راهکارهایی برای رانندگی اقتصادی و صحیح

راهکارهایی برای رانندگی اقتصادی و صحیح
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/05/29

گرچه همانطور که در مقاله راه هایی برای کاهش ترافیک و اجتناب از گره های ترافیکی کلان شهرها ذکر شد بهتر است به جای استفاده از وسیله نقلیه/خودرو شخصی از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنیم، اما هر شخصی هر از گاهی نیازمند استفاده از خودروی شخصی خود چه در داخل شهر چه برای سفر برون شهری می باشد. برای اینکه رانندگی با خودروی شما کمترین هزینه را از لحاظ استهلاک خودرو و مصرف سوخت داشته باشد، نکاتی را باید در رانندگی و استفاده از خودرو رعایت کنید که در زیر به آنها اشاره می شود.

نکته اول در یک رانندگی صحیح و اقتصادی(Driving Economically) رعایت حد اعتدال است، یعنی از رانندگی تهاجمی و هیجانی خودداری کنید. بدین صورت که با سرعتی متعادل و با فشردن مناسب پدال گاز برانید و با توجه به علائم و موانع طوری رانندگی کنید که برای مثال پیش از رسیدن به یک دست انداز یا چراغ قرمز لازم نباشد سریع و باشدت ترمز کنید.

سعی کنید از حالت توقف سریع شتاب نگرفته و به اصطلاح تیک آف(take off) نکنید، این کار هم در خودروهای دنده دستی و هم دنده اتوماتیک سبب افزایش مصرف سوخت می شود چون در زمان کوتاهی بنزین زیادی باید برای به حرکت درآوردن خودرو مصرف شود. در عوض سعی کنید با فشار ملایم پدال گاز به تدریج سرعت گرفته و حرکت کنید.

از عوامل مزاحم رانندگی اجتناب کنید. پاسخ به تماس های تلفنی، پیامک زدن و امثالهم سبب می شود که شما نسبت به نحوه راندن خود آگاه نبوده و ناگاه سرعت گرفته یا ترمز کنید که متعاقبا مصرف سوخت شما را بالا می برد. ضمن اینکه ممکن است خطراتی مانند تصادف را برای شما به همراه آورد.

در استفاده از امکانات الکترونیکی خودرویتان دقت کنید. برای مثال در سرعت های پایین استفاده از کولر/سیستم تهویه خودرو مصرف سوخت را بسیار بالا می برد. بنابراین حتی الامکان از کولر خودرو در هنگام حرکت با دنده سنگین و سرعت کم استفاده نکنید و از کولر در سرعت های بالا استفاده کنید.

توجه کنید که ابزارهای الکترونیکی خودروی شما نیازمند انرژی هستند، بنابراین حتی الامکان از ابزارهای الکترونیکی خودرو مانند گرم کن شیشه ها یا چراغ های مه شکن استفاده نکنید. در بعضی از خودروهای جدیدتر ممکن است برخی از تجهیزات الکترونیکی بطور خودکار با استارت زدن فعال شوند که با مراجعه به متخصص می توانید آنها را غیر فعال کرده و در مصرف انرژی و سوخت خودرو خود صرفه جویی کنید.

انتخاب دنده مناسب در هنگام راندن نیز بسیار در مصرف سوخت و کاهش استهلاک خودرو شما موثر است. رانندگی با دنده بالاتر/دنده سبک می تواند در کاهش سوخت بسیار تاثیرگذار باشد. از تعویض دنده های غیرضروری نیز اجتناب کنید. اگر همانطور که در بالا گفته شد با سرعت مناسب و مجاز حرکت کنید نیاز به تعویض دنده نیز نخواهید داشت و در مصرف سوخت خودروی خود نیز صرفه جویی کردید. توجه کنید که در خودروهای دنده دستی شما می توانید تعویض دنده داشته باشید و در خودروهای دنده خودکار/اتوماتیک شما با فشار گاز متعادل می توانید سرعت متعادلی داشته و مصرف سوخت خود را مدیریت کنید.

فشار باد تایرهای خود را بطور منظم چک کنید. باد تایرها در فصل گرم تابستان و سرد زمستان باید متفاوت باشد که با مراجعه به آپاراتی ها می توانید آنها را تنظیم کنید. همچنین تنظیم چرخ ها و فرمان را نیز بطور منظم انجام دهید تا مطمئن شوید که چرخ های خودرو شما صحیح و منظم کار می کنند.

تعویض روغن موتور و انتخاب روغن موتور مناسب نیز در عملکرد موتور خودرو و کاهش استهلاک و مصرف سوخت بسیار موثر است. معمولا نوع روغن موتور مناسب در دفترچه راهنما هر خودرویی نوشته شده است و اگر آن را ندارید با مراجعه به یک تعمیرکار مجرب و متخصص می توانید از آن مشاوره بگیرید.

یکی دیگر از عوامل بسیار تاثیرگذار در مصرف سوخت و داشتن یک رانندگی اقتصادی، میزان باری است که خودرو حمل می کند. حداکثر بار مجاز و قابل حمل هر خودرو در دفترچه راهنمای ان نوشته شده است، اما به عنوان یک قاعده کلی پنج سرنشین با وزن متعادل و میانگین 200 کیلوگرم بار در صندوق برای هر خودرو سواری متعادل است.

در نهایت مدیریت سفرهای درون شهری بدین معنا که یکبار خودرو را برای انجام چندین کار از خانه خارج کنید، نیز به کاهش مصرف سوخت شما، کاهش استهلاک و هزینه های شما بسیار کمک میکند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.7
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 390
تعداد کل آرا: 4142
تعداد کل بازدیدها: 1730911

نظرات کاربران

*