راه های نفوذ و آسیب زدن ویروس وانا کریپت(WannaCrypt)

راه های نفوذ و آسیب زدن ویروس وانا کریپت(WannaCrypt)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/02/28

در مقاله ویروس وانا کریپت (wannacrypt) و راههای مقابله با آن در مورد ویروس واناکریپت(WannaCrypt) و چند راه مقابله با این باج افزار توضیح داده شد. در این نوشته برای آشنایی بیشتر شما با این باج افزار خطرناک، راه های نفوذ و آسیب زدن این ویروس به شما توضیح داده می شود. این راه ها رایج ترین راه های آلوده کردن انواع بد افزارها و ویروس ها از جمله باج افزار واناکریپت(WannaCrypt Ransomware) بوده اند که مایکروسافت شناسایی و معرفی کرده است.

از طریق هرزنامه ها(Spam Emails)

معمولا برنامه نویسان بدافزارها(Malware) حربه هایی برای متقاعد کردن شما به دانلود فایل های مخرب می کنند. این کار معمولا از طریق هرزنامه ها/اسپم هایی که یک عامل انگیزشی مانند برنده شدن در قرعه کشی یا بلیط مسافرت دارند صورت می گیرد و شما را ترغیب به باز کردن این ایمیل و فایل های پیوست آن می کند.

برای پیشگیری از آلوده شدن از طریق هرزنامه بهتر است از باز کردن ایمیل های مشکوک از افراد ناشناس یا ایمیل هایی از طرف سازمانی که شما را ملزم به به روز کردن اطلاعات می کنند، خود داری کنید.

از طریق هارد دیسک ها یا فلش های آلوده(Removable drives)

بسیاری از کرم ها(که نوعی از ویروس ها هستند) از طریق دستگاه های ذخیره داده های قابل حمل مانند فلش ها یا هاردهای اکسترنال که خود آلوده شده اند منتشر می شوند.این بدافزارها با اتصال به کامپیوتر شما بطور اتوماتیک نصب می شوند. البته برخی از کرم ها(Worms) می توانند با آلوده کردن رایانه های متصل به شبکه گسترش یابند.

در کنار یک نرم افزار دیگر

برخی از بد افزارها در کنار نصب یک نرم افزار دیگر که شما می خواهید نصب کنید، در کامپیوتر شما نصب شده و سیستم شما را آلوده می کنند. این حالت ممکن است از طریق نصب نرم افزارهایی از وبسایت های ناشناسی و نامعتبر یا از طریق اشتراک گذاشتن فایل های اجرایی در یک شبکه صورت گیرد. همچنین برنامه هایی که قفل شکن(Keygens) دارند نیز می توانند حامل این بدافزارها باشند. بنابراین باید از نصب نرم افزارهای ناشناسی و از منابع نامعتبر و همچنین نرم افزارهایی که شناسه و کلید معتبر ندارند، خودداری کنید.

وبسایت ها هک شده یا تغییر داده شده(Hacked and Compromised websites)

انتقال ویروس به رایانه شما می تواند از طریق رجوع به وبسایت های هک شده یا تغییر داده شده صورت گیرد. در این حالت بد افزار با استفاده از آسیب پذیری نرم افزارها و سیستم عامل شما کامپیوتر شما را آلوده می کند. این وبسایت ها می توانند بطور کلی یک وبسایت جعلی باشند یا یک وبسایت رسمی که هک شده اند و یا تغییر داده شده اند. عامل این کار آسیب پذیر بودن نرم افزارهای طراحی وبسایت است.

بدافزار در کنار بد افزار دیگر

برخی از انواع بد افزارها مانند همین باج افزار(Ransomware) وانا کریپت در کنار یک بدافزار دیگر به رایانه شما منتقل می شوند. یعنی ممکن است یک بدافزار معمولی و نه چندان مخرب به رایانه شما منتقل شود که حامل یک بدافزار بسیار مخرب دیگر است. راه جلوگیری از این نوع حمله ها به روز کردن لحظه ای و مستمر نرم افزارهای امنیتی و ویروس کش های رایانه شماست.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.7
مجموع آرا: 7

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1370
تعداد کل بازدیدها: 367612

نظرات کاربران

*