روش های تشخیص سرطان تیروئید

روش های تشخیص سرطان تیروئید

بعد از اینکه علائمی از سرطان تیروئید در فرد بروز کرد مانند ایجاد یک زائده در گردن فرد به پزشک مراجعه کرده و پزشک اقدامات تشخیصی به منظور تشخیص قطعی و نوع سرطان تیروئید انجام می دهد. در این مقاله برخی از روش های تشخیص انواع سرطان های تیروئید توضیح داده می شوند.

باز هم مانند دیگر سرطان ها روش اول تشخیص سرطان تیروئید، بررسی سوابق پزشکی بیمار و معاینات بالینی است. سوابق بیمار شامل بیماری ها و داروهایی که مصرف کرده است، می شود. همچنین ریسک فاکتورهایی که فرد در معرض آن بوده است و همچنین علائمی که در فرد بروز کرده است و می تواند نشانه سرطان تیروئید باشند، بررسی می شوند. این علائم ممکن است زائده ای در گردن یا عارضه دیگری باشد.

بیوپسی/بایوپسی(Biopsy) یکی روش تشخیصی مهم در سرطان تیروئید است. در این روش سلول های ناحیه مشکوک به سرطان تیروئید برداشته شده و در زیر میکروسکوپ بررسی می شوند. البته در مواردی مانند هنگامیکه زائده ای روی گردن فرد وجود داشته باشد، معمولا پزشکان ابتدا از روش های دیگر تشخیص سرطان تیروئید مانند آزمایش خون یا عکس برداری با امواج فراصوت یا اسکن رادیو ید(Radioiodine scan) به منظور قطعیت بیشتر در مورد ابتلا به سرطان تیروئید بهره می برند.

اما اگر پزشک احساس کند که بیوپسی یا نمونه برداری بافتی لازم است این کار از طریق یک سوزن و در محل مطب پزشک یا کلینیک انجام شده و معمولا بی حسی یا بیهوشی موضعی انجام می شود. بدین منظور پزشک یک سوزن نازک و توخالی را مستقیما به داخل ندول(غده سرطانی تیروئید) وارد کرده تا تعدادی از سلول ها را به داخل سرنج بکشد. سپس این سلول ها برای تشخیص و بررسی دقیق تر به آزمایشگاه فرستاده می شوند.

روش های عکس برداری هم از دیگر روش های تشخیص سرطان تیروئید هستند. تست های تصویربرداری به دلایل مختلفی مانند کمک به مشخص شدن مناطق مشکوک به سرطان، میزان گسترش سرطان در بدن و مشخص کردن اینکه آیا درمان سرطان تیروئید اثربخش است یا خیر انجام می شود. برای تصویربرداری از سرطان های تیروئید روش های مختلفی وجود دارد که بسیاری از آنها در مورد بسیاری از بیماری های دیگر و سرطان ها انجام می شوند.

استفاده از امواج فراصت(Ultrasound) که تصاویری از بخش های مختلف بدن بدست می دهد برای تشخیص سرطان تیروئید نیز بکار می رود. در این روش تصویربرداری از بازگشت امواج تابانده شده به تیروئید، تصویری ایجاد می شود که برای تشخیص سرطان تیروئید استفاده می شود. این روش می تواند در تشخیص اینکه ندول تیروئید جامد یا مملو از مایع است، کمک کند. همچنین این روش تعداد و اندازه ندول های تیروئید را نیز می سنجد. شکل ندول در تصویربرداری با امواج فراصوت مشخص می شود اما اینکه دقیقا چه نوع است را در تصویربرداری مشخص نمی شود. در این حالت باید از دیگر روش های تشخیص سرطان تیروئید مانند بیوپسی استفاده شود.

اسکن رادیو ید(Radioiodine scan)

در تشخیص سرطان تیروئید، اسکن رادیو ید به منظور مشخص کردن اینکه یک زائده در گردن سرطان تیروئید است استفاده می شود. این روش معمولا در افرادی که سرطان متمایز شده در آنها تشخیص داده شده است، مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین به منظور تشخیص اینکه آیا سرطان شیوع یافته است مورد استفاده قرار می گیرد. از انجاییکه سلول های سرطانی مدولری ید را جذب نمی کنند، اسکن رادیو ید برای این سرطان بکار نمی روند. برای انجام این تست تشخیص سرطان تیروئید مقدار کمی از ید رادیواکتیو که به آن I-131 می گویند یا بصورت قرص یا از طریق ترزیق به رگ وارد بدن می شود. در طول زمان ید توسط غده تیروئید جذب می شود. چند ساعت بعد از دوربین های خاصی به منظور بررسی مکان این ماده رادیو اکتیو استفاده می شود. در این حالت مناطق غیرمعمول تیروئید که فعالیت رادیو اکتیو کمتری به نسبت بافت های مجاور دارند ندول های سرد(cold nodules) نام دارند و قسمت هایی که رادیواکتیو بیشتری گرفته اند ندول های گرم(hot nodules) نامیده می شوند. ندول های گرم معمولا سرطانی نیستند، اما ندول های گرم از سرطان های خوش خیم یا بدخیم هستند.

تصویربرداری با اشعه ایکس و سی تی اسکن، MRI و پت اسکن(PET Scan) هم از دیگر روش های تشخیص سرطان تیروئید است. معمولا تصویربرداری با اشعه ایکس از قفسه سینه انجام می شود و بدین منظور است که شیوع سرطان به ریه ها بررسی شوند.

آزمایش خون برای تشخیص سرطان تیروئید

آزمایش خون به منظور تشخیص سرطان تیروئید و نوع سرطان تیروئید استفاده نمی شود، اما به منظور تشخیص عملکرد درست و منظم غده تیروئید از آزمایش خون استفاده می شود. آزمایش خون به منظور سنجش هورمون محرک تیروئید(Thyroid stimulating hormone/TSH) و بررسی فعالیت کلی غده تیروئید استفاده می شود. در واقع اگر تیروئید به اندازه کافی هورمون ترشح نکند، سطح TSH که توسط غده هیپوفیز تولید می شود، افزایش می یابد. این اطلاعات می تواند به انتخاب دیگر روش های تشخیص سرطان نیز کمک کند. هورمون های تیروئید T3, T4 که هورمون های اصلی ترشح شده توسط غده تیروئید هستند نیز با آزمایش خون سنجیده می شوند. بررسی این هورمون ها و مقدار آنها در خون نشان دهنده عملکرد غده تیروئید است. تیروگلوبین که پروتئین تولید شده توسط تیروئید است، توسط آزمایش خون سنجیده می شود. سنجش میزان این پروتئین در خون در تشخیص سرطان تیروئید موثر نیست اما در اقدامات بعد از درمان سرطان تیروئید بکار می رود. در واقع هنگامیکه با جراحی یا استفاده از ید رادیواکتیو سلول های سرطانی تیروئید از بین می روند، سطح تیروگلوبین در خون افزایش می یابد که اگر تعداد این پروتئین ها در خون کم نباشد، نشان دهنده این است که سلول های سرطانی تیروئید همچنان فعال هستند. کالسیتونین که هورمون کنترل کننده کلسیم است هم با آزمایش خون سنجیده می شود. این هورمون توسط سلول های سی(C Cells) که سرطان مدولری تیروئید را ایجاد می کنند، تولید می شوند و آزمایش خون برای سنجش کالسیتونین می تواند به منظور تشخیص وجود سرطان مدولری تیروئید بکار رود. کارسینوامبریونیک آنتی ژن(Carcinoembryonic antigen/CEA) هم دیگر موردی است که در آزمایش خون سنجیده می شود. افراد مبتلا به مدولری تیروئید سطح بالایی از این آنتی ژن را در خون دارند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
روش های تشخیص سرطان تیروئید
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)