کمک می کنند که در خصوص درمان سرطان پیشابراه برنامه ریزی کرده و بیماری را در طول زمان نظارت و کنترل می کنند.

سیتولوژی ادرار(Urine cytology) که بررسی ادرار در زیر میکروسکوپ است تا از حیث وجود سلول های غیرمعمول چک شوند از دیگر روش های تشخیص سرطان پیشابراه است.

آزمایش ادرار هم که رنگ ادرار و محتوای آن مانند قند، پروتئین، خون و سلول های سفید را بررسی می کند، از دیگر روش های تشخیص سرطان پیشابراه است. اگر سلول های سفید خون در ادرار پیدا شوند(که نوعی از عفونت است)، کشت ادرار برای تشخیص نوع عفونت انجام می شوند.

آزمایش دیجیتال روده: آزمایش و بررسی راست روده هم از دیگر روش های تشخیص سرطان پیشابراه است. در این روش پزشک یا پرستار با یک دستکش چرب و نرم شده قسمت پایین/انتهایی روده که راست روده وجود دارد را از حیث برآمدگی ها یا موارد نامعمول دیگر بررسی می شوند. این عمل در حالت بیهوشی یا بی حسی فرد انجام می شود.

بررسی ناحیه لگن(Pelvic exam) که در آن واژن، گردن رحم، رحم، لوله های فالوپ، تخمدان ها و راست روده بررسی می شوند. در این روش تشخیصی هم با استفاده از یک دستکش چرب شده این اندام های بدن بررسی می شوند تا وجود هرگونه حالت غیر معمول در این اندام ها مشخص شود.

سیتوسکوپی(Cytoscopy): در این روش داخل پیشابراه و مثانه از حیث وجود موارد غیرمعمول بررسی می شوند. بدین منظور سیتوسکوپ وارد پیشابراه و مثانه شده و نمونه های بافت از حیث بیوپسی بررسی می شوند.

نمونه برداری بافتی/بیوپسی هم دیگر روش تشخیص سرطان پیشابراه است. در این روش سلول ها یا بافت هایی از پیشابراه، مثانه و بعضا غده پروستات برداشته می شوند و در زیر میکروسکوپ توسط یک آسیب شناس از حیث وجود سلول های سرطانی بررسی می شوند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 351
تعداد کل آرا: 3714
تعداد کل بازدیدها: 1339563

نظرات کاربران

*