روش های تشخیص سرطان بیضه

روش های تشخیص سرطان بیضه

سرطان بیضه از جمله سرطان هایی است که با علائم و نشانه های خود تشخیص داده می شود. البته بسیاری از این نشانه های سرطان بیضه با دیگر بیماری های بیضه مشترک هستند – به مقاله علائم و نشانه های سرطان بیضه رجوع کنید و این نیاز به بهره گیری از روش های تشخیص سرطان بیضه را ضروری می سازد.

همانند بسیاری دیگر از سرطان ها در تشخیص سرطان بیضه هم ابتلا معاینه بالینی بیضه ها از جهت وجود زائده، ورم و اندازه و شکل زائده انجام می شود. همچنین پزشکان شکم، غدد لنفاوی و دیگر قسمت های بدن را به دقت بررسی کرده و نشانه های شیوع سرطان بیضه را بررسی می کنند.

روش دیگر تشخیص سرطان بیضه استفاده از امواج فراصوت است. در این روش از امواج صوتی به منظور عکس برداری از ارگان های داخل بدن استفاده می شود. با تابش امواج صوتی به بدن و انعکاس/اکو آنها تصویری از وضعیت بیضه ها شکل می گیرد و از روی تصویر وجود هرگونه وضعیت غیرمعمول و زائده ها بررسی می شوند. الگو این تصاویر تومورهای خوش خیم را از تومورهای سرطانی و بدخیم بیضه متمایز می کند.

آزمایش خون هم دیگر روش تشخیص سرطان بیضه است. بسیاری از سرطان های بیضه سطح بالایی از پروتئین هایی که نشان دهنده تومور هستند را ایجاد می کنند که در خون ظاهر می شوند.افزایش در پروتئین های AFP یا HCG به پزشکان در تشخیص نوع سرطان بیضه نیز کمک می کند.

جراحی نیز دیگر روش تشخیص سرطان بیضه در مردان است. بسیاری از انواع سرطان های بیضه با برداشتن بخش کوچکی از تومور بیضه و بررسی آن در زیر میکروسکوپ تشخیص داده می شوند. این کار که در واقع همان بیوپسی یا نمونه برداری بافتی است کمتر برای تشخیص سرطان بیضه استفاده می شود زیرا ممکن است سبب شیوع سرطان شود. روش های استفاده از امواج صوتی یا آزمایش خون روش های امن تری به منظور تشخیص سرطان بیضه محسوب می شوند.

روش های عکس برداری مانند عکس برداری با اشعه ایکس، MRI، استفاده از ماده رادیواکتیو به منظور تشخیص سرطان بیضه نیز مورد استفاده قرار می گیرند. روش های عکس برداری علاوه بر تشخیص اولیه به تشخیص اثربخشی درمان سرطان یا وجود علائمی از بازگشت سرطان بیضه کمک می کند.

برای مثال سی تی اسکن در تشخیص سرطان بیضه کمک می کند که مرحله و میزان پیشرفت سرطان بیضه مشخص شود. در سی تی اسکن به دلیل اینکه تعداد زیادی تصویر از قسمت های مختلف بدن بدست می آید امکان مشخص شدن سرایت سرطان بیضه به دیگر اندام های بدن هم وجود دارد.

اسکن استخوان(Bone scan) هم دیگر روش تشخیص سرطان بیضه است. این روش زمانیکه احتمال سرایت سرطان به استخوان ها می رود مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا این ظن به سرایت سرطان بیضه به استخوان ها از علائمی مانند درد استخوان ایجاد می شود. در این روش مقدار کمی ماده رادیواکتیو به داخل رگ ها وارد می شود که این ماده وارد قسمت های تغییر کردن در استخوان ها شده و با دوربین های ویژه ای این مواد رادیواکتیو در استخوان ها تشخیص داده شده و سلول های سرطان مشخص می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
روش های تشخیص سرطان بیضه
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)