روش های تشخیص سرطان ریه | سرطان ریه چگونه تشخیص داده می شود؟

روش های تشخیص سرطان ریه | سرطان ریه چگونه تشخیص داده می شود؟

روش های تشخیص سرطان ریه هم به روش های تشخیص دیگر سرطان ها شباهت دارد. در این مقاله برخی از روش های تشخیص سرطان ریه توضیح داده می شوند.

اولین گام در تشخیص سرطان ریه بررسی سوابق پزشکی بیمار از حیث علائم و نشانه های سرطان ریه و همچنین سبک زندگی او به جهت وجود ریسک فاکتورهای سرطان ریه است. سوابق بیماری هایی که فرد به آن مبتلا بوده و همچنین داروهایی که مصرف کرده است، نیز بررسی می شود.

روش های تصویر برداری برای تشخیص سرطان ریه

روش های تصویربرداری یا عکس برداری در تشخیص سرطان ریه شامل روش های عکس برداری اشعه ایکس، MRI، امواج صوتی، استفاده از مواد رادیواکتیو است. این روش های تصویربرداری به جهات و اهداف زیر انجام می شود:

  • نگاه کردن به مناطق یا سلول های مشکوک به سرطان
  • بررسی میزان گسترش سرطان ریه
  • مشخص کردن اینکه آیا درمان سرطان ریه چقدر موفق بوده است
  • بررسی علائم احتمالی بازگشت سرطان ریه

تصویربردای با اشعه ایکس/رادیولوژی اولین تست در تشخیص سرطان ریه است که در آن از ریه ها به منظور بررسی هرگونه حالت غیر معمول عکس برداری می شود.

سی تی اسکن(CT/Computed tomography scan) دیگر روش عکس برداری که از جهات مختلف از ریه ها عکس برداری می شود تا تصاویر دقیق تر بصورت اسلایدهایی بدست می دهد تا پزشک بتواند بهتر سرطان و سلول های سرطانی ریه را تشخیص دهد. سی تی اسکن می تواند اندازه، شکل و موقعیت سلول های سرطانی ریه را نشان دهد.

MRI دیگر روش اسکن است که تصاویر جزئی از بافت های نرم بدست می دهد. تفاوت MRI این است که از امواج مغناطیسی به جای اشعه ایکس در تصویربرداری استفاده می کند. در این روش یک ماده متمایز کننده به نام گادولینیوم به رگ ها تزریق می شود تا جزئیات وضعیت ریه ها بهتر مشخص شوند.

پت اسکن(PET scan) که در آن از قند رادیواکتیو برای تزریق به خون و به عنوان یک ماده متمایز کننده و نشان دهنده سلول های سرطان استفاده می کنند، دیگر روش تشخیص سرطان ریه است. سلول های سرطان قند رادیو اکتیو را بیشتر جذب می کنند و در تصویربرداری متمایز می شوند.

اسکن استخوان دیگر روش تشخیص سرطان ریه است. در این روش مقدار کمی ماده رادیو اکتیو به داخل خون تزریق می شود. این ماده در قسمت هایی از استخوان که تغییر کرده اند، قرار می گیرد و با دوربین تصویربرداری ویژه قابل مشاهده است. تست اسکن استخوان به جهت اینکه میزان گسترش سرطان به استخوان ها را نشان دهد، بکار می رود. البته معمولا تست اسکن استخوان برای تشخیص سرطان ریه انجام نمی شود، زیرا روش پت اسکن در بیماران مبتلا به سرطان ریه غیر سلول های کوچک بکار برده می شود.

روش های تشخیصی دیگری برای تشخیص سرطان ریه نیز وجود دارند که به نوعی مختص تشخیص سرطان ریه هستند.

یاخته شناسی خلط(Sputum cytology): در این روش نمونه ای از خلطی که فرد سرفه می کند در زیر میکروسکوپ بررسی می شود تا وجود سلول های سرطانی در آن بررسی شود. این روش برای تشخیص سرطان های ریه که از مجراهای اصلی تنفسی مانند سرطان سلول های اسکواموس ریه ناشی می شوند، بکار برده می شود.

توراسنتسیس(Thoracentesis) روشی است که برای تشخیص سرطان ریه که به دیواره ریه ها یعنی پلورا رسیده است و در حالتیکه آب در این ناحیه از ریه جمع شده است بکار می رود.

بدین منظور پوست بی حس شده و سوزن خالی به داخل مهره های قفسه سینه به منظور کشیدن آب وارد می شود. این مایع در زیر میکروسکوپ به منظور بررسی می شود تا وجود سلول های سرطان بررسی شود.

بیوپسی با سوزن((Needle biopsy: در این روش یک سوزن خالی برای نمونه برداری از قسمت مشکوک به سرطان استفاده می شود. بدین منظور در روش اول که FNA=Fine Needle Aspiration نام دارد، پزشک از یک سرنج با یک سوزن تو خالی نازک استفاده کرده و بخشی از بافت را می کشد.

در روش دوم بیوپسی سرطان ریه که کور بیوپسی(core biopsy) نام دارد، سوزن بزرگی به منظور برداشتن یک یا چند هسته اصلی بافت استفاده می شود. در این روش نمونه بافت بزرگتر است.

روش تشخیصی دیگر در سرطان ریه بروکوسکوپی(Bronchoscopy) نام دارد. در این روش یک لوله آزمایش منعطف و مجهز به نور از راه دهان یا بینی وارد نایژه ها می شود تا داخل  آنها بررسی شوند. بدین منظور ابتدا داخل دهان و گلو را به یک اسپری بی حس کننده آغشته می کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 317
تعداد کل آرا: 3452
تعداد کل بازدیدها: 1186420
روش های تشخیص سرطان ریه | سرطان ریه چگونه تشخیص داده می شود؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)