روش های تشخیص سرطان لوله رحم | سرطان لوله رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

روش های تشخیص سرطان لوله رحم | سرطان لوله رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

در مقاله سرطان لوله رحم چیست و انواع سرطان لوله رحم کدامند و سرطان لوله رحم چگونه بوجود می آید؟ درخصوص سرطان لوله رحم و چگونگی شکل گرفتن سرطان لوله رحم توضیح داده شد. در مقاله علائم و نشانه های سرطان لوله های رحم کدامند؟ سرطان لوله های رحم چه علائم و نشانه هایی دارند؟ در مورد علائم و نشانه های سرطان لوله رحم توضیح داده شد. در این مقاله در مورد روش های تشخیص و شناسایی سرطان لوله رحم توضیح داده می شود.

تشخیص سرطان لوله رحم یکی از انواع سرطان است که تشخیص آن دشوار است به دلیل اینکه مشاهده رشد سلول بطور غیرطبیعی داخل یک لوله کار آسانی نیست. اما بدین منظور معمولا اقدامات و روش های زیر به منظور تشخیص و شناسایی نوع سرطان لوله رحم(Fallopian tube cancer) انجام می پذیرد.

مهمترین قدم برای تشخیص بیماری فردی که با ناراحتی در ناحیه تناسلی زنان به یک متخصص زنان و زایمان رجوع می کند، معاینه دقیق و مناسب ناحیه لگن یا شکم است. پزشک متخصص رحم، تخمدان ها، واژن و لوله های رحم را معاینه می کند. در این معاینه معمولا پزشک متخصص از روش های مانند تست پاپ اسمیر که در مقاله آزمایش پاپ اسمیر چیست و چگونه انجام می شود؟ درمورد آن توضیح داده شد، استفاده می کند. این تست روش تشخیصی برای سرطان لوله های رحم است که در آن پزشک از ابزاری نازک برای برداشتن نمونه ای از دهانه رحم استفاده می کند. غیر معمول بودن نتیجه تست پاپ اسمیر به تنهایی نشانه سرطان لوله های رحم نیست و تنها وضعیت بدن و رحم را به پزشک متخصص نشان می دهد.

باید به این نکته توجه شود که علی رغم اینکه معاینه بالینی و تست پاپ اسمیر درخصوص مسائل و بیماری های زنان مفید هستند اما درخصوص سرطان هایی مانند سرطان لوله رحم روش و تست قطعی شناسایی سرطان رحم نیستند.

روش دیگری که در تشخیص سرطان لوله رحم بسیار مفید است، سونوگرافی یا استفاده از امواج فراصوت است. امواج فراصوت ابزارهای تستی هستند که در آن امواج صوتی قوی به بافت یا عضو بدن تابیده شده و تصویری بدست می دهد که سونوگرام نام دارد. برای انجام این تست از ابزاری لوله شکل که ژلی به آن مالیده می شود روی سطح پوست ناحیه شکم مالیده شده تا تصویری از عضوهای زیر پوست در این ناحیه بدست دهد. این تست به منظور تشخیص اولیه مفید است اما اگر پزشک به سرطان لوله رحم مشکوک باشد، درخواست سونوگرافی واژن(Transvaginal ultrasound) می دهد که در آن از ابزاری مشابه استفاده می شود اما این بار این ابزار به داخل واژن رفته تا تصویری از ارگان های داخلی بدست دهد. سونوگرافی ترانسواژنال یکی از موثرترین روش های تشخیص سرطان لوله رحم است.

علاوه بر روش های فوق الذکر از روش های سی تی اسکن، ام آر آی(MRI) نیز ممکن است به منظور تشخیص بهتر در کنار روشهای فوق الذکر استفاده شود.

از تست هایی با یک معرف به نام CA-125 که معمولا مقدار آن در بیماران مبتلا به مشکلات ناحیه تناسلی زنان زیاد است نیز استفاده می شود. در این تست سطح سرم معرف CA-125 سنجیده می شود. البته این تست در انواع بیماری های زنان که ممکن است غیر سرطانی نیز باشند، استفاده می شود.

علی رغم اینکه روش های تشخیصی تصویربرداری و تست های آزمایشگاهی در تشخیص سرطان لوله های رحم مفید هستند، اما معمولا پزشکان و متخصصان سرطان به روش های تشخیصی جراحی به منظور برداشتن نمونه بافت های سرطانی نیز نیاز دارند.

منابع: cancer.net, oncolink.org  و دیگر وبسایت های علوم پزشکی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
روش های تشخیص سرطان لوله رحم | سرطان لوله رحم چگونه تشخیص داده می شود؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)