روانشناسی عشق در مردان | عشق و عاشقی مردان در مقایسه با زنان

روانشناسی عشق در مردان | عشق و عاشقی مردان در مقایسه با زنان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/16

عشق در زندگی مشترک و زناشویی بسیار مهم می باشد و نشان از علاقه و محبت زوجین به یکدیگر است. اما گاهی برخی از زنان از این که شوهرانشان به آنها علاقه ندارند، ابراز نگرانی و ناراحتی می کنند، در حالی که از دیدگاه روانشناسی عشق در دو جنس مردان و زنان علائم و بروزهای متفاوتی دارد.

یکی از مشکلاتی که امروزه برخی از زنان با آن مواجه هستند، این است که فکر می کنند دیگر شوهرانشان آنها را دوست ندارد و فکر می کنند تازه شوهرانشان را شناخته اند و از زمان ازدواج هم از طرف همسر مورد توجه و علاقه نبوده اند.

لازم به ذکر است که هر انسانی در مورد عشق دارای تفکرات شخصی و منحصر به فرد می باشد. اما احساسی که در روانشناسی به نام عشق شناخته می شود، به عنوان یک احساس بنیادی پذیرفته شده است. چرا که عواطف انسانی با این حس ارتباط زیادی دارد. احساس عشق در قلب انسان ها، جایگاه ویژه ای دارد و یک احساس جهانی می باشد. همچنین عشق سبب ایجاد عواطف مختلف نیز می شود. مثلا زمانی که انسان از معشوق اش جدا می شود، احساس غم به وجود می آید. نا امید می شود و عصبانی می گردد.

اگر به تاریخ رشد روانشناسی نظری بیافکنیم، مشاهده می کنیم که انسان در مقابل با این سوال که عشق چیست؟، ناتوان می ماند. چرا که پیدا کردن جواب به این سوال سخت می باشد و دلیل آن هم بسیار ساده است. زیرا هر شخصی عشق را مختص به خود احساس می کند. عشق در قلب انسان و روح انسان انگار که یک لرزش به وجود می آورد. احساسات ظریف را بیدار می کند. خیر خواهی، صلح و سکوت را به وجود می آورد. در کنار این ها، انسان را مجبور به زندگی با احساسات منفی هم می کند.

عشق احساسی است که در یک لحظه انسان را تغییر می دهد. اگر یک عشق رومانتیک داشته باشیم زندگی برای ما خیلی زیباتر می شود.

از نقطه نظر روانشناسی، اگر برای سوال عشق چیست؟ جوابی هم باشد. جواب های مختلف و بی انتهایی خواهد بود. بهترین راه فهمیدن و درک عشق، حس کردن آن می باشد. گوش کردن به ندای درون می باشد. چرا که عشق و محبت در یک لحظه می تواند در ما ایجاد شود.

از طرف دیگر عشق یک پروسه معین بیوشیمایی در مغز می باشد. بر همین اساس، عشق به عوامل ژنتیکی، تجربیات روانی و شاخص های هورمونی مرتبط می شود. از جهت علمی روابط رومانتیک و عاشقانه با جنس مخالف سبب تخریک و ایجاد پروسه های مختلف بیوشیمیایی در بدن انسان می شود.

زنان در زمان عاشق شدن آمادگی گذر از کوه ها و بلندیها را دارند و آنها احساس عاشق شدن را بروز می دهند. اما بر عکس مردان در بسیاری از موارد سعی می کنند عشق خود را پنهان نمایند. زنان وقتی این گونه رفتار مردان را مشاهده می کنند، دچار شک و تردید می شود و این سوال برایشان پیش می آید که آیا همسرشان آنها را دوست دارد و یا نه؟ به همین دلیل برای تنظیم کردن روابط متقابل، زنان نقش اصلی را ایفا می کنند.

مردان وقتی مشاهده می کنند که زنان با هر مساله ای به صورت عاطفی برخورد می کنند، این طور فکر می کنند که، این برای من هم خوب است، اما به چه دلیل وی، اتفاقات را این گونه ارزش گذاری می کند. چرا هر چیزی را مهم جلوه می دهد؟ به چه دلیل این قدر به من فشار وارد می کند؟ چرا عجله دارد؟

مردان در این موارد برای تحلیل احساسات خود عجله ای ندارند. آنها در بسیاری از مواقع با یک نظم خود را تطبیق می دهند و این فکر را دارند که اگر هر چیزی خوب می باشد، پس مشکلی وجود ندارد. مردان برای دیدار زود به زود زنان، داشتن روابط صمیمی، توجه کردن به وی و برای نزدیکی کردن آمادگی دارد. اما هیچ وقت متوجه نمی شوند که، آیا این عشق واقعی می باشد و یا نه؟ آنها تنها احساس می کنند و با احساسات خود زندگی می کنند. در این شرایط مردان فکر می کنند: یکی بودن برای ما خیلی بهتر است. اما این آیا عشق می باشد و یا نه، مربوط به آینده است. به عبارت دیگر مردان ترجیح می دهند امروز زندگی کنند. آنها می خواهند امروز را احساس نمایند.

- مردان عشق حقیقی خود را در دو صورت مشخص می کنند و بروز می دهند:

1- زمانی که احساس از دست دادن، زن مورد علاقه اش و یا همسرش به وجود می آید.

2- زمانی که نمی تواند زنی مورد علاقه اش را به دست آورد.

مردان زمانی که احساس می کنند زن مورد علاقه شان را از دست می دهند، عشق خود را نمایان می کنند. اما وقتی مردان تلاش می کنند عشق خود را نشان دهند، باید احتیاط کنید. این طور که، برخی از مردان مانند ترس از تنهای ییچیده می شوند. این طور که، احتمال دارد اعتماد به نفس مردان پایین باشد و به درستی علاقه خود را نشان ندهند.

مردان به صورت غریزی دوست دارند، از زنان مراقبت کنند و زمانی که این کار را انجام می دهند، گویا خود را اثبات کرده اند. یعنی تلاش برای راحتی زندگی همسر، کمک به وی و توجه به همسر موجب ایجاد احساس راحتی و خوب بودن در مردان می شود. لذا در این شرایط می توان گفت که مرد واقعا همسرش را دوست دارد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 83
تعداد کل آرا: 3111
تعداد کل بازدیدها: 354793

نظرات کاربران

*