راه های رفع مشکل هنگ کردن و قفل کردن کامپیوتر

راه های رفع مشکل هنگ کردن و قفل کردن کامپیوتر
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/07/04

در مقاله دلایل قفل یا هنگ کردن کامپیوتر چیست درخصوص مهمترین دلایل هنگ کردن یا قفل کردن کامپیوتر توضیح داده شد. در این نوشته برخی از اصول و راهکارهای کلی برای رفع مشکل هنگ کردن یا قفل شدن کامپیوتر ناشی از موارد ذکر شده در این مقاله، توضیح داده می شود.

برای رفع مشکل هنگ کردن کامپیوتر و سیستم عامل رایانه تان باید خود به وضعیت کامپیوترتان آگاهی و اشراف داشته باشید. مهمترین نکته در رفع مشکل هنگ یا قفل کردن کامپیوتر تشخیص منشا این هنگ کردن است. اگر شما نسبت به کامپیوتر در دستتان آگاهی داشته باشید سریعتر و راحت تر می توانید منشا مشکل هنگ کردن را بیابید. شاید در مقام مقایسه بتوان کامپیوتر را به یک خودرو تشبیه کرد که اگر شما بدانید چقدر عمر دارد و کدام قطعه آن تعویض شده است و چه سرویس های آن انجام شده است، بهتر می توانید منشا مشکل را تشخیص دهید.

درخصوص کامپیوتر نیز اگر شما کارهایی مانند دیفراگمنت کردن هارد، نصب آنتی ویروس و امثالهم را انجام داده باشید و همچنین نوع ویندوز نصب شده، عمر کامپیوتر و همچنین قطعات و اجزای آن(یعنی هارد، کارت گرافیک، مادربورد، پردازنده و غیره) را بدانید، بهتر می توانید منشا مشکل هنگ کردن یا قفل کردن کامپیوترتان را تشخیص دهید. برای مثال اگر شما از ویندوز معتبر و یا اصلی(که متاسفانه در ایران وجود ندارد) استفاده کرده باشید، احتمال اینکه مشکل هنگ کردن از سیستم عامل ویندوز باشد، کمتر است. یا اگر دیفراگمنت کردن را انجام داده باشید، این گزینه مشکل هنگ کردن نیز کنار گذاشته می شود. همچنین اگر قطعات سخت افزاری را که عمر طولانی از انها گذشته باشد را تعویض کرده باشید، احتمال اینکه هنگ کردن/قفل کردن کامپیوتر ناشی از قطعه ی سخت افزاری باشد کمتر است. بنابراین بطور خلاصه می توان گفت که نگهداری سخت افزاری و نرم افزاری از کامپیوتر می تواند مشکل هنگ کردن/قفل کردن کامپیوتر شما را کمتر کند.

یادآور می شوم که اگر کامپیوتر شما هر ازگاهی مشکل هنگ کردن را دارد، چندان مسئله مهمی نیست چون این حالت می تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند باز کردن زیاد برنامه ها باشد، اما اگر کامپیوتر شما زیاد هنگ یا قفل می کند، این وضعیت حاکی از یک مشکل اساسی است که با بررسی موارد فوق الذکر باید به رفع مشکل هنگ کردن آن بپردازید. البته تجربه نشان داده است که اکثر مشکلات هنگ کردن کامپیوترها(بویژه در ایران) ناشی از مشکلات نرم افزاری است از جمله ویندوز جعلی و نامعتبر، ویروسی شدن کامپیوتر، استفاده از نرم افزارها/برنامه های سنگین و نامعتبر و غیره. بنابراین به عنوان یکی از بهترین راه حل ها برای رفع مشکل هنگ کردن/قفل کردن متعدد و زیاد کامپیوتر توصیه می شود که از نصب یک سیستم عامل ویندوز معتبر و خوب شروع کنید که اگر با این کار مشکل رفع شد که هیچ و در غیر اینصورت گزینه های دیگر برای منشا مشکل را بررسی کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 2
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 458
تعداد کل آرا: 4427
تعداد کل بازدیدها: 1957570

نظرات کاربران

*