رشد کودکان بر حسب ماه | رشد و توانایی های نوزاد در سال اول زندگی

رشد کودکان بر حسب ماه  | رشد و توانایی های نوزاد در سال اول زندگی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/16

برای بسیاری از والدین به ویژه زوج های جوانی که برای اولین بار بچه دار شده اند، توجه به رشد ماهگی و توانایی کودک بسیار مهم است و برخی از روج ها ماه به ماه به بررسی رشد و توانایی های نوزاد خود می پردازند، کودک از بدو تولد تا یکسالگی هر ماه تغییرات زیادی دارد و توانایی های جدید به دست می آورد.

در اولین ماه زندگی کودکان چیزهای زیادی را بلد می شوند و یاد می گیرند. واکنش نشان داده به اسباب بازی های رنگارنگ، دنبال کردن حرکات، واکنش نشان دادن به صدای بزرگترها و صدای اسباب بازی ها از جمله آن می باشند. در این ماه کودکان به مدت 10 الی 15 ثانیه به صداها با دقت گوش می کنند، با رفتار و بر خورد مهربان مادر لبخند می زنند.

به ویژه در زمانی کودک را روی شکم دراز می کنید، کودک در این شرایط می تواند سرش را بلند کند و حدوداً ده ثانیه سرش را در این وضعیت نگه دارد. سپس سرش را پایین می آورد و دوباره سعی می کند، این کار را تکرار کند. در 3 الی 4 ماهگی کودک می تواند به وضعیت مناسب و درست در بغل بزرگترها سرش را صاف نگهدارید.

کودک دو ماهه که به پشت دراز کشیده است، می تواند به اسباب بازی های که تا فاصله 50 الی 70 سانتی متر از روی سینه اش نگه داشته شده است، نگاه کند. اما بهتر است فاصله کمتر باشد. چرا که فاصله زیاد برای چشم کودک مضر می باشد.

کودکی بزرگتر از سه ماه، به سمت اسباب بازی ها تمایل دارد و سعی می کند خودش را به سمت اسباب بازی ها بکشد. لذا بهتر است که اسباب بازی ها در رنگ های مختلف و صدا دار باشند.

کودک چهار ماهه، می تواند اشیاء را با چشم تعقیب کند. سرش را 180 درجه بچرخاند. با صدای بلند می خندد، مادرش را می شناسد و به همین خاطر خوشحال است. کودکی که در این موقع از سوی والدین به صورت فعال مورد توجه قرار می گیرد، از 4 الی 5 ماهگی می تواند در ارتباط متقابل با والدین باشد. در زمان بیداری و در زمان تنها بودن از خود صدا در می آورد.

در پنج ماهگی کودک این توانایی را دارد که، بین آشنا و غریبه تفاوت بگذارد و برخوردهای سرد و یا عاطفی از خود بروز دهد و واکنش های مختلفی داشته باشد. اسباب بازی های را به دست می گیرد و در دهان می کند.

در شش ماهگی، کودک می توان به کودک با قاشق غذا داد و با لیوان آب داد. در این ماه کودک به اسم خود واکنش نشان می دهد، در بسیاری از کودکان از شش ماهی تا دوازده ماهگی احساس ترس از دیگران به وجود می آید.

کودکی که تا این موقع با همه مهربان بوده، از این به بعد از همه، حتی از نزدیکان هم دوری می کند، تنها به مادرش اعتماد می کند. این رفتار در همه کودکان به وجود می آید. لذا در این موقع چیزی برای ترسیدن و خطر کردن وجود ندارد. چرا که این شرایط تدریجاً بر طرف می شود. بنابراین بهتر است، حوصله داشته باشید و به کودک خود کمک کنید. نزدیکان به ویژه پدر بزرگ و مادر بزرگ را آگاه کنید، که آنها در زمان دیدن نوزاد، با احساس ذوق زدگی و هیجان به سمت کودک نروند. دوم این که بزرگترها در زمان دیدن نوزاد لازم است تا مادر با حرکات و نگاه کودک را متوجه خاله یا عمو کند و کودک متوجه شود که اینها آدم های خوبی هستند و نوزاد را دوست دارند. رفتار مادر خیلی چیزها را تعیین می کند. این طور که، مادر کودک خود را، می تواند با دیگران در مورد رفتار و نحوه عمل راهنمایی کند.

در شش ماهگی کودک توانایی صدا در آوردن دارد و با صداهایی شبیه «ب» و یا «ما» صدای بابا و یا مامان را در می آورد.

در هفت ماهگی، کودک چهار دست و پا می رود، چهار دست و پا کردن کودک سبب تقویت وی می شود، کودکی که چهار دست و پا می کند، عضلات قلب و ریه اش تقویت می شود و نیز کودک اطراف را مشاهده می کند.

در هشت ماهگی، کودک توانایی نشستن به صورت مستقل را دارد، لذا کودک را بر روی بالشت و غیره دراز نکنید، چرا که برایش مضر است.

در نه ماهگی کودک، با کمک گرفتن از اشیای دیگر قدم بر می دارد، کودک زمانی که اولین قدم خود را به صورت مستقل بر می دارید، بعد از آن، می تواند وسایل کمکی برای راه رفتن استفاده کند. اما اگر کودک نمی تواند راه برود و نمی تواند سرپا بایستد، لذا نمی توان از لگن برای دستشویی کردن کودک استفاده کرد.

در یازده ماهگی کودک بدون کمک به مدت 20 الی 30 ثانیه می توان بایستد و بدون کمک گرفتن از چیزی اولین قدم هایش را بر می دارد. در این موقع کودکان چیزهایی که از بزرگترها می شنود و یا می بیند را تکرار می کند. کلماتی مانند ماما، بابا، بده، بگیر را تلفظ می کند.

کودکی که به موقع به غذا خوردن با قاشق و آب خوردن با لیوان آموزش داده شده است، زودتر حرف می زند. در یازده تا دوازده ماهگی کودک کلمه «نمی شود» را متوجه شده و درک می کند.

در یک سالگی، اکثریت کودکان به تنهایی راه می روند، مسیر خود را تغییر می دهند و می ایستند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 239945

نظرات کاربران

*