راه و روش رفتار با نوجوانان | قواعد رفتار با نوجوانان بخش اول

راه و روش رفتار با نوجوانان | قواعد رفتار با نوجوانان بخش اول
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/06/24

دوره نوجوانی دوران بسیار حساسی است در این دوران بسیاری از والدین با فرزندان خود به مشکل می خورند و بسیار از نوجوانان حاضر به تبعیت و اطاعت از والدین خود نمی باشند، لذا درگیری و مشاجره بین والدین و نوجوانان بسیار زیاد است، در حالی که با رعایت نکاتی چند از سوی والدین و یاد گیری طرز رفتار و برخورد با نوجوانان می توان تا حدی زیادی ارتباط با نوجوانان را بهتر و راحت تر نمود.

با بزرگ شدن کودکان مشکلات آنها هم بزرگ می شود، اگر تا دیروز اصلی ترین مشغله و دغدغه والدین این بود، که کودک را در زمان بردن به بیرون چه لباسی بپوشانیم و به کودک بگوئیم که با دوستش چگونه رفتار کند، اما امروزه او شروع کرده است، به ما (والدین) زندگی کردن را یاد دهد. لذا زود به زود مجبور می شویم در برابر رفتارهای وی واکنش نشان دهیم، پس در چنین شرایطی چکار می توان کرد؟ چگونه می توان درک متقابل را به دست آورد؟.

با نوجوانان و جوانان نمی توان مانند بچه ها رفتار کرد، اما با وی رفتار کردن مانند بزرگترها هم هنوز زود می باشد. والدین معمولاً وقتی به فرزندانی که در دوره نوجوانی قرار دارند، بی توجهی می کنند، گویا که نمی شنوند، برای نوجوانان نتیجه برعکس می شود و همچنین توصیه های بیش از حد والدین و امکان ندادن آزادی کامل به نوجوانان موجب شکایت آنها می گردد.

مشاهده می شود که، نوجوانان می خواهند به موسیقی گوش دهند و یا با دوستانشان باشند. اما وقتی به والدین می رسند، وضعیت تغییر می کند. والدین داد و بیدار هم کنند فائده ای ندارد. این اصلاً تعجب برانگیز نیست. بر اساس تجربه، یکی از اساسی ترین اعمالی که در تربیت نوجوانان ایجاد سختی می کند، این است که بگوید فرزندم من را نمی بیند و نمی شنود. گویا، برای اینکه نوجوانان والدین را بشنوند، باید به روش های دیگر رجوع کنیم.

- از جمله این روش ها عبارتند از:

1- یکی از روش های ساده برای جلب نظر کردن فرزندان به خود، زیاد حرف زدن نیست، بلکه کم حرف زدن می باشد. عجیب هم که باشد، در چنین شرایطی احتمال شنیدن وی زیاد می باشد. کودکان، برای اینکه به چیزهایی که می شنوند، جواب دهند زیاد به درک و بحث نیاز دارند. لذا اگر شما از کودکان سوال می کنید و یا در خواستی دارید، حداقل باید سه ثانیه منتظر بمانید. در این موقع کودک اطلاعات زیادی دریافت می کند و حتماً در نتیجه جواب درستی خواهد داد.

2- خودتان شنونده دقیقی باشید، اگر فردی برای الگوبرداری نباشید، کودکان شما که در حال رشد هستند، شنونده خوبی نخواهند بود. مطمئن باشید که، برای رفتاری که کودک نیاز دارد، خودتان الگوی خوبی هستید. به همسرتان، دوستان و اقوام و به ویژه به فرزندانتان نشان دهید، که شنونده خوبی هستید. قبل از اینکه به کودک نصحیت کنید، به وی گوش دهید.

راه و روش رفتار با نوجوانان | قواعد رفتار با نوجوانان بخش اول

3- با ادب و با آرامش سخن بگوئید: اگر در صدای شما، احساس واضحی از انتقاد، دستور، مشاجره و مقصر نشان دادن و یا صدای بلند و خواهش و تمنا وجود دارد، به طور حتم کودک را مجبور خواهد کرد، که به شما اهمیت چندانی ندهد. به طور ساده، با طرز گفتار معمولی خودتان صحبت کنید و مودب و آرام باشید. به جای اینکه صدای خود را بالا ببرید، مقداری آن را پایین بیاورید. معمولاً این برای آنها غیره منتظره است و آنها ساکت شده و شروع به گوش کردن می کنند. معلمان از این روش به خوبی استفاده می کنند.

4- قبل از اینکه حرفی را بزنید، خودتان به آن دقت کنید، مطمئن باشید که کودک به صورت شما نگاه می کند، اگر به چشم یکدیگر نگاه می کنید، کودک در کنترل شما می باشد. می توانید سوال خود را از وی بپرسید. هر بار که نیاز به جلب دقت فرزندانتان داشتید، این گونه رفتار کنید، وی به شما گوش فرا می دهد.

5- گاهی جلب توجه نوجوانان سخت می باشد، به ویژه وقتی آنها به کار مورد علاقه مشغول هستند. احتمال دارد کودک با دقت به شما گوش ندهد. در آن موقع هشدار دهید، مرزهای موقتی بگذارید. مثلا بگوید بعد دو دقیقه به کمک تو نیاز دارم و یا می خواهم بعد از یک دقیقه با تو صحبت کنم. خواهش می کنم کارتان را تمام کنید. (لازم است توجه داشته باشید که، این محدودیت بیش از پنج دقیقه نباشد. وگر نه درخواست شما فراموش خواهد شد)

6- تلاش کنید که نرم، کوتاه و دقیق صحبت کنید، در این سن کودکان به صحبت های طولانی گوش نمی دهند. به همین دلیل اجازه دهید، درخواست و صحبت شما کوتاه و دقیق باشد. البته گاهی دقیق بودن بیش از حد مشکل زا است. گاهی یادآوری با کلمه کفایت می کند مانند تمیزی، درس و غیره.

برای مطالعه ی ادامه مقاله به بخش دوم مقاله رجوع کنید.

راه و روش رفتار با نوجوانان | قواعد رفتار با نوجوانان و برخورد با بی ادبی آنها بخش دوم

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276283

نظرات کاربران

*