راه های بهبودی حافظه | چگونه حافظه خود را بهبود ببخشید | شیوه های تقویت حافظه

 راه های بهبودی حافظه | چگونه حافظه خود را بهبود ببخشید | شیوه های تقویت حافظه
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/06/05

نفس کشیدن یکی از عملکرد های طبیعی بدن انسان است که ما هیچ دخالتی در روند آن نداریم. اما همین نفس کشیدن می تواند تغییرات بسیار شگفت انگیزی در روند سلامتی جسم و روان ما داشته باشد.

حافظه انسان بخشی از عملکرد مغز انسان است که افراد بسیاری علاقمند هستند بتوانند آن را تقویت کنند تا بتوانند حافظه بهتری داشته باشند. شاید به کمک یوگا، مدیتیشن یا مصرف بسیاری از مواد غذایی سعی کرده اید که حافظه اتان را تقویت کنید اما این راه کارها نیازمند مهارت و البته زمان کافی است. بهترین راهی که بتوانیم به کمک آن یک ذهن آرام و قدرتمند ساخت " نفس عمیق " است. شما می توانید حافظه خود را تنها با استفاده از یک نفس عمیق تقویت کنید. فعالیت مغز انسان به خصوص حافظه به کمک یک نفس عمیق بسیار تغییر خواهد کرد. شاید به نظرتان یک عمل بسیار پیش پا افتاده باشد ولی علم ثابت کرده است که این کار نتایج بسیار شگفت آوری در بر دارد.

در کلاس های مدیتیشن و همچنین یوگا، نفس کشیدن از طریق بینی به عنوان تنفس صحیح آموزش داده می شود. یکی از دلایل مفید بودن تنفس از طریق بینی این است که آگاهی می آورد و شما از این طریق می توانید فعالیت مغز را افزایش دهید. این کار بر روی حافظه نیز تاثیرات مثبتی به جا می گذارد. پس دقیقا می توان گفت که ریتم تنفس سبب ایجاد فعالیت الکتریکی در مغز انسان می شود که می تواند قضاوت عاطفی و یاد آورهای حافظه را به فعالیت وا دارد. در واقع بدن انسان جهت تقویت زمان پاسخ مغز به تهدیدات را می تواند با پنج نفس عمیق تغییر دهد و اضطراب خود را کنترل کند.

استراحت ذهنی

هر فرد در طول شبانه روز دقایقی و یا ساعاتی را به استراحت می پردازد، در یک مکان راحت دراز کشیده و عضلات بدنش را رها می کند. مغز انسان نیز به استراحت نیاز دارد. در طی روز آلارمها و افکار بسیاری هستند که می توانند مغز انسان را خسته کنند. بنابراین مغز نیز دچار خستگی می شود و می بایست به آن زمانی هر چند کوتاه استراح داد. هنگامی که شما در معرض استنشاق یک تنفس عمیق قرار می گیرید، مغز فعالیت همگام سازی خود در سراسر شبکه عصبی را شروع می کند. به عبارت دیگر نفس عمیق بخشی از مغز را کنترل می کند که آن بخش مربوط به احساسات و حافظه می باشد. اگر می خواهید ذهنتان دراز بکشد و کمی رهایی را تجربه کند می بایست حداقل چند دقیقه به هیچ مسئله ای چه مثبت چه منفی فکر نکنید و چند نفس عمیق بکشید تا حافظه شما مجدد بهتر کار کند.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 32

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 36
تعداد کل نظرات : 6
تعداد کل آرا: 948
تعداد کل بازدیدها: 17533

نظرات کاربران

*