روش های تشخیص سرطان پانکراس | سرطان لوزالمعده چگونه تشخیص داده می شود؟

روش های تشخیص سرطان پانکراس | سرطان لوزالمعده چگونه تشخیص داده می شود؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/11

در مقاله سرطان پانکراس یا سرطان لوز المعده چیست و انواع سرطان پانکراس کدامند؟ درخصوص سرطان پانکراس یا سرطان لوزالمعده توضیح داده شد. در این مقاله برخی از روش های رایج تشخیص سرطان پانکراس ذکر می شوند.

همانند بسیاری دیگر از بیماری ها یا سرطان ها، به منظور تشخیص سرطان پانکراس یا سرطان لوزالمعده، ابتدا سابقه پزشکی بیمار بررسی می شود. سابقه پزشکی به معنای بررسی بیماری ها و داروهایی است که بیمار تاکنون مصرف کرده است. در معاینه بالینی هم بدن بیمار بویژه شکم او از حیث وجود علائمی مانند تورم یا درد و همچنین سفید یا زرد شدن پوست و چشم ها بررسی می شوند.

روش های تشخیصی عکس برداری

روش های عکس برداری شامل عکس برداری با اشعه ایکس، MRI، امواج فراصوتی و مواد رادیواکتیو انجام می شود. عکس برداری هم در مرحله تشخیص به منظور تشخیص منطقه و سلول های سرطانی لوزالمعده/پانکراس و همچنین میزان گسترش سلول های سرطانی پانکراس انجام می شود. در مرحله بعد از درمان هم به منظور بررسی بازگشت سرطان یا روند بهبود سرطان عکس برداری هایی از ارگان یا سلول های سرطان انجام می پذیرد.

سی تی اسکن(CT Scan) از جمله روش های رایج و مفید عکس برداری از ارگان های سرطان بدن مانند پانکراس/لوزالمعده است. در تشخیص سرطان پانکراس سی تی اسکن به دلیل اینکه می تواند پانکراس به نسبتا واضح و دقیق نشان دهد، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین روش عکس برداری سی تی اسکن میزان گسترش و شیوع سلول های سرطان پانکراس را نیز نشان می دهد. بعضا و حسب تشخیص پزشک ممکن است سی تی اسکن با تزریق یک مایع متمایز کننده که سلول های سرطانی پانکراس را بهتر نشان می دهند، انجام شود.

سی تی اسکن به منظور کمک به بیوپسی(نمونه برداری) با سوزن نیز انجام می شود. بیوپسی با سوزن بدین گونه است که سوزنی به تومور سرطانی وارد شده تا نمونه ای از بافت سرطانی برداشته شود.

روش ام آر آی هم که در تشخیص بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان پانکراس کاربرد دارد. تصویربرداری با استفاده از امواج مغناطیسی است که تصاویر بسیار دقیقی را نشان می دهد.

تصویربرداری با امواج فراصوت(Ultrasound) هم دیگر روش عکس برداری از ارگان ها و سلول های سرطان است که در آن با تابش امواج صوتی و بازتابش آنها سلول های سرطانی مشخص می شوند.

کلانژیوپانکریتوگرافی(Cholangiopancreatography) روش تصویربرداری است که بوسیله آن مجرای پانکراس و مجرای صفراوی بررسی می شوند تا مسدود شدن، باریک شدن یا آسیب به آنها بررسی شود. این روش به دو صورت در یک حالت با آندوسکوپ که یک لوله باریک مجهز به دوربین است، از راه گلو و معده انجام می شود. در این روش ناحیه اتصال مجرای صفراوی و مجرای لوزالمعده (Vater) بررسی شده تا هرگونه مشکل در آن تشخیص داده شود.

در روش دیگر که Percutaneous transhepatic cholangiography/PTC نام دارد. یک سوزن خالی و نازک از روی شکم به مجرای صفراوی وارد می شود و مایع متمایز کنده به سوزن تزریق می شود و سپس با استفاده از اشعه ایکس عکس برداری انجام می شود.

برای تشخیص تومورهای درون ریز پانکراس(NETs) از روش های دیگری مانند سینتی گرافی دریافت کننده سوماتوستاتین(Somatostatin receptor scintigraphy) انجام می شود. در این روش ماده هورمونی به نام اکتروتاید که نوعی رادیواکتیو است به بدن تزریق می شود و سپس با استفاده از دوربین مخصوص چند ساعت بعد محل این مواد رادیواکتیو که جذب سلول های سرطانی می شوند، بررسی می شوند.

روش های دیگری مانند آنژیوگرافی که در ان هم از مایع متمایز کننده برای واضح شدن عکس استفاده می شود نیز برای تشخیص سرطان پانکراس استفاده می شود.

آزمایش خون هم به منظور تشخیص سرطان پانکراس/لوزالمعده و همچنین مشخص کردن روند بهبودی سرطان پانکراس استفاده می شود. در این تست ها وجود موادی مانند بیلی روبین که وضعیت کبد و مجاری صفراوی را مشخص می کند یا برخی از موادی که از تومورها ترشح می شوند مانند CA 19-9 یا آنتی ژن کارسینوامبریونیک استفاده می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 351
تعداد کل آرا: 3714
تعداد کل بازدیدها: 1339617

نظرات کاربران

*