روش های از بین بردن حسودی در کودکان چیست؟ چکار کنیم که کودکان به نوزاده تازه به دنیا آمده حسودی نکنند؟

روش های از بین بردن حسودی در کودکان چیست؟ چکار کنیم که کودکان به نوزاده تازه به دنیا آمده حسودی نکنند؟

همه می دانیم که با امدن کودک دوم به دنیا و اضافه شدن آن به اعضای خانواده سبب ایجاد حس حسادت و حسودی در کودک اول می شود، و گاهی این حسادت تا مرض صدمه زدن به نوزاد هم پیش می رود، بسیار از والدین این مشکل را می دانند و آن را درک می کنند، در زمانی که با این مشکل مواجه شدیم چکار باید بکنیم؟ برای دانستن جواب این سوال، ترجمه مصاحبه یکی از وانشناسان آذربایجان را تقدیم شما می کنیم.

والدینی که می خواهند با برنامه ریزی فرزند دوم خود را به دنیا بیاورند، در مورد اینکه چه زمانی بهترین موقع برای به دنیا اوردن فرزند دوم می باشد، باید دقت کنند. این والدین یا موقعی که فرزند اول هنوز خیلی کوچک است، فرزند دوم را به دنیا می آورند و یا اینکه فرزند اول به اندازه کافی بزرگ شده، فرزند دوم را به دنیا می آورند. اما این هم برخی مواقع به حل مشکلات کمکی نمی کند.

پیش از این، خبر تولد نوزاده دوم در خانواده موجب ایجاد حس حسادت در فرزند دوم می شود. این احساس برای والدینی که تعداد فرزندان بیشتری دارند، غریبه نیست. یکی از مشکلات اساسی والدین هم در این زمان می باشد. در این مطلب ترجمه مصاحبه یکی از روان شناسان مطرح جمهوری اذربایجان به نام خانم "روحیه رستم آوا" را تقدیم شما می کنیم.

- خانم روحیه، برای اینکه والدین به مشکل بر نخورند، میان فرزند اول و دوم چند سال باید فاصله باشد؟

بین فرزند اول و دوم نیاز است که سه سال تفاوت باشد. اگر خانواده ای می خواهد به صورت برنامه ریزی شده، فرزند دوم را به دنیا بیاورد، سه تا شش سالگی بهترین زمان می باشد. بهترین فاصله برای به دنیا آوردن فرزند دوم این است که فرزند اول 6 ساله شود. چرا که در این سن، می توان به صورت منطقی فرزند اول را برای به دنیا آمدن فرزند اول آماده کرد.

- بر حسب عادت فرزند اول نسبت به فرزند دوم حسادت دارد، این حسادت را چگونه بروز می دهد؟

زمانی که کودک حسادت می کند، و رفتار تهاجمی از خود بروز می دهد، احتمال دارد که شب ها جای خود را خیس کند، ناخن خود را بخورد، و یا به کودک تازه به دنیا آمده بدرفتاری و پرخاشگر باشد. و یا به بهانه بوس کردن، نوزاد را گاز بگیرد، و در نهایت ویشگون بگیرد.

- خانم دکتر، والدین در این مواقع چکار می توانند، بکنند؟

در این زمان لازم است که والدین به هر دو کودک به صورت برابر توجه داشته باشند، اگر در فرزند اول شاهد حسادت می باشند، وی که خیلی بیشتر بوسند، و نوازش کنند، و نباید دچار عذاب وجدان شوند.

- در زمانی به به کودک تازه به دنیا آمده محبت می کنیم، برای پیش گیری از حسادت فرزند اول چکار باید بکینم؟

برای این که فرزند اول به فرزند دوم حسادت نکند، یکی از کارها این می باشد که به وی نقش مادر و یا پدر داده شود. مثلا اگر دختر می باشد، به آن می توان وظایف کوچک مادری را داد. برای نمونه آوردن پوشک خواهر و یا برادر. و یا غذایش را بیار، آفرین دختر باهوشم، و ... . لازم است با کودکان صحبت کرد و حرکات و کارهای آنها را مورد تشویق قرار داد. اگر فرزند اول پسر می باشد، مانند دختر باید به وی نقش پدر را داد. مثلا اینکه بگوید فرزند باهوشم شما 5 دقیقه مراقبت برادر یا خواهر کوچک تر باشد. با این جملات و کارها می توانید تا حد زیادی حسادت را در کودکان از بین برد. نباید فرزند احساس کند که کودک تازه به دنیا امده رقیب وی می باشد. اگر به این شیوه عمل کنیم اصلا حسادت به وجود نمی اید. و کودک کم سن و سال کار خود را با علاقه انجام خواهد داد.

- تا چه زمانی احتمال حسادت کودک وجود دارد؟

به مدت سه ماه باید مادر دقت و توجه کافی داشته باشد. اگر به شیوه های که گفتیم والدین عمل کنند حسادت روز به روز کمتر خواهد شد. ولی اگر والدین در این مدت مشاهده کردن که حسادت افزایش یافته است، رفتار تهاجمی و پر خطر را مشاهد کنند. باید در این زمان به مباحث روانشناختی رو آورند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 371
تعداد کل نظرات : 22
تعداد کل آرا: 302
تعداد کل بازدیدها: 6213


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)