روزه آب چیست | فوائد و مضرات روزه آب کدامند

روزه آب چیست | فوائد و مضرات روزه آب کدامند
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/27

روزه آب یعنی اینکه فرد از خوردن هر گونه مواد عذایی که برای سلامتی انسان بسیار لازم و مفید می باشند امتناع کند و تنها به نوشیدن آب بسنده نماید. این روزه امروزه طرفدارانی زیادی در دنیا دارد که معتقدند روزه آب مفید است ولی برخی از دانشمندان معتقدند که روزه آب مضر می باشد.

روزه آب در سال های اخیر یکی از رژیم های محبوب در دنیا می باشد، تحقیقات اخیر که در ارتباط با روزه آب آنجام شده است، نشان می دهد که، روزه آب برای سلامتی دارای فوائدی می باشد، اما از لحاظ علمی رژیم درستی نمی باشد. به همین دلیل در این مقاله فوائد و مضرات روزه آب را تقدیم شما می کنیم.

گروهی از دانشمندان بر این عقیده اند، روزه آب برای اندام های داخلی، تمیز کردن پوست و چربی سوزی بدن تاثیر مفید می گذارد. ولی گروه دیگری از دانشمندان معتقدند که، روزه آب مضرات و زیان های جدی برای انسان دارد.

- چگونه روزه آب را می توان گرفت؟

در طول روز به جز آب هیچ چیز دیگر نیابد خورد و یا نوشید، این روزه از 24 ساعت تا 72 ساعت می تواند گرفته شود. اما اگر می خواهید روزه آب را از سه روز بیشتر بگیرید، تنها باید تحت نظر پزشک باشد. روزه آب می تواند برای ارگانیسم بدن برخی از انسان ها نامناسب باشد.

- روزه آب چه فوائدی دارد؟

بدن وقتی گرسنه می ماند، برای تامین انرژی مورد نیاز از چربی های انباشته شده استفاده می کند. به همین دلیل چربی که در ارگانیسم بدن انسان جمع شده است، شروع به سوختن می کنند. لذا اضافه وزن و چاقی به سرعت کاهش می یابد.

با این حال متخصصات رژیم غذایی در باره روزه آب می گویند، به جای اینکه انسان تلاش کند به واسطه روزه آب به سرعت لاغر شود، بهتر است که با تغذیه درست و با استفاده از روش های درست به صورت آرام و تدریجی خود را لاغر نماید.

تحقیقات دیگر اعلام کرده اند که روزه آب ریسک ابتلا به برخی از بیماری های مزمن را کاهش می دهد، در گذشته هم د ربین دانشمندان و پزشکان توصیه هایی برای روزه آب بوده است. برای نمونه ابن سینا دانشمند و پزشکی که در قرون میانه زندگی می کرده است، به بیماران خود پیشنهاد می داد که سه روز روزه شفا بگیرند. علاوه بر این، در برخی از کشورها، تفکراتی وجود دارد، که به واسطه روزه آب نه اینکه ارگانیسم بدن خود را تمیز کنند، بلکه از روزه آب برای تمیز کردن روحی و روانی خود استفاده می کنند.

مواد سرطان زا و غیره و نیز غذاهای نالسالم سبب وارد شدن سموم مختلف به ارگانیسم بدن انسان می شوند، که این سموم به وسیله روزه آب می توانند از بدن دفع شوند. اما در این مورد به اندازه کافی اطلاعات و تحقیقات علمی وجود ندارد. به همین دلیل برای رسیدن به نتایج دقیق هنوز تحقیقات ادامه دارد.

- چه کسانی می توانند روزه آب بگیرند؟

روزه آب برای هر کسی نیست، به ویژه برای افراد مسن و افرادی که زیر 18 سال می باشند، لازم است که روزه آب نگیرند. همچنین زنان حامله و یا زنانی که بچه شیر می دهند، هم نباید روزه آب بگیرند. علاوه بر این کسانی که به بیماری قلبی، دیابت نوع یک، بیماری میگرن مبتلا می باشند هم توصیه می شود که روزه آب نگیرند و نیز افرادی که به صورت منظم از دارو استفاده می کنند، هم نباید روزه آب بگیرند.

- مضرات احتمالی روزه آب

تحقیقات نشان می دهد که، روزه آب می تواند سبب لاغری بیش از اندازه انسان شود، اما لاغری به روش روزه اب تنها سبب کاهش بیشتر آب، کربوهیدات و عضلات بدن می شود و نه چربی های موجود در بدن. به همین دلیل بعد از پایان یافتن روزه آب، بافت عضلات خیلی کوچک می شود. از دیگران مضرات آن می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

- ریسک ابتلا به بیماری دیابت و سکته مغزی افزایش می یابد.

- سبب کمبود ویتامین و مواد معدنی در ارگانیسم بدن انسان می شود.

- سبب ایجاد بی حالی، خستگی و عصبی بودن می شود.

- اگر چه ممکن است روزه آب به مدت کوتاهی گرفته شود، اما بر روی برخی بیماری ها تاثیرات منفی می گذارد. از جمله این بیماری ها عبارتند از:

- بیماری پوداگرا (podagra):

بیماری پوداگرا به درد در محل اتصال شست پا به کف پا گفته می شود. روزه آب سبب افزایش ترشح اسید اوریک (Uric acid) می گردد، که برای سلول های پوداگرا مضر است.

- بیماری دیابت:

گرسنگی طولانی مدت بر روی بیماری دیابت نوع یک و نوع دو تاثیر منفی دارد.

- بیماری مزمن کلیه:

روزه آب برای بیماری مزمن کلیه بسیار مضر می باشد.

- ترش کردن معده:

در صورتی که در طول روز هیچ غذایی مصرف نکیند، اسید معده افزایش می یابد و در چنین حالت ترشی معده رخ می هد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 239945

نظرات کاربران

*