راه هایی برای خنک نگه داشتن دمای بدن در تابستان

راه هایی برای خنک نگه داشتن دمای بدن در تابستان

در فصول گرم مانند تابستان به واسطه گرم شدن محیط دمای بدن ما نیز افزایش می یابد. برای خنک کردن و خنک نگه داشتن دمای بدن ما می توانیم راهکارهایی مانند استفاده از وسایل سرمایشی مانند کولر، پنکه و کولر گازی را امتحان کنید که محیط را خنک کرده و متعاقبا دمای بدن ما را کاهش می دهند، اما ممکن است که ما از این وسایل درست استفاده نکنیم، دردسترس ما نباشند و یا نتوانیم آنها را تهیه کنیم. در زیر روش ها و نکاتی برای خنک نگاه داشتن بدن در فصول گرم سال با استفاده بهینه از وسایل سرمایشی و همچنین در حالتیکه ما وسایل سرمایشی نداریم، آورده می شوند.

نکته اول: سعی کنید با پرده یا کرکره جلوی پنجره ها را بپوشانید تا نور آفتاب وارد خانه نشود. تحقیقات نشان داده اند که این کار می تواند تا 7 درصد در هزینه های قبوض شما صرفه جویی حاصل کند. در تعبیری می توان گفت که نبستن کرکره ها یا پرده می تواند خانه شما را به یک گلخانه تبدیل کند؛ بویژه اگر خانه یا محیط کار شما پنجره های زیاد و بزرگی داشته باشد. ضمن اینکه اگر هم از وسایل سرمایشی استفاده می کنید این کار سبب بهینه شدن و بهتر خنک کردن محیط توسط این وسایل خنک کننده می شود.

نکته دوم: در حالتیکه از وسایل سرمایشی استفاده می کنید سعی کنید منافذ خروج هوای سرد را از محیط بپوشانید، برای این کار حتما درب و پنجره ها را ببندید و حتی منافذی که ممکن است وجود داشته باشند را نیز بپوشانید تا هوای سردی که سیستم سرمایشی شما تولید می کند از محیط خارج نشود.

نکته سوم: در حالتیکه شما کولر یا کولر گازی ندارید اما یک پنکه در دسترس دارید این راهکار می تواند معجزه آسا باشد. یک کاسه یا ظرف بزرگ یخ را آماده کنید و آن را با زاویه ای مناسب در مقابل پنکه قرار دهید، بصورتیکه باد پنکه از یخ عبور کند و به شما بخورد. در این حالت شما یک هوای بسیار خنک و دلپذیر را تجربه می کنید.

نکته چهارم: در هنگام خوابیدن نیز استفاده از ملحفه کتان یا از جنسی که خنک باشد نیز بسیار در خنک نگاه داشتن رختخواب و راحت خوابیدن شما موثر است. همچنین بالشت هایی که مواد درون آنها از جنس کاه هستند نسبت به باشت های پنبه ای خنک تر هستند و در هنگام خواب سبب گرم شدن شما نمی شوند.

نکته پنجم: اگر پنکه سقفی دارید، طوری تنظیم کنید که در جهت خلاف عقربه های ساعت بگردد. این کار سبب می شود که یک هوا و نسیم خنک در فضای آن اتاق در جریان باشد.

نکته ششم: توجه به وضع بدن و دمای بدن نیز بسیار در احساس خنکی کردن در فصول گرم موثر است.  بدین منظور می توانید راه های مختلف مانند مکیدن تکه های یخ، قراردادن پارچه های خنک در نقاطی از بدن که گرمای بیشتری دارند مانند دور گردن و مچ ها، همچنین استفاده از لباس های خنک نیز بسیار در خنک نگاه داشتن بدن شما موثر است.

نکته هفتم: روشن کردن هواکش های داخل خانه یعنی هواکش/هود آشپزخانه و هواکش سرویس بهداشتی سبب می شود که هوای گرم داخل به بیرون کشیده شده و هوا تهویه شود.

نکته هشتم: شب هنگام سعی کنید که از سیستم های سرمایشی استفاده نکنید، زیرا در طول شب دمای هوا کاهش پیدا می کند(بویژه در نزدیک صبح در تابستان ها دمای هوا به کمترین میزان خود در طول روز می رسد). در عوض می توانید با باز کردن پنجره ها یا درب های اتاق اجازه دهید که هوای خنک بیرون محیط خانه شما را خنک کند. اگر هم هوای خیلی گرم است یک تکنیک خوب می تواند این باشد که با استفاده از پنکه و قرار دادن آن به گونه ای که سبب شود هوای خنک در جهت مناسب و دلخواه شما جریان یابد، هوای محیط را سرد و خنک نگاه دارید.

نکته نهم همچنین از وسایل الکتریکی سعی کنید که در فصول گرم کمتر استفاده کنید. این وسایل شامل لامپ ها می شوند؛ سعی کنید که از لامپ های کم مصرف استفاده کنید و حتی اگر در اتاقی به لامپ لازم ندارید آنها را نیز کمتر روشن کنید. همچنین بسیاری از وسایل الکتریکی مانند تلویزیون نیز گرما تولید می کنند که بهتر است حتی الامکان کمتر روشن باشند. خاموش نگاه داشتن وسایل الکتریکی علاوه بر خنک نگاه داشتن خانه به کاهش مصرف برق شما نیز کمک می کند.

نکته دهم: شاید این راه برای بسیاری موثر نباشد، اما می توانید در فصول گرم به ییلاق رفته و از هوای خنک و دلپذیر چنین محیطی استفاده کنید. منظور رفتن به مناطق جغرافیایی هستند که دمای نسبتا خنک تری نسبت به شهرها دارند، مانند مناطق کوهستانی. اگر امکان دارد کل فصول گرم را در این ییلاق بگذرانید و اگر نه سعی کنید که حتما برای تفریح هم چند روزی را به مناطق سردتر بروید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 173
تعداد کل آرا: 2575
تعداد کل بازدیدها: 626830


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)