رنگ مدفوع در آزمایش مدفوع به چه معناست؟

رنگ مدفوع در آزمایش مدفوع به چه معناست؟

همانطور که در مقاله انواع آزمایش مدفوع و تفسیر برگه آزمایش مدفوع ذکر شد، رنگ مدفوع یکی از موارد بررسی در تست ماکروسکوپیک مدفوع است که در واقع از مواردی است که با توجه به ظاهر مدفوع می توان تشخیص هایی نسبت به وجود برخی از مشکلات یا امراض داشت.

رنگ مدفوع همانطور که در شکل بالا می بینید، طیفی از رنگ های زرد، قهوه ای، سبز، سیاه، خاکستری(رگه های از رنگ سفید) و قرمز است که شرح هر کدام بصورت زیر است:

رنگ قهوه ای مدفوع نشانه چیست: رنگ مدفوع بطور طبیعی بواسطه وجود صفرا قهوه ای رنگ است.

رنگ سبز مدفوع نشانه چیست: معمولا اگر فرد رژیم غذایی سبزیجات بویژه سبزیجاتی مانند اسفناج داشته باشد، بر روی رنگ مدفوع او تاثیر می گذارد و رنگ مدفوع متمایل به سبز می شود.

رنگ سیاه مدفوع نشانه چیست: آهن، پپتو بیسمول(که ترکیبی از بیسموث سابسالیکلیت است) می تواند رنگ مدفوع را به سیاه متمایل کند.

رنگ زرد مدفوع نشانه چیست: اگر مدفوع به رنگ زرد متمایل باشد، می تواند نشانه کم بودن صفرا در مدفوع باشد. در مواردی مانند زمانیکه شما برای کلونوسکوپی آماده می شوید و داروهای مربوطه را مصرف می کنید نیز رنگ مدفوع متایل به زرد می شود.

رنگ خاکستری مدفوع نشانه چیست: معمولا وجود رگه های از رنگ خاکستری/سفید در مدفوع طبیعی است اما اگر رنگ مدفوع بیش از حد سفید باشد می تواند نشانه از مشکلات روده ای مانند زخم روده یا یرقان انسدادی باشد.

رنگ قرمز رنگ مدفوع نشانه چیست: اگر رنگ مدفوع در آزمایش مدفوع بیش از حد قرمز باشد نشانه وجود خون یا مشکلاتی مانند هموروئید(بواسیر) باشد.

بنابراین با توجه به موارد فوق الذکر می توان گفت که رنگ طبیعی و نرمال مدفوع باید زرد متمایل به قهوه ای باشد که البته با توجه به رژیم غذایی و نوع مواد خوراکی که فرد مصرف کرده باشد، رنگ مدفوع می تواند به سمت سبز، قرمز یا سیاه متمایل باشد اما نباید رنگ مدفوع زیاد قرمز یا خاکستری یا بیش از حد سبز یا سیاه باشد که این حالات نشانه وجود مشکل یا بیماری در فرد می تواند باشد.

منبع: everydayhealth و دیگر وبسایت های علوم پزشکی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
رنگ مدفوع در آزمایش مدفوع به چه معناست؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)