روش های تشخیص سرطان سلول های لانگرهانس

روش های تشخیص سرطان سلول های لانگرهانس

در مقاله علائم و نشانه های سرطان سلول های لانگرهانس توضیح داده شد که سرطان سلول های لانگرهانس چه علائم و نشانه هایی از خود بروز می دهد. در این مقاله آزمایش ها و اقداماتی که به منظور تشخیص و شناسایی سرطان سلول های لانگرهانس انجام می پذیرد، توضیح داده می شوند.

ابتدا همانند بسیاری دیگر از انواع سرطان ها به منظور تشخیص سرطان سلول های لانگرهانس معاینه بالینی و بررسی سوابق پزشکی بیمار صورت می پذیرد. بررسی وضعیت بدن بیمار از حیث علائم و نشانه ها مانند وجود زوائد و بثورات و همچنین عادات تغذیه ای و رفتاری و همچنین بیماری ها و داروهایی که فرد بدان مبتلا بوده است بررسی می شوند.

آزمایش عصبی: مجموعه ای از سوالات و آزمایش هایی که عملکرد مغز، طناب نخاعی و عصب را بررسی می کنند در مرحله دوم تشخیص سرطان لانگرهانس صورت می پذیرد. این آزمایش/بررسی وضعیت سلامتی فرد، هماهنگی و تعادل و توانایی راه رفتن بصورت معمول و اینکه عضلات، حواس و واکنش فرد چگونه می باشند، بررسی می شوند.

تست کامل خون(CBC) با میزان انحرافات نیز صورت می پذیرد. در این تست مقدار هموگلوبین در گلبول های قرمز خون، مقدار گلبول های قرمز در نمونه خون، تعداد و نوع سلول های سفید خون و تعداد سلول های قرمز و پلاکت های خون.

بررسی مواد شیمیایی خون: آزمایشی که در آن نمونه ای از خون از لحاظ مقادیر مشخصی از مواد که توسط ارگان ها و بافت ها آزاد می شوند، بررسی می شوند. مقادیر بالای یک ماده می تواند نشانه این بیماری یا سرطان لانگرهانس باشد.

بررسی عملکرد کبد: آزمایش خونی که سطح خون را از حیث مواد خاصی که از بدن ترشح می شود، بررسی می کند.

بررسی ژن BRAF که یک تست آزمایشگاهی از خون یا یک بافت است که از لحاظ جهش یا تغییر ژن BRAF بررسی می شود.

آزمایش ادرار: تست رنگ ادرار و محتوای آن مانند قند، پروتئین، گلبول های قرمز خون و گلبول های سفید خون.

تست کمبود یا فقر آب: تستی که میزان ادرار تشکیل شده در بدن را بررسی کرده و مشخص می کند که آیا این ادرار هنگامیکه هیچ مقدار آب یا مقدار کمی آب باشد، متمرکز می شود. این تست برای تشخیص دیابت بی مزه(Diabetes insipidus) که ناشی از سرطان لانگرهانس است، انجام می شود.

بیوپسی یا نمونه برداری از مغز استخوان دیگر روش تشخیص سرطان لانگرهانس است که این کار توسط یک سوزن نازک انجام شده و از طریق آن سوزنی به استخوان لگن وارد شده و نمونه مغز استخوان گرفته می شود.

اسکن استخوان که در آن میزان سرعت تکثیر سلول ها در استخوان سنجیده می شود. در این روش مقدار کمی ماده رادیواکتیو به داخل رگ ها تزریق شده و این ماده در استخوان ها جمع شده که با بررسی محل تجمع و قرار گرفتن این ماده رادیواکتیو توسط اسکنر وضعیت سلول ها بررسی می شود.

روش های مختلف عکس برداری مانند عکس برداری با اشعه ایکس یا سی تی اسکن(CT Scan)، PET scan و MRI هم که از جمله روش های تشخیص انواع تومورهای سرطانی است، به منظور تشخیص سرطان مغز استخوان نیز صورت می پذیرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
روش های تشخیص سرطان سلول های لانگرهانس
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)