رشد گفتار و زبان کودکان | چه زمانی کودک شروع به صحبت کردن می کند؟

رشد گفتار و زبان کودکان | چه زمانی کودک شروع به صحبت کردن می کند؟

برای بسیاری از والدینی که کودکان یکی دو ساله دارند، زیان باز کردن کودک و رش توانایی زبان و گفتار آن بسیار مهم است، ازاین رو، داشتن اطلاعاتی در مورد چگونگی رشد نرمال زبان کودک و مشکلات گفتاری و زبانی کودک دارای اهمیت بسیاری است و لازم است که درصورت مشاهده مشکل و اختلات فوراً برای درمان به پزشک مراجعه شود.

کودکی که یک ساله می باشد، حدوداً باید بتواند ده حرف ساده را بگوید، مثلا کلماتی مانند مادر، پدر، نه نه، بابا، بده، بگیر و غیره ... را بگوید. همچنین حدوداً باید اسم بیست حرکت و اشیاء را مانند برو، بیا، و ... را نیز بداند. در این سن کودک باید اسم خود را هم بداند و به حرف هایی که با او زد می شود، را متوجه شده و نسبت به آن واکنش نشان دهد، مثلا وقتی بزرگترها می گویند ماشین اسباب بازی یا توپ ات گو؟ کودک باید به سمت آنها نگاه کند. وقتی بزرگترها می گویند دستت را به من بده، باید کودک دست هایش را به سمت بزرگ ترها دراز کند. (البته دیگر حرکت ها هم می تواند باشد)

 ویژگی های گفتار کودک یک تا سه ساله

کودکان دو سال باید بتوانند جملات کوتاه را درست کنند و در حین صحبت کردن از کلماتی ضمیری مانند من و تو استفاده کنند و نیز از صفاتی مانند بلند، دراز، کوتاه، زیبا و غیره استفاده نمایند. کودکانی که در این سن قرار دارند، به صورت فعال، حداقل باید بتوانند از 50 کلمه استفاده کنند. البته متخصصات از کودکانی که در این سن قرار دارند، انتظار شنیدن نزدیک به 100 کلمه را دارند.

تا دو سال و نیم، کودکان به زبان کودکانه می توانند، صحبت کنند. مثلا از مخفف کلمات مانند نی نی (کودک)، هم هم (غذا) استفاده کنند. سپس به صورت تدریجی گفتار کودک شبیه گفتار بزرگ ترها می شود. اگر کودکی که سه ساله است، به صحبت کردن به زبان کودکی ادامه می دهد، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.

کودکانی که سه سال دارند باید بتوانند جملات را صحیح بسازند. از حدود 200 تا 300 کلمه استفاده کنند. سوال بپرسند، شعرهای کوتاه و قصه های کوتاه را بگویند. جملات را به صورت فعال تغییر دهند و از کلماتی مانند زیاد، کم، زود و غیره استفاده کنند.

اگر می خواهید از میزان رشد گفتار کودک سه ساله خود آگاه شوید، وی را در کنار افرادی که کودک آنها را نمی شناسد، به حرف بیاورید، اگر افراد غریبه 75 درصد از صحبت های (اکثریت) کودک را متوجه می شود و کودک به صورت فعال در گفتگو شرکت می کند، می توان گفت که زبان کودک رشد نرمالی داشته است.

البته طبیعی می باشد که، همه اینهایی که گفته شد نسبی هستند. اگر کودک شما در یک سالگی به جای 10 کلمه 7 کلمه می گوید، جای نگرانی و ناراحتی ندارد. اما اگر کُند بودن رشد آن جدی می باشد، حتماً بدون تلف کردن زمان به پزشک مراجعه کنید.

در رشد گفتار و زبان کودک جنسیت هم نقش بزرگی دارد، این گونه که، دختران در مقایسه با پسران خیلی زودتر شروع به صحبت کردن می کنند. این مساله در برخی از پسران با خصوصیات فیزیولوژیکی آنها ارتباط دارد. اما باید گفت که این موضوع نباید والدین پسردار را مطمئن و راحت کند، چرا که مشکلات و اختلالات گفتاری در پسر بچه بیشتر روی می دهد مثلا لکنت زبان در پسران دو برابر دختران است. تعداد پسران مبتلا به دیزارتری (که دیگران صحبت های کودک را متوجه نمی شوند)، سه برابر بیشتر از دختران می باشد.

زبان باز کردن کودک, رشد نرمال گفتار کودک

چه موقع باید در مورد کُند بودن رشد زبان کودک حساسیت نشان داد؟

- کودک 4 ماه نمی خندد و وقتی با وی ارتباط برقرار می کنید، هیچ گونه واکنشی نشان نمی دهد.

  • کودک 8 الی 9 ماهه برای تکرار هجاها تلاش نمی کند (با – با – ما – ما و غیره) و صدای کمی از خود تولید می کند.

- کودک یک و نیم ساله کلماتی ساده مانند مادر، نه نه، بده و غیره را نمی گوید. جملات عادی مانند مادر کو؟ اسباب بازی کو؟ و غیره را متوجه نمی شود. به اسم خود واکنش نشان نمی دهد.

- کودک دو ساله تنها چند کلمه می گوید و برای یاد گرفتن کلمات جدید تلاش نمی کند.

- کودک دو نیم ساله جملات عادی مانند مامان آب بده؟، من غذا می خوام و غیره را نمی تواند بگوید. اسم اشیایی اطراف خود و اسم اندام های بدن خود را نمی داند. آنها را نشان نمی دهد و کمتر از 20 کلمه را در صحبت خود استفاده می کند.

- صحبت های کودک سه ساله را حتی والدین هم به سختی متوجه می شوند. کودک بیش از اندازه سریع یا برعکس خیلی کُند حرف می زند. حرف ها را خیلی می کشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
رشد گفتار و زبان کودکان | چه زمانی کودک شروع به صحبت کردن می کند؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)