راه و روش رفتار با نوجوانان | قواعد رفتار با نوجوانان و برخورد با بی ادبی آنها بخش دوم

راه و روش رفتار با نوجوانان | قواعد رفتار با نوجوانان و برخورد با بی ادبی آنها بخش دوم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/06/24

در بخش اول مقاله به بررسی راه و روش های رفتار صحیح با نوجوانان پرداختیم، در این بخش از مقاله به بررسی چگونگی رفتار با نوجوانایی که نسبت به والدین خود بی ادبی می کنند و نحوه مدیریت و اصلاح آن از سوی والدین می پردازیم.

گاهی نوجوانان به دلیل اینکه خود را مانند بزرگترها احساس می کنند، موجب ایجاد ناراحتی و بی حرمتی می شوند. که دلیل این اصلاً به معنای اشتباهاتی که در روند تربیت بوده است، نیست. تنها، در دوره بلوغ نوجوانان نمی دانند، که بزرگی خود را باید چگونه نشان دهند و در نتیجه بدون ملاحظه سبب ناراحتی می شوند و شروع به استفاده از کلمات ناخوشایند می کنند. در این موقع نیاز نیست که، حتما مقابله شود و برخوردی صورت گیرد. بلکه برای اینکه رفتارهای کودکان را درست هدایت کنید، والدین باید روش های صحیح را انتخاب نمایند. از جمله این روش ها عبارتند از:

1- در درجه اول با نوجوان به عنوان انسانی با حقوق برابر صحبت کنید. زیاد فشار نیاورید و زیادی هم نرمش نشان ندهید. به وی مهم و ضروری بودن رفتار خود را نشان دهید، که برای اثبات خود، دنبال راه های دیگری نباشد. زود به زود در مورد خانواده مشورت کنید و به وی جواب های سرد ندهید.

2- اگر فرزندانتان بی ادبی می کند، این را فوراً به وی بفمانید، که بداند مرزها و حد و حدود را شکسته است. برای شروع مهم این است که، انتقاد شما ربطی به شخصیت وی نداشته باشد. بلکه مربوط به رفتارش باشد. مثلاً من موقعی که با تو صحبت می کنم، تو چشم هایت را بر می گردانی و بی توجهی می کنی؟ سعی کنید بی احترامی نکنید.

راه و روش رفتار با نوجوانان | قواعد رفتار با نوجوانان و برخورد با بی ادبی آنها بخش دوم

3- از اینکه به وی بگوید، چیزی درست نیست، اجتناب نکنید. فکر نکنید که، او خودش راه درست را خواهد فهمید. به طور ساده، این را به صورت دستوری نه، بلکه به صورت دوستانه به وی بگوید. بهترین این است که رفتارهای خود را به عنوان الگو قرار دهید. شما به عنوان بزرگتر به صمیت خانواده دقت کنید. شاید دلیل و مسئله اصلی این باشد؟ بیهود نگفته اند که، هر چقدر ما فرزندان خود را به خوبی تربیت کنیم، آنها بدون آن هم مانند والدین رفتار خواهند کرد. بهتر است در مورد رفتارهای صحیح در خانواده در زمان صرف غذا صحبت کنید. همچنین در مورد موضوع مورد علاقه به راحتی و با صمیمیت بحث نمائید.

4- هیچ زمانی وارد مناظره نشوید، عصبی و ناراحتی خود را نشان ندهید. نصحیت کردن، سرزنش کردن و غیره موثر نیستند. بلکه برعکس رفتار اشتباه را تشدید می کنند. تحقیقات نشان می دهد که، وقتی نوجوانان بی ادبی می کنند و با بی توجهی والدین مواجه می شوند، از این رفتار خود دست بر می دارند. لذا سعی کنید پاسخ ندهید. مثلاً هواس خود را به کار دیگری متمرکز کنید و یا به اتاق دیگر بروید.

5- اگر فرزندانتان اشتباه و خطایی دارند، هشدار خود را به وی، در کنار انسان های دیگر نه، بلکه در تنهایی و وقتی کسی نیست بفهمانید. رفتار ناصحیح موجب ایجاد بی ادبی زیادی در نوجوانان می شود. فراموش نکنید که، فرزند شما دیگر کوچک نیست و انتقادهای را به سختی قبول می کند. به ویژه اگر در بین انسان های دیگر صورت گیرد.

راه و روش رفتار با نوجوانان | قواعد رفتار با نوجوانان و برخورد با بی ادبی آنها بخش دوم

6- از رفتارهای خوب و مودبانه وی زود به زود تقدیر کنید. این راحت ترین راه برای رسیدن به نتیجه دلخواه می باشد. بر اساس مشاهدات، والدین نوجوانان متاسفانه این را برعکس انجام می دهند. به جای اینکه به کاری های خوب نوجوان دقت کنند، به کارهای منفی دقت می کنند. لذا خود والدین گاهی سبب ایجاد بی احترامی و بی حترمتی در نوجوانان می شوند.

برای مطالعه بخش اول مقاله به آدرس زیر مراجعه کنید.

راه و روش رفتار با نوجوانان | قواعد رفتار با نوجوانان بخش اول

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 7

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299005

نظرات کاربران

*