روزه داری از نگاه عرفا؛ این دهان بستی دهانی باز شد مولانا(همراه ویدئو اجرای شجریان)

روزه داری از نگاه عرفا؛ این دهان بستی دهانی باز شد مولانا(همراه ویدئو اجرای شجریان)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1399/02/02

در مقاله فواید و مضرات روزه برای بدن؛ آیا روزه واقعا برای انسان مفید است؟ در خصوص جنبه های مختلف روزه گرفتن، فواید و مضرات(از نگاه منتقدان) روزه داری صحبت شد. در این نوشته سعی می شود، براساس مثنوی از مولانا جلال الدین بلخی که در مورد روزه گرفتن است، برخی از فواید و نتایج خوب روزه داری توضیح و تشریح شوند.

قطعه مثنوی این دهان بستی دهانی باز شد که از اشعار شاعر، عارف و حکیم جلال الدین محمد بلخی(رومی) معروف به مولانا/مولوی است، به خوبی روزه داری در ماه مبارک رمضان را وصف می کند و از فواید جسمی و روحی و معنوی آن به شما می گوید. در ادامه سعی می شود که براساس هریک از ابیات این مثنوی زیبا به خواصی از روزه داری در ماه مبارک رمضان اشاره شود.

روزه داری از نگاه عرفا؛ این دهان بستی دهانی باز شد مولانا(همراه ویدئو اجرای شجریان)

اين دهان بستي دهاني باز شد 
تا خورنده‌ی لقمه هاي راز شد

در بیت اول مولانا اشاره به این نکته دارد که با غذا نخوردن در ماه مبارک رمضان شما دهانی(دریچه ای) به سوی دنیایی از معرفت و شناخت الهی باز می کنید. استفاده از عبارت لقمه های راز تعبیر زیبایی است که در مقابل بستن دهان(روزه داری) در ماه رمضان قرار می گیرد و منظور از راز در اینجا رمز و راز معنوی و حالت معنوی است که شما از روزه داری دریافت می کنید.


لب فرو بند از طعام و از شراب 
سوی خوان آسمانی كن شتاب

در این بیت نیز با تعبیر زیبای لب بستن(روزه داری) و نخوردن از انواع غذاها و نوشیدنی ها به شما می گوید که با این کار به سبب حالت و نیتی که شما از روزه داری دارید به سوی سفره(خوان) رحمت و بخشندگی خداوند خواهید رفت.


گر تو اين انبان ز نان خالي كنی 
پر ز گوهرهای اجلالي كنی

عبارت انبان در اینجا به معنای شکم/معده است که با روزه گرفتن و در ماه رمضان شما تقریبا آن را خالی می کنید و مولانا با زیبایی تمام آن را در مقابل بهره معنوی و سود معنوی که در قالب گوهر اجلالی بدست می آورید قرار می دهد. اجلال منظور در اینجا وابسته به جلال و جبروت خداوندی است. به بیان ساده با روزه گرفتن شما گرچه از لذایذ دنیا بی بهره می شوید، اما از بهره های عالی معنوی و حظ شناخت نعمات خداوند بهره مند می شوید.


طفل جان از شير شيطان باز كن 
بعد از آنش با ملك انباز كن

در اینجا مولانا روح و روان انسان را به طفلی تشبیه کرده است که در سلطه شیر درنده ای مانند شیطان است. انباز کردن در لغت به معنای شریک و همراه شدن است. در اینجا مولانا تعبیر زیبایی از این بهره معنوی حاصل از روزه داری دارد و آن این است که شما از شر شیطان نفس رها شده و با فرشتگان که نشانه ای از پاک بودن و لطف الهی است، همراه و شریک می شوید.


چند خوردي چرب و شيرين از طعام 
امتحان كن چند روزي در صيام

در این بیت مولانا پس از اشاره به فواید و بهره های معنوی روزه داری به خوبی اشاره به آنچه از غذا برای انسان لذت بخش است(چرب و شیرین) داشته و پیشنهاد می کند که برای بهره مندی از این فواید و نتایج معنوی این ماه مبارک رمضان را روزه داری کنند. استفاده از عبارت "امتحان کن" به عقیده نویسنده توصیه مولاناست برای کسانیکه به روزه گرفتن و فواید معنوی آن شک دارند و توصیه می کند که حداقل آن را امتحان کنند، شاید که تحولی هم از لحاظ جسمی و بویژه از لحاظ معنوی برای آنها حاصل شود.


چند شبها خواب را گشتي اسير 
يك شبي بيدار شو دولت بگير

در ماه مبارک رمضان و هنگام روزه داری شما به ناچار مجبور به کمتر خوابیدن هستید و در تعالیم و روایات اسلامی نیز به دعا و عبادت در شبهای ماه رمضان توصیه شده است. در اینجا مولانا با بهره گیری از این ویژگی های روزه داری در ماه رمضان نتیجه این عبادات را بیان کرده و می گوید که با روزه داری و عبادت در این ماه شما به سعادت و بهره مندی از رحمت و معرفت الهی می شوید – لازم به ذکر است که یکی از معانی دولت به معنای سعادت/خوشبختی یا بخت و اقبال است که منظور مولوی در این بیت این معنی کلمه دولت است؛ بهره مندی از سعادت اخروی که حاصل از عرفان و شناخت خود و خداوند است.

این قطعه مثنوی زیبا(که به این دهان بستی دهانی باز شد یا چند خوردی چرب و شیرین از طعام معروف است) توسط استاد شجریان اجرا شده است. در زیر ویدئو اجرای مثنوی "این دهان بستی دهانی باز شد ..." توسط استاد محمدرضا شجریان را تماشا کنید:

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 6

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 464
تعداد کل آرا: 4508
تعداد کل بازدیدها: 2013598

نظرات کاربران

*
M
م.ش ( 2017-05-22 16:37:49 )
خیلی ممنون که امکان دانلود ویدئو اجرای ربنا و چند خوردی چرب و شیرین از طعام شجریان را اینجا گذاشتید.