روش های تشخیص سرطان استخوان کدامند؟

روش های تشخیص سرطان استخوان کدامند؟

در مقاله سرطان استخوان چیست و انواع سرطان استخوان کدامند؟ درخصوص سرطان استخوان و انواع سرطان استخوان و در مقاله علائم و نشانه های سرطان استخوان درخصوص علائم و نشانه های سرطان استخوان توضیح داده شد. در این مقاله درخصوص روش های تشخیص و معاینات مربوط به سرطان استخوان نیز توضیح داده می شوند.

به منظور معاینه و تشخیص سرطان استخوان، پزشکان ابتدا سابقه بیماری و پزشکی فرد را باید بررسی کنند. معاینات بالینی/جسمی بیمار، آزمایشات و دیگر روش ها یا تست های تشخیصی از دیگر روش های تشخیص سرطان استخوان هستند. برخی از روش های تشخیص سرطان استخوان به شرح زیر هستند:

استفاده از اشعه ایکس(X-rays) به منظور تشخیص مکان، اندازه و حالت تومور سرطانی استخوان. اگر عکسبرداری با اشعه ایکس نواحی غیرمعمول سرطانی را نشان دهند، پزشک احتمالا روش های تست یا تصویربرداری دیگری را به منظور تشخیص دقیقتر سرطان استخوان تجویز می کند. معمولا روش های تشخیصی دیگر حتی اگر سرطان استخوان حالت خوش خیم نیز داشته باشد، تجویز می شوند.

اسکن استخوان(bone scan) که تستی است که در آن مقدار کمی از مواد رادیواکتیو به رگ های خونی تزریق شده و وارد جریان خون می شود، سپس این ماده استخوان ها را جمع آوری کرده و بوسیله اسکنر تشخیص داده می شود.

اسکن توموگرافی کامپیوتری(computed tomography) که مجموعه ای از تصویر جزئی از قسمت های مختلف بدن است که از زوایای مختلف گرفته شده و بوسیله کامپیوترهایی که به دستگاه اشعه ایکس متصل هستند، این تصاویر ایجاد می شوند.

ام آر آی(MRI) که نوعی تصویربرداری مغناطیسی به منظور تصویربرداری دقیق و جزئی از درون بدن است.

روش اسکن پت(Positron Emission Tomography/PET) که در آن مقدار کمی از گلوکز رادیو اکتیو به داخل رگ تزریق شده و یک اسکنر به منظور خلق تصاویر جزئی و کامپیوتری از داخل بدن و نقاطی که در آن گلوکز بکار رفته است، استفاده می شود. استفاده از گلوکز در این روش بدین جهت است که سلول های سرطانی معمولا بیش از سلول های معمولی گلوکز مصرف می کنند و این تصویربرداری می تواند سلول های سرطانی تشخیص دهد.

روش دیگر آنژیوگرام(Angiogram) است که عکس برداری با اشعه ایکس از رگ های خونی است.

بایوپسی(Biopsy) که نمونه برداری از بافت سرطانی است از دیگر روش های تشخیص و مشخص کردن سرطان استخوان است. در این روش جراحی کوچکی با بیوپسی سوزنی یا روش بیوپسی داخلی انجام می گیرد که در آن جراح سوراخ کوچکی در استخوان ایجاد کرده و نمونه ای از بافت سرطانی را بر می دارد. در بیوپسی داخلی، جراح به داخل تومور وارد می شود و نمونه بافت سرطانی استخوان را بر می دارد. بیوپسی معمولا توسط انکولوژیست های  ارتوپدیک انجام می شود. سپس یک آسیب شناس/پاتوبیولوژیست بافت سرطانی را به منظور سرطانی بودن بررسی می کند.

در نهایت به منظور تشخیص سرطان استخوان از آزمایش خون استفاده می شود. بدین منظور میزان آنزیمی به نام آلکالاین فسفاتاز(Alkaline phosphatase) سنجیده می شود. هنگامیکه سلول هایی که بافت استخوانی را شکل می دهند بسیار فعال باشند، یا در هنگام رشد کودکان یا هنگام خود ترمیمی استخوان یا هنگامیکه یک بیماری یا تومور سرطانی تولید بافت های غیر معمول استخوانی را ایجاد می کند، این آنزیم ها بسیار در خون بوجود می آیند. توجه شود که چون در کودکان در حال رشد این آنزیم ها بطور طبیعی در خونشان زیاد است، از این روش تشخیص سرطان استخوان برای کودکان و نوجوانان استفاده نمی شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
روش های تشخیص سرطان استخوان کدامند؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)