روش های تشخیص سرطان واژن | سرطان واژن چگونه تشخیص داده می شود؟

روش های تشخیص سرطان واژن | سرطان واژن چگونه تشخیص داده می شود؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/19

در مقاله علائم و نشانه های سرطان واژن درخصوص علائم و نشانه های سرطان واژن توضیح داده شد. همانطور که ذکر شد، در صورت بروز هر یک از این علائم، بدون دلیل و به مدت طولانی، توصیه می شود که فرد مبتلا به پزشک مراجعه کند. پزشک در این مرحله از روش های تشخیص سرطان واژن استفاده می کند. اقدامات و گام های تشخیص سرطان واژن/سرطان مهبل به شرح زیر هستند.

بررسی سوابق پزشکی و معاینه فرد مبتلا به سرطان واژن

اولین گام در راه تشخیص هر بیماری از جمله سرطان واژن بررسی سوابق پزشکی بیمار و معاینه فرد است. بررسی سوابق پزشکی شامل در نظر گرفتن بیماری هایی که فرد بدان مبتلا بوده است و همچنین داروهایی که فرد استفاده کرده است، می شود. معاینه فرد هم شامل معاینه بالینی و همچنین بررسی علائم و نشانه هایی که در فرد بروز کرده است می شود. معاینه بالینی شامل بررسی ناحیه لگن می شود. استفاده از تست پپ(Pap test) هم دیگر روش تشخیصی است که همزمان با معاینات و بررسی های پزشک انجام می شود.

کولپوسکوپی(Colposcopy)

اگر علائمی در فرد مشکوک به سرطان واژن بروز کرده باشد یا نتیجه تست پپ غیرمعمول باشد، از روش یا تستی که تست کولپوسکوپی نامیده می شود، استفاده می شود. در این روش تشخیص سرطان واژن، بیمار روی میز می خوابد یک اسپکولوم(Speculum) در داخل واژن قرار می گیرد. سپس پزشک از کولپوسکوپ برای بررسی ناحیه واژن و دهانه رحم استفاده می کند. کولپوسکوپ در خارج از بدن می ماند اما این دستگاه بواسطه لنزهای بزرگ کننده ای که دارد می تواند به بررسی و تشخیص پزشک کمک کند. با نگاه کردن به کولپوسکوپ پزشک دیواره واژن و سطح دهانه رحم/سرویکس را دقیق و واضح می بیند. بعضا محلولی ضعیف مانند اسید استیک که شبیه به سرکه است یا ید به داخل واژن ریخته می شود تا راحت تر دیده شود. اگر در این روش تشخیص سرطان واژن، موارد غیرمعمول دیده شود، بیوپسی انجام می شود.

بیوپسی

علائم و نشانه های خاصی می توانند نشان دهنده سرطان واژن باشند، اما بسیاری از این علائم می توانند ناشی از عارضه دیگری باشند. بنابراین یکی از بهترین روش های تشخیص قطعی سرطان واژن استفاده از بیوپسی است. در این روش، یک قطعه کوچک از بافت ناحیه مشکوک به سرطان برداشته می شود. یک پزشک متخصص آسیب شناسی به این بافت در زیر میکروسکوپ نگاه کرده تا وضعیت این بافت را مشاهده کرده و حالت سرطان یا پیش سرطانی آن را تشخیص دهد.

در تشخیص سرطان واژن، روش های مختلف عکس برداری مانند استفاده از اشعه ایکس(رادیولوژی)، سی تی اسکن(CT Scan)، MRI و روش PET(Positron Emission Tomography) انجام می شود. در این روش ها با ابزارهای مختلفی مانند اشعه ایکس یا مغناطیس(در ام آر آی) تصاویر دقیق از عضو مشکوک به سرطان گرفته می شود تا ناحیه های غیرمعمول در این عضو تشخیص داده شوند. در مواردی مانند عکس برداری سی تی اسکن ممکن است از مایع متمایز کننده به جهت مشخص کردن و متمایز کردن سلول های سرطانی از سلول های سالم در عکس استفاده شود.

تست های مختلف آندوسکوپی مانند سیتوسکوپی(Cytoscopy) که مثانه را بررسی می کند و پروکتوسیگمویدوسکوپی(Proctosigmoidoscopy) که داخل روده یا راست روده را بررسی می کند به جهت تشخیص سرایت سرطان واژن به دیگر عضوهای بدن استفاده می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 463
تعداد کل آرا: 4501
تعداد کل بازدیدها: 2007244

نظرات کاربران

*