راه هایی برای کاهش ترافیک و اجتناب از گره های ترافیکی کلان شهرها

راه هایی برای کاهش ترافیک و اجتناب از گره های ترافیکی کلان شهرها
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/18

زندگی شهری مزایا و معایبی دارد که شهرنشینان با آنها کنار آمده و پذیرفته اند. یکی از معضلات زندگی شهری ترافیک زیاد یا گره های ترافیکی است که کسانیکه در شهرهای بزرگ و کلان شهرها زندگی می کنند با آن دست و پنجه نرم می کنند. راه هایی برای این وجود دارد که در ترافیک های سنگین شهرها گیر نکرده و اساسا تردد راحت تری داشته باشند، در زیر برخی از این راهکارهای اجتناب و کاهش ترافیک خودروها در شهرها آورده می شوند. توجه کنید که این راه ها هم به شما کمک می کنند که از ترافیک های سنگین خودرو اجتناب کنید و هم بواسطه کاهش تعداد خودروهای در تردد ترافیک کاهش می یابد و عوارضی مانند آلودگی زیست محیطی نیز کمتر می شود.

سعی کنید از حمل و نقل عمومی استفاده کنید. اساسا در بسیار از مواقع روز و در بسیاری از مسیرها در شهرهای بزرگ استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی بویژه وسایل حمل و نقل عمومی که مسیر ویژه دارند، می تواند هم ارزانتر و هم سریعتر باشد. برای مثال استفاده از مترو در شهر تهران هم بسیار سریع(در بیشتر مسیرها) و هم ارزان است – در مقایسه با خودروی شخصی و حتی تاکسی. ضمن اینکه بواسطه عدم استفاده از خودرو ما به کاهش آلودگی زیست محیطی بویژه آلودگی هوا نیز کمک می کنیم.

راهکار دوم جهت کاهش و اجتناب از ترافیک پیاده روی یا استفاده از دوچرخه است. البته در کشورهای توسعه یافته وسایل دیگری مانند دوچرخه های برقی و سگوی(Segway) نیز وجود دارند. مزیت استفاده از دوچرخه یا پیاده روی کردن هم بهبود سلامتی و وضعیت جسمی شماست و هم بواسطه عدم استفاده از یک وسیله نقلیه(چه خودرو شخصی، موتورسیکلت یا تاکسی یا اتوبوس) شما به بهبود وضعیت محیط زیست کمک کرده اید. خوشبختانه در بسیاری از شهرهای ایران مسیرهای مخصوص دوچرخه سواری نیز وجود دارند و اگر هم چنین مسیرهایی وجود نداشته باشند، شما باید از لاین کناری و راست خیابان و با احتیاط دوچرخه سواری کنید.

اگر مسیر و مقصد شما طولانی است یک راهکار می تواند استفاده ترکیبی از وسایل حمل و نقل عمومی و استفاده از دوچرخه/پیاده روی باشد. در بسیاری از شهرهای دنیا و برخی از کلان شهرهای ایران(مانند اصفهان و تهران) جایگاه هایی برای قراردادن دوچرخه در سطح شهر وجود دارند؛ در نتیجه شما می توانید تا آن جایگاه با دوچرخه رفته و مابقی مسیر را پیاده روی کنید.

نکته آخر اینکه هم اکنون بسیاری از ترددهای درون شهری برای کارهایی است که اساسا لزومی به خروج از خانه ندارند. برای مثال سعی کنید خریدهایتان را تا جای ممکن بصورت آنلاین انجام دهید که توسط یک پیک برای شما آورده شوند. همچنین بسیاری از کارهای اداری را اکنون می توانید از طریق وکیل یا ابزارهای ارتباطی مانند تلفن و اینترنت انجام دهید.

موارد فوق الذکر مواردی هستند که از طریق آنها می توان با عدم استفاده از خودرو شخصی به کاهش ترافیک و آلودگی کمک کرد، اما اگر به هر دلیل ناچار به استفاده از خودروی شخصی شدید، موارد ذکر شده در مقاله راهکارهایی برای داشتن یک ترافیک روان و پیشگیری از گره ترافیکی در کلان شهرها مطالعه نمایید که در آن نکاتی درخصوص فرهنگ رانندگی صحیح و پیشگیری از ایجاد ترافیک سنگین و گره های ترافیکی ذکر شده است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 463
تعداد کل آرا: 4486
تعداد کل بازدیدها: 1997859

نظرات کاربران

*
K
خوشنواز ( 2017-06-19 15:14:08 )
تکراری بود
M
محمد ( 2017-06-19 16:09:48 )
در عوض مطالب آن مفید و کاربردی است که اگر بکار گیرند در کاهش آلودگی شهرها بسیار موثر است