راه های ثابت نگه داشتن وزن | چگونه وزن را ثابت نگاه داریم

راه های ثابت نگه داشتن وزن | چگونه وزن را ثابت نگاه داریم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1398/09/13

در زیر راه های حفقط و ثابت نگاه داشتن وزن خود را می خوانید.

قبل از وعده غذا بزرگ گرسنگی تحمل نکنید
یکی از مواردی که متخصصین امر تغذیه بقیه را از آن منع می کنند این است که اگر می خواهید یک وعده غذایی بزرگی را مصرف کنید قبل از آن به خود گرسنگی ندهید. ممکن است شما وسوسه شوید تا کالری های خود را برای یک وعده غذایی بزرگ صرفه جویی کنید، اما این استراتژی می تواند دقیقا نتیجه عکس داشته باشد. اگر به هنگام غذا خوردن قدم بزنید، اگر گرسنه نیستید، می توانید برای ذخیره کردن کالری های  خود از غذاهای کمی سبک تر استفاده کنید مانند نان  و سبزی و از این طریق آن را ذخیره کنید.

آن را به یک سبک زندگی تبدیل کنید، نه رژیم غذایی

وقتی وزن کم می‌کنید ممکن است آن را، خیلی ساده یک فداکاری موقت در نظر بگیرید –، اما همین که آن وزن کاهش پیدا کرد، دوباره وضعیت غذا خوردن و ورزش کردنتان به حالت قبل باز می‌گردد.

وقتی رژیم می‌گیرید، خود را با یک برنامه تعریف کره اید که در نهایت به پایان می‌رسد، اما اگر این تغییرات را به عنوان سبک زندگی جدید بپذیرید، یعنی آن‌ها در طول زندگی همراهمان باقی خواهند ماند. هرگز رژیم گرفتن را، تبدیل به محدود کردن برخی غذاهای خاص برای خودتان نکنید. شما باید با آنچه به صورت معمول و همیشه می‌خورید، بتوانید وزن را کاهش دهید.

راه های ثابت نگه داشتن وزن | چگونه وزن را ثابت نگاه داریم

واقع بین باشید
خداوند تمامی انسان ها را با خواص و خاصیت های مخصوص به خودشان آفریده است. امروزه دانشمندان می دانند که ژنتیک یکی از مهمترین مواردی است که یک ورزشکار در هر سطحی که باشد باید آن را رعایت کند. برای مثال اکر شما خانواده ای لاغر اندام دارید رژیم غذایی چاق  کننده می تواند برای شما مفید باشد تا به خواسته خود برسید. و برعکس شخصی که ژنتیک چاقی دارد باید با ؤزیم غذایی لاغری ادامه دهد اما به صورت کلی باید بپذیرد که ژنتیکش همان است. یک شخص چاق ژنتیکی هیچگاه نمی تواند فردی لاغر اندام شود و درصورت درخواست چنین موضوع خطرناکی می تواند متنجر به مرگ  شود. 

بر روی وزن نظارت کنید

دنبال کردن مرتب وزن، یکی دیگر از رفتارهای شایع بین افرادی است که توانسته اند با موفقیت وزن خود را پایین نگه دارند. برای وزن کردن خودتان، برنامه‌ای مرتب بچینید. اگر متوجه شدید از وزن سالم دور شده اید تغییرات لازم را اتخاذ کنید تا دوباره به حالت قبلی برگردید. برای کسانی که در مرحله تثبیت وزن قرار دارند، هفته‌ای یک مرتبه وزن کردن کافی است.

راه های ثابت نگه داشتن وزن | چگونه وزن را ثابت نگاه داریم

 

 غذای پر چرب نخورید

شما می توانید یک غذا را به دو طریق مصرف کنید پرچب و کم چرب. یعنی علاوه بر کالری که یک ماده غذایی می تواند بر داشته باشد با اضافه کردن مخلفات آن را تبدیل به یک غذای پر چرب کنید و یا برعکس. برای مثال پیتزا خود غذای پر ککالری است اما می توانید ان را تبیدل به یک غذای فوق کالری کنید. شخص علاوه بر پیتزایی که صرف می کند در کنار آن انواع سسس ها را نیز که همگی پر کالری و حاوی شکر هستند را نیز استفاده می کند و با یک لیوان نوشابه جشن خود را تکمیل و در حدود 3500 کالری را تنها در یک وعده به خود تزریق می کند.

پس فراموش نکنید که زمانی که شما در یک برنامه غذایی خاص هستید یک ظرف ماست یونانی بدون چربی برای شما بسیار بهتر بوده و کنرل فرماندهی رژیم خود را در دست خواهید گرفت در غیر این صورت هر گونه کنترل را از دست داده و نمی توانید کاهش وزن خود را ادامه دهید. اما ممکن است انتخاب یک نوع غذای بدون چربی یا با چربی کم می تواند کمک کند که کالری کمتری در مدت زمان طولانی مصرف کنید. 

غذاهای خود را کاهش دهید

کاهش میزان غذایی که در یک وعده غذیی مصرف می کنید می تواند به ادامه دار بودن رژیم شما کمک کند. فراموش نکنید که اگر به میزان خیلی زیادی غذای خود را کاهش دهید گرسنگی را تشدید و شما را از رژیم غذایی که گرفته  اید زده می کند. پس اگر می خواهید غذای خودرا کاهش دهید از مقادیر نامحسوس مانند یک تا دو قاشق شروع کنید و آن را کاهش دهید.  شما احتمالا در نهایت به جایی خواهید رسید که متوجه می شود بدون اینکه خودتان فهمیده باشید و آن را حس کرده باشید غذاسیتان به کمتر از نصف کاهش پیدا نموده است. 


بعد از باشگاه خوب بخورید نه قبل از آن
تقریبا تمامی کسانی که ورزش را در کنار رژیم غذایی سالم و مناسب دارند در برنامه های رژیم غذایی خود موفق تر هستند. برای ادامه دار بودن رژیم غذایی باید ورزش خود را ادامه دهید. ورزش کردن خود کمی است برای اینکه احساس کنید در حال نتیجه گیری از کارهای خود برای تنظیم وزن خود هستید. اما باید به نکات مهمی هم در این زمینه توجه کنید که یکی از آن ها خوردن وعده غذایی بزرگ و کامل بعد از باشگاه است. متخصصین می گویند که اگر قبل از رفتن به باشگاه یک میان وعده سبک بخورید و وعده غذایی بزرگتر را برای بعد از باشگاه کنار بگذارید و ذخیره کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 726
تعداد کل نظرات : 54
تعداد کل آرا: 953
تعداد کل بازدیدها: 776405

نظرات کاربران

*