راه هایی برای غلبه بر دردهای مزمن ناشی از کار و کم تحرکی

راه هایی برای غلبه بر دردهای مزمن ناشی از کار و کم تحرکی

زندگی صنعتی امروز که منجر به شکل گیری محیط های کاری کوچک و پشت میز نشستن شده است با خود مشکلاتی از جمله دردها و ضعف های بدنی ناشی از این سبک زندگی و سبک کار که در آن بدن انسان تحرک کمی دارد را به همراه آورده است. این دردهای بدن معمولا بصورت مزمن هستند و شما مجبور هستید در محل زندگی و کار تان با آنها دست و پنجه نرم کنید. در این نوشته نکاتی درخصوص نحوه مدیریت این دردهای مزمن در محیط کار ذکر می شود.

تصحیح و تطبیق محیط کار

ابتدا سعی کنید که عادات کاری خود را تغییر دهید و آن را مطابق با این دردها تنظیم کنید. سعی کنید که هر 15 دقیقه از صندلی خود بلند شده و حرکتی داشته باشید. بطور کل نشستن یا ایستادن بیش از حد دردهای شما که  غالبا در ناحیه های کمر یا گردن است را بیشتر می کنند. اگر این کار می تواند موجب سوء برداشت نسبت به کم کاری و عدم بهره وری شما شود سعی کنید که این تحرک ها را به بهانه ای مانند آب خوردن، دستشویی رفتن و گفتگو کردن انجام دهید.

ممکن است کار شما نیاز به جابجا کردن، گرفتن و کار یدی داشته باشد که دردهای مزمن شما محدودیتی برای آن باشند. بنابراین سعی کنید که برای انجام چنین کارهایی به اجزا بدن خود فشارنیاورید. برای مثال برای گرفتن یک شیء آن را با تمام نیروی خود نگیرید و یا برای بلند کردن اجسام سنگین از همکاران کمک بگیرید.

اگر امکان دارد سعی کنید ساعات کاری خود را کم کرده و یا منعطف کنید. برای مثال سعی کنید بصورت پاره وقت و سه یا چهار روز در هفته کار کنید و یا بصورت دورکاری و ساعات منعطف که بین این ساعات استراحتی داشته باشید، کار خود را انجام دهید. همچنین سعی کنید که محل کار شما در نقطه ای دور از محل زندگی نباشد؛ زیرا این سفرهای طولانی یا با وسایل نقلیه ای مانند هواپیما می توانند به سلامتی شما آسیب زنند.

عناصر و لوازم محل کار خود را مطابق با اندازه بدن خود تنظیم کرده و به اصطلاح آن را ارگونومیک کنید. صندلی، میز کار و موقعیت کامپیوتر شما باید استاندارد باشد به گونه ای که بدن شما در حالت عمودی باشد و چشم های شما مستقیم به صفحه نمایش کامپیوتر نگاه کند. برای نحوه دقیق آماده کردن محل و میز کار می توانید مقاله ایجاد یک فضاری کاری امن برای کار با کامپیوتر همراه فیلم را مطالعه نمایید.

در نهایت اگر به تغییرات محیطی مانند گرم یا سرد شدن حساس هستید، سعی کنید لباس های مناسب به همراه داشته باشید؛ زیرا در محیط کار شما نمی توانید دمای محیط را مطابق سلیقه و شرایط خود تغییر دهید. همچنین اگر دارویی مصرف می کنید حتما آنها را به موقع مصرف کنید تا این دردهای مزمن باعث آزار شما نشده و به کار شما لطمه نزنند.

انتخاب کار و صحبت با کارفرما

سعی کنید شغلی را انتخاب کنید که کمترین ضرر یا عامل ناراحت کننده برای قسمت دردناک بدن شما را داشته باشد و اگر موفق به انجام این کار نشدید حتما کارفرما خود را نسبت به این دردهای مزمن بدن خود آگاه کنید. ممکن است این کار نشانه محدودیت شما باشد اما سعی کنید کارفرمای خود را توجیه کنید که این دردها مانع کار شما نشده و شما با کمی تعدیل و رعایت نکات بهداشت کار می توانید عملکرد خوبی داشته باشید. تلاش کنید که نقاط قوت و بهره وری خود را در هنگام مذاکره با کارفرما جلوه دهید تا این مشکل دردهای مزمن نادیده گرفته شوند. انتخاب شغل هایی در محیط هایی مانند خط تولید که اجزا بدن شما حرکات روتین و تکراری دارند می توانند به آن جزء بدن شما آسیب زنند؛ بنابراین در انتخاب شغل خود دقت کنید تا به سلامتی شما در بلند مدت آسیب نزند. بهترین حالت انتخاب شغل هایی است که حرکات تکراری نداشته و بدن شما در طول روز حالات مختلف نشستن و ایستادن را تجربه می کند.

سعی کنید با همکاران خود صمیمی و راحت باشید. معمولا همکاران اگر بدانند شما درد مزمنی دارید با شما همکاری کرده و به شما کمک می کنند. نسبت به این درد احساس خجالت نکنید، در عوض سعی کنید که به همکاران نشان دهید که تنها با رعایت برخی نکات می توانید همه کارها را به بهترین وجه انجام دهید.

توجه کنید که اگر شرایط بدنی و دردهای مزمن بدن شما نیازمند لوازم و ابزارهای خاصی در محل کار هستند؛ پیش از شروع کار با مدیر و کارفرمای خود درخصوص این شرایط و لوازم صحبت کنید. معمولا کارفرما ها این لوازم و شرایط را اگر هزینه های گزافی برای آنها نداشته باشند برای شما تهیه می کنند؛ بویژه اگر مهارت ها و توانایی های شما برای آنها ارزشمند باشد. در بسیاری از کشورها سازمان هایی هستند که بر استاندارد بودن محیط و محل کار نظارت داشته و این الزامات که مطابق با اصول بهداشت کار و دردهای مزمن است را اجباری می کنند.

در نهایت مراجعه منظم و دوره ای به پزشک متخصص و فیزیوتراپ می تواند به کاهش این دردها کمک کند. همچنین انجام ورزش، نرمش و حرکات بدنی متناسب با این درد مزمن شما در بهبود درد، سلامتی و نشاط شما و بهره وری در محیط کار کمک می کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 675
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)