رشد جنسی زودرس در کودکان | تاخیر در بلوغ جنسی در کودکان

رشد جنسی زودرس در کودکان | تاخیر در بلوغ جنسی در کودکان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/19

رشد جنسی در کودکان دختر و پسر دارای سن و مراحل مشخصی می باشد، اگر کودکان زودتر و یا دیرتر به رشد جنسی برسند، دچار اختلال و مشکل می گردند، لذا توجه به رشد جنسی کودک و نیز نرمال بودن رشد جنسی کودکان بسیار مهم است و والدین باید حتماً به آن توجه داشته باشند.

برای اینکه کودکان بلوغ و رشد جنسی نرمالی داشته باشند، لازم است تا والدین، در مورد تغییرات جنسی کودکان و مراحل مختلف آن آگاهی های لازم را داشته باشند. اگر در کودکان علائم جنسی ثانویه، دو سال زودتر و یا دیرتر از زمان های مشخص (که در ادامه گفته می شود) به وجود آید. حتماً در این شرایط به پزشک مراجعه کنید.

در صورتی که رشد جنسی کودکان از شرایط نرمال به دور باشد، به دو گروه تقسیم می شوند.

1- تاخیر در رشد جنسی؛

2- رشد جنسی پیش از موعد یا رشد جنسی زودرس)؛

در بیشتر موارد علت تاخیر در رشد جنسی مربوط به مسائل ژنتیکی و خانوادگی می باشد. در این مواقع کودکانی که به سن 15 و یا 16 سال رسیده اند، در آنها رشد جنسی متناسب با سنشان به وجود نمی آید. علائم جنسی ثانویه در این کودکان ضعیف و یا اصلاً وجود ندارد. تنها بعد از 15 و 16 سالگی در این کودکان اندام های جنسی خارجی به صورت نرمال رشد می کند و در عین حال، علائم جنسی ثانویه هم شکل می گیرند. اما در صورتی که به رشد جنسی کودکان خود در خانواده به این صورت مطمئن می باشید، باز بهتر است کودکان خود را به دکتر متخصص نشان دهید.

تاخیر در رشد جنسی کودکان، می تواند در نتیجه تغییرات مادرزادی کروموزوم های جنسی باشد. مانند کمبودو یا مازاد کروموزوم های جنسی، بیماری غدد درون ریز و یا دیگر بیماری های شدید که موجب تاخیر در رشد جنسی می شود. مثلا تومورهای مغزی و یا غیره، که همگی سبب تاخیر در رشد جنسی کودکان می شوند. علاوه بر این بیماری ها، تغذیه نامناسب، نداشتن تحرک کافی، کمبود ویتامین، بیماری حلق، گوش و بینی، استرس های مداوم در خانه، مدرسه و غیره هم می تواند سبب کند شدن رشد جنسی در کودکان شود. در شرایطی که متوجه کند بودن رشد جنسی کودکان شدید حتماً کودک را مورد معاینات دقیق قرار دهید و علل تاخیر در رشد جنسی را مشخص کنید.

لازم به ذکر است که، در حال حاضر طب معاصر، برای درمان تاخیر در رشد جنسی دارای یکسری امکانات می باشد.

لذا در شرایطی که والدین متوجه کند بودن و با عدم رشد جنسی کودک شدند، لازم است هر چه زودتر و فوراً کودک را به نزد پزشک ببرند.

اگر در دختران تا 8 سالگی و در پسران تا 9 سالگی، علائم و نشانه های جنسی که در افراد بزرگ سال وجود دارد، دیده شوند، (در پسران بزرگ شدن اندام های جنسی و رشد مو در اطراف آلت جنسی و در دختران بزرگ شدن سینه ها و رشد مو در اطراف ناحیه تناسلی) در این صورت بهتر است، بدانید که احتمال دارد کودک شما پیش از موعد مقرر به رشد جنسی برسد.

علل به وجود آمدن رشد جنسی پیش از موعد، می تواند ناشی از شرایط ارثی باشد. تکرار می کنیم که اگر اطلاعاتی در مورد ویژگی خاص خانواده خود دارید، بردن کودک به نزد پزشک لازم است. از دیگر علل رشد جنسی زودرس در کودکان، می تواند ترومبوز (Thrombisis) و عفونت های مختلف، در دختران تومور در تخمدان و در پسران تومور در بیضه ها، وجود تومور در بخش هایی از سیستم عصبی که به تولید و ترشح هورمون جنسی می پردازد و غیره باشد.

برای اینکه کودکان دارای رشد جنسی نرمال و طبیعی باشند، باید آنها توسط دکتر مورد معاینه قرار گیرند و در صورت نیاز درمان شوند. چرا که در دوران معاصر با درمان های پزشکی می توان رشد نرمال جنسی در کودکان را به وجود آورد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 3000
تعداد کل بازدیدها: 277085

نظرات کاربران

*