راه های افزایش متابولیسم بدن | چگونه می توان سوخت و ساز بدن را سریع¬تر کرد؟

راه های افزایش متابولیسم بدن | چگونه می توان سوخت و ساز بدن را سریع¬تر کرد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/23

یکی از راه های لاغر شدن و داشتن تناسب اندام بالا بردن سوخت و ساز بدن یا متابولیسم بدن می باشد. متابولیسم بدن افراد به سه گروه آرام، سریع و نرمال تقسیم می شود. که با روزش کردن، رعایت سبک تغذیه و ... می توان سرعت سوخت و ساز بدن را افزایش داد و لاغر شد.

اثبات شده است که، اضافه وزن در بسیاری از موارد با سوخت و ساز بدن (متابولیسم) ارتباط دارد. لذا سوال این است، که متابولیسم بدن را چگونه می توان افزایش داد و لاغر شد؟

سوخت و ساز بدن برای ارگانیسم بدن انسان حیات آن می باشد. معمولاً متابولیسم بدن انسان دارای سه نوع یا تیپ است که عبارتند از: متابولیسم آرام، با سرعت و نرمال. افرادی که دارای تیپ یک (آرام) متابولیسم بدن می باشند، از دیدگاه شانس ندارند. چرا که، حدقل چربی غیرضروری، کالری و یا با عدم رعایت کوتاه مدت رژیم لاغری و غذایی خود، مجدد دچار چاقی می شوند و با انباشت چربی در بدن روبر می گردند. در افرادی که متابولیسم ارگانیسم بدنشان آرام است، کالری هایی که وارد بدنشان می شود، به چربی تبدیل می شود. می توان گفت، این افراد برای اینکه به صورت طولانی مدت لاغر شوند، باید متابولیسم بدن خود را منظم نمایند.

نوع دوم متابولیسم بدن (متابولیسم سریع)، مربوط به افرادی است که معمولاً تا حد زیادی غذا می خورند ولی اصلاً چاق نمی شوند.

نوع سوم متابولیسم بدن (متابولیسم نرمال)، مربوط به افرادی است که اگر می خواهند زیبایی اندام بدن خود را حفظ نمایند، باید به ورزش بپردازند و تغذیه مناسب داشته باشند.

اما تعیین و مشخص کردن نوع متابولیسم بدن به راحتی و آسانی امکان پذیر نمی باشد. برای این کار نیاز است، آزمایش های زیاد هورمونی انجام شود. علاوه بر این، نظر کارشناسان مختلف تغذیه در مورد متابولیسم بدن متفاوت می باشد. فراموش نکنیم که، برای بهتر کردن متابولیسم بدن و سالم و سرحال شدن، راه های ساده ای وجود دارد. برای این کار دویدن در هوای پاک و یا قدم زدن بسیار مفید است. چربی های موجود در ارگانیسم بدن انسان، منبع سوخت بدن می باشند. در زمان قدم زدن مقدار اکسیژنی که سبب صاف شدن خون می شود، موجب مصرف شدن چربی های زیر پوست و سلولز (Cellulose) می شود. ولی چربی و پی تنها در زمان ورزش های متوسط تجزیه می شود، لذا برای این کار قدم زدن با سرعت کفایت می کند.

چای سبز به دفع مواد سمی و تومورها از بدن به واسطه افزایش متابولیسم بدن انسان کمک می کند. چرا که در ترکیبات چای، کافئین وجود دارد که به استفاده سریع از کالری کمک می کند و فعالیت قلب را بهتر می نماید. با این حال، بهتر است، دقت داشته باشید که مصرف چای سبز در طول روز نباید بیش از 2 الی 3 فنجان باشد.

توت فرهنگی شیرین و همچنین دارچین هم برای بالا بردن متابولیسم بدن مفید است. تحقیقات علمی نشان می دهند که، استفاده از دارچین سبب افزایش 20 درصد متابولیسم بدن می شود. استفاده روزانه نصف قاشق چای خوری از دارچین برای هضم سریع شکر و کاهش مقدار قند موجود در خون کمک می کند. لذا سبب کاهش گلوکز شده و اشتهاها هم از بین می برد.

خوردن صبحانه تا حد سیری یکی از شرط های اصلی برای افزایش متابولیسم ارگانیسم بدن انسان می باشد. افرادی که از خوردن صبحانه صرف نظر می کنند، به «رژیم صرفه جویی» در ارگانیسم بدن ادامه می دهند و به همین دلیل کالری سوزانده نمی شود.

یکی دیگر از روش های بالا بردن متابولیسم بدن، داشتن خواب به اندازه کافی می باشد. زمانی که انسان در خواب عمیق می باشد، در ارگانیسم بدن به مقدار زیادی کالری هورمون رشد – (somatotropin) تولید می شود و این هورمون هم متابولیسم بدن را بهتر می کند و به تجدید سلول های مغز کمک می نماید. هورمون رشد با از بین بردن اشتهاء مانع از به وجود آمدن هورمون گرسنگی (Ghrelin) می شود.

متخصصان و کارشناسان رژیم تغذیه اثبات کرده اند که، استفاده روزانه 320 میلی گرم منیزیم برای بهبود متابولیسم بدن بسیار مفید است. این ماده معدنی برای چربی سوزی خوب است. در ترکیبات تخمه آفتاب گردان، اسفناج، برخی از پنیرها و ... به مقدار زیاد منیزیم وجود دارد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276314

نظرات کاربران

*