روش صحیح خیس کردن برنج

روش صحیح خیس کردن برنج

برنج را پیش از بار گذاشتن می خیسانند. مدت و شیوه ی صحیح بار گذاشتن برنج ، از نکاتی است که هر آشپزی باید به دقت آن را انجام دهد. در این مطلب قصد داریم به آموزش خیساندن برنج و نگه داری برنج خیس شده به منظور دم کردن برنج، بپردازیم. با ما همراه باشید.

برای خیساندن برنج ابتدا نیاز دارید برنج را درون یک لگن یا ظرف بزرگ بریزید و و تا دو سه بند انگشت بالاتر از سطح برنج، روی آن آب بریزید و سپس یک تکه سنگ نمک و یا مقداری نمک کوبیده شده به آن اضافه کنید. دلیل این کار این است که نمک از فساد آب جلوگیری می کند. برای هر دو سه پیمانه برنج، یک قاشق غذا خوری نمک کافی است. روش نگه داری برنج خیس خورده به این شکل است که نباید بیشتر از شش تا هفت روز در آب بماند.

بنابراین برای شروع فرایند خیس کردن برنج باید به صورت زیر عمل کنید:

برنج تازه را پیمانه کنید به تعدا نفرات

برنج را پاک کنید

روش پاک کردن به این شکل می باشد که برنج را درون یک سینی بزرگ بریزید و از یک قسمت آن شروع به پاک کردن کنید تا تمام برنج پاک شود.

برنج را بشویید

ظرف برنچ را پر از آب کنید و کمی صبر کنید تا آشغال برنج، سوسک برنج و غیره به سطح آب بیاید. سپس سعی کنید آب روی برنج را خالی کنید و دوباره ظرف را پر از آب کنید. این کار را انقدر تکرا کنید تا دیگر آشغالی روی سطح آب نیاید. به خاطر داشته باشید با آب ولرم و نه خیلی گرم یا سرد، برنج را بشویید و همچنین خیلی برنج را زیر و رو نکنید.

نگه داری برنج خیس شده

از یک ساعت تا 24 ساعت برنج را در آب بخیسانید و برای هر پیمانه برنج، دو برابر آب در نظر بگیرید. البته برخی افراد برنج را خیس نمی دهند که البته مشکلی ندارد اما برنجی که خیس شده اصطلاحا ری بیشتری دارد و بهتر قد می کشد.

 روش صحیح خیس کردن برنج

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 679
تعداد کل آرا: 4503
تعداد کل بازدیدها: 869425


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)