رحمت رحمانیه خداوند به چه معناست؟ | رحمت رحیمیه چیست؟

رحمت رحمانیه خداوند به چه معناست؟ | رحمت رحیمیه چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/10

خداوند دارای دو نوع رحمت است. رحمت نوع اول که شامل همه کس میشود و همه از آن بهره میبرند. ولی رحمت دیگر، رحمت رحیمیه نام دارد.آیا شما با رحمت رحیمیه آشنا هستید و میدانید که چه کسانی از آن بهره میبرند؟پس در ادامه با ما باشید تا شما را به طور کامل با رحمت رحیمیه آشنا کنیم.

رحمت رحیمیه به چه معناست؟ | رحمت رحیمیه چیست؟ | رحمت رحیمیه خداوند شامل چه کسانی میشود؟

رحمت رحیمیه نوعی از رحمت خداوند است که شامل همه کس نمیشود و فقط افراد صالح و ویژه خداوند از این نوع رحمت بهره میبرند، کسانی که به واسطه ایمان و عمل صالح شایستگی این را از طرف خداوند دریافت کرده اند که از رحمت رحیمیه خدا، بخشش خدا و از احساس خاص و وصف نشدنی که افراد آلوده به گناه و زشتی از آن بی بهره مانده اند بهره ببرند.

بهترین دلیل برای اینکه بتوان گفت خداوند دو نوع رحمت دارد این است که صفت "الرحمن" مختص به رحمت همگانی است و اسم آن رحمت رحمانیه است، در حالی که صفت "الرحیم" اشاره به رحمت خاص دارد و اصطلاحا به آن رحمت رحمانیه میگویند.

 

رحمت رحمانیه خداوند به چه معناست؟


میتوانیم رحمت رحیمیه را جور دیگری هم توضیح بدهیم به این صورت که یک نوع رحمت است که شامل همگان میشود و انسان در آن هیچ دخالتی ندارد و برایش به طور معمول مقدر شده است، اما نوع دیگر رحمت که رحمت رحیمیه نام دارد یک رحمت اکتسابی است و انسان در آن و نازل شدنش نقش دارد و باید گفت که آنرا لا انجام کارهای صالح بدست آورده است. رحمت رحیمیه در قرآن ذکر شده است که نقطه مقابل آن نقمت (کینه و دشمنی ) است.

 

مثال هایی از رحمت رحیمیه | مثال رحمت رحیمیه | مثال های رحمت رحیمیه خداوند متعال


در بعضی از آیات قرآن خداوند فرموده است که بعضی انسان ها رحمت رحمانیه و رحمت رحیمیه را با یکدیگر اشتباه میکنند.
اجازه دهید با طرح یک مثال برایتان توضیح دهم. مثلا بعضی اوقات میگوییم که چرا خداوند به فلان شخص کافر این همه ثروت داده است و به ما این رحمت را ارزانی نداشته؟
در اینجا ما فکر میکنیم راه سعادت و نزدیکی به خدا آن ثروتی است که خداوند به آن شخص کافر داده است و آن شخص را از رحمت رحیمیه( رحمت خاص) خودش نعمت داده است اما به هیچ وجه اینطور نیست و در حقیقت خداوند با این کار در حال عقاب کردن آن شخص کافر است و با این کار کاری میکند که آن شخص کافر در جهالتش بماند و به سمت خداوند نیاید.
در واقع بعضی اوقات رحمت رحیمیه شامل فقر، فلاکت، بدبختی، فراغ و ... میشود که باعث میشود انسان به خداوند نزدیکتر شود و باعث میشود که انسان بیشتر به یاد خداوند بیفتد.

امیدوارم که همه ما با کار های خوبمان نظر خداوند متعال را به خودمان جلب کنیم و بتوانیم این رحمت را از خداوند کسب کنیم.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 54
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 84
تعداد کل بازدیدها: 52538

نظرات کاربران

*