روش های تشخیص سرطان معده کدامند؟ سرطان معده چگونه تشخیص داده می شود؟

روش های تشخیص سرطان معده کدامند؟ سرطان معده چگونه تشخیص داده می شود؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/07

روش های تشخیصی سرطان معده همانگونه که در بسیاری از مقالات حوزه سرطان چگانه توضیح داده شد، یکسان یا مشابه هستند. در مورد سرطان معده هم از روش های تشخیصی زیر استفاده می شود.

همانند بسیاری از دیگر بیماری ها، اولین روش تشخیصی سرطان، معاینه فیزیکی و بررسی سوابق پزشکی بیمار از حیث بیماری هایی که به او مبتلا بوده و همچنین داروهایی که مصرف کرده است. معاینه فیزیکی بدن بیمار هم از حیث وجود علائم و نشانه هایی مانند وجود زائده ها یا خال های گوشتی بررسی می شوند.

آزمایش خون که در آن نمونه خون از لحاظ وجود موادی که از ارگان ها یا بافت های بدن به خون وارد می شوند، بررسی می شوند. مقادیر کمتر یا بیشتر از حد معمول نشانه ای از بیماری است.

تست کامل خون(Complete blood count/CBC) که در آن خون از وجود اجزاء تشکیل دهنده خود بطور کامل بررسی می شود و موارد زیر در آن مورد بررسی قرار می گیرند، آزمایش می شود. تعداد گلبول های قرمز یا سلول های قرمز خون، تعداد گلبول های سفید خون، پلاکت های خون، مقدار هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز خون(که حمل کننده اکسیژن است)، بخشی از نمونه خون که از گلبول های قرمز تشکیل شده اند.

آندوسکوپی از بالا(Upper endoscopy) که نوعی از آندوسکوپی است که در آن آندوسکوپی از راه دهان انجام می گیرد. در این روش لوله آندوسکوپی از راه دهان، گلو و مری وارد معده(قسمت بالای معده) شده و از حیث وجود ناهنجاری بررسی می شود.

خوردن باریوم/تست باریوم(Barium swallow) این روش، نوعی تصویربرداری با اشعه ایکس است با این تفاوت که در این روش مایعی حاوی باریوم به فرد خورانده می شود که این مایع دیواره درونی مری و معده را پوشانده و سپس از آن تصویربرداری می شود.

روش های مختلف عکسبرداری از جمله سی تی اسکن(CT Scan) که در آن از معده از زوایای مختلف تصویربرداری می شود. معمولا در این روش تصویربرداری مایعی به داخل رگ ها تزریق شده یا خورانده می شود تا بواسطه آن ارگان ها و بافت ها واضحتر مشخص شوند. به این روش عکس برداری توموگرافی کامپیوتری هم می گویند.

بیوپسی/بایوپسی(Biopsy): این روش در واقع نمونه برداری از سلول ها یا بافت ها در زیر میکروسکوپ است تا این سلول ها از حیث علائم سرطان بررسی شوند. بیوپسی/نمونه برداری معمولا همزمان با آندوسکوپی انجام می گیرد.

همچنین به منظور تشخیص نوع سرطان معده، نمونه ای از بافت معده برای بررسی اینکه تعداد ژن های HER2 چقدر بوده و چقدر پروتئین HER2 ساخته می شوند، برداشته می شوند. اگر تعداد ژن های HER2 بیش از حد معمول باشند، این سرطان از نوع HER2 مثبت شناخته شده و با درمان های هدفمند معمولا درمان می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3648
تعداد کل بازدیدها: 1291086

نظرات کاربران

*