روش های تشخیص سرطان آلت تناسلی | سرطان آلت تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

روش های تشخیص سرطان آلت تناسلی | سرطان آلت تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

در صورت بروز علائم و نشانه های سرطان آلت تناسلی که در مقاله علائم و نشانه های سرطان آلت تناسلی چیست؟ ذکر شدند، شما می بایست به یک پزشک مراجعه کنید که پزشک با انجام آزمایش هایی سرطان آلت تناسلی و نوع سرطان را تشخیص می دهد.

اولین مرحله تشخیص سرطان آلت تناسلی در مردان بررسی سوابق پزشکی و معاینه بیمار است. بدین منظور سوابق بیمار از حیث بیماری هایی که داشته است و همچنین داروهایی که مصرف کرده است بررسی شده، علائم و نشانه هایی که در بیمار بروز کرده است نیز بررسی شده و در نهایت با معاینه بالینی علائم مربوط به سرطان آلت تناسلی هم با بررسی ناحیه آلت تناسلی بررسی می شوند. وجود برآمدگی یا زائده هایی در ناحیه آلت تناسلی که ممکن است از تورم غدد لنفاوی در این ناحیه باشد نیز باید بررسی شود.

بیوپسی/نمونه برداری دیگر روش تشخیص سرطان آلت تناسلی است. بدین منظور نمونه کوچکی از بافت ناحیه سرطانی(مشکوک به سرطان) برداشته شده و برای بررسی زیر میکروسکوپ به آزمایشگاه فرستاده می شود. نتایج آن معمولا در چند روز مشخص می شوند. بیوپسی برای بررسی سرطان آلت تناسلی معمولا به دو صورت زیر انجام می شود:

 بیوپسی یا نمونه برداری جزئی(Incisional biopsy) که تنها بخشی از ناحیه غیرمعمول(سرطانی) برداشته می شود. این روش برای سرطان هایی که بزرگ هستند و ظاهرا عمیقا به داخل آلت تناسلی نفوذ کرده اند انجام می شود. این روش معمولا با بیهوشی/بی حسی موضعی انجام می شود.

روش دوم نمونه برداری بافتی/بیوپسی کلی است که کل زائده سرطانی برداشته می شود. این نوع از بیوپسی هنگامیکه ناحیه سرطانی کوچک بوده و در حد یک برجستگی یا پلاک است، انجام می شود. اگر ناحیه سرطانی تنها در پیش پوست است، پزشکان معمولا توصیه به ختنه کردن در چارچوب بیوپسی کامل(excisional biopsy) می کنند. این روش نمونه برداری معمولا در یک بیمارستان یا مرکز جراحی سرپایی انجام می شود. بیهوشی موضعی یا بیهوشی کلی بسته به شرایط بیمار بدین منظور انجام می شود.

نمونه برداری/بیوپسی غدد لنفاوی: در حالتیکه سرطان عمیقا به آلت تناسلی نفوذ کرده است، باید غدد لنفاوی مجاور به منظور بررسی میزان شیوع سرطان بررسی شوند. این کار معمولا به منظور مشخص کردن مرحله پیشرفت سرطان است. این غدد لنفاوی با یک سوزن یا جراحی نمونه برداری می شوند.

روش های عکس برداری به منظور تشخیص سرطان آلت تناسلی

روش های مرسوم عکس برداری از ارگان ها و اندام های سرطانی بدن برای گرفتن یک تصویر کامل و واضح که شامل عکس برداری با اشعه ایکس، MRI یا عکس برداری با امواج صوتی می شود، استفاده می شوند.

سی تی اسکن(CT Scan) این مزیت را دارد که تصاویر با کیفیت و دقیق از قسمت های مختلف عضو سرطان بدست می دهد و معمولا یک مایع متمایز کنند از طریق خوردن یا تزریق برای مشخص کردن سلول های سرطان در عکس گرفته شده هم استفاده می شود.

MRI هم مانند سی تی اسکن تصاویر جزئی و دقیقی بدست می دهد، با این تفاوت که در این روش تصویربرداری از امواج مغناطیسی به جای اشعه ایکس استفاده می شود. در این روش هم یک ماده متمایز کننده به درون بدن تزریق می شود تا سلول های سرطان راحت تر مشخص شوند.

عکس برداری با امواج فراصوت(Ultrasound): در این روش امواج صوتی به منظور بدست دادن تصویری از ارگان های داخل بدن مورد استفاده قرار می گیرند. این روش های عکس برداری به منظور بررسی میزان نفوذ سلول های سرطانی در بدن مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین این روش عکس برداری غدد لنفاوی بزرگ شده در ناحیه تناسلی را نشان می دهد. در این روش با ابزاری شبیه به یک بلندگو امواج صوتی به بدن فرستاده می شوند و از بازگشت/اکو امواج تصویری در کامپیوتر بدست می آید وضعیت ارگان های بدن را مشخص می کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
روش های تشخیص سرطان آلت تناسلی | سرطان آلت تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)